Monet diktaattorin ja nyt tämä Putin sekoaa päässään ja on olevinaan maailman omistaja jolla on oikeus poistaa maapallolta muut kansakunnat ja oman maan kansalaisista ne jotka eivät palvo häntä.
Miten tämä voi olla ihmisen päässä mahdollista ja miten niin monet tukevat sitä? Onko tässäkin kyse siitä, että lähimmät saavat ylisuurta kunniaa sekä taloudellista ansiotuloa ja etuuksia ettei kannata olla muuta kuin vahva kannattaja?
Venäjä olisi todellinen mahtimaa jos olisivat keskittyneet enemmän yrittäjyyteen ja omavaraiseen tuote kehittelyyn ja samalla kansan talouskasvuun. Nyt revitään työläisistä sotateollisuuden pelinappuloita rankkaan aseiden valmistukseen ja tykinruokaa sen päätteeksi...
Mitä tapahtuu ihmisen päässä kun valtaa on jopa liikaa?
2
137
Vastaukset
- Anonyymi
Aina näihin diktaattoreihin suhtaudutaan, niin, että diktaattiria ei pysäytetä, vaan annetaan tappaa ja tuohota viattomia siviilejä.
Sitten kun diktaattori saadaan pois valalsta, niin aina todetaan, kuten tullaan putininkin kohdalla seuraavat toteamusket: Ei koskaan enää, Vastaisuudessa diktaattori kyllä pysäytetään, ennenkuin se on saanut aikaan tuhoa ja että putin oisi pitänyt heti alussa eliminoida.
Aina nuo samat toteamukset, mutta sama toistuu tulevasuudessakin ja samat jälkiviisaudet silloinkin.
Jos tavallinen ihminen hakakaisi lekalla koulua hajalle, niin kyllä otettaisiin heti kiinni, mutta kun korkea arvoinen hallitsija pommittaa siviilejä, niin annetaan pommittaa, eikä oteta kiinni.
Ero on se, että tavallisen ihmisen uskaltava ottaa kiinni, mutteivät hallitsijaa, koska hallitsijan kiinniotosta pelätään seuraavan rangaistus. - Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18619713/on-aika-yhdistaa-voimat
Joo hyvä kysymys. Sama tyyppi ilmeisesti tuolla totesi, että jos hänelle annettaisi valta, niin kristityille tapahtuisi ikävästi. Eli hänen on mahdotonta hyväksyä toisinajattelijoita.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944791Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353076Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k532995Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471199
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981