Jos verrataan mitä hoitoja saatte nykyään Suomesta, joko julkiselta puolelta tai yksityiseltä, niin ette saa mitään tällaista, mitä tässä kirjoituksessa käyn läpi. Tietenkin nämä uudet hoidot ovat vielä jonkin verran kokeellisia, mutta tähän mennessä mikään ei viittaa siihen että ne eivät toimisi, tai että ne olisivat haitallisia useimmille. Näitä hoitoja voi siis käyttää erilaisiin kroonisiin tauteihin, tai sitten vain rejuvenaatiohoitona vanhemmille ihmisille.
Tässä mielenkiintoinen haastattelu yhdeltä lääkäriltä, miten nämä rejuvenaatiohoidot toimivat, hänellä on oma klinikka, missä hän näitä hoitoja antaa:
https://m.youtube.com/watch?v=1xpQ5Jjv3Uc
Hoito tehdään kolmessa vaiheessa: ensin diagnostiikkavaihe, jossa tavanomaiset verikokeet, epigeneettinen ikä, NAD-tasot, immuunijärjestelmän toiminta, raskasmetallit, telomeerit, genominkartoitus, ja verisuonien tila. Tietoa saadaan myös eri elinten biologisesta iästä, jolloin tiedetään missä isoimmat ongelmat ovat.
Hoidon toinen vaihe on puhdistusvaihe, jossa käytetään mm. kelaatioterapiaa, otsoniterapiaa, glutationia, ja senolyyttisiä aineita, jotka poistavat toimimattomia senesenttejä soluja, jotka aiheuttavat tulehdusta elimistössä. Nämä kerääntyvät elimistöön kun ikäännymme, ja niiden aiheuttama tulehdus voidaan myös mitata ( β-galaktosidaasi). Senolyyttisiä aineita mitä käytetään on mm. kasvien flavonoidit, kversetiini, apigeniini ja fisetiini. Otsoniterapialla voidaan myös puhdistaa veri.
Kolmas vaihe on regeneraatio, jossa käytetään mm. kantasoluhoitoja ja eksosomeja kantasolujen elvyttämiseen elimistössä, sekä bioaktiivisia peptidejä (esim. epitalon). Bioaktiivisia peptidejä ei juuri tutkita länsimaissa, koska näitä ei voi patentoida, tutkimukset ovat tulleet lähinnä Venäjältä.
Kantasoluja riittää elimistössä periaatteessa moneen elämään, mutta iän myötä ne muuttuvat toimimattomiksi, eivätkä ne enää aktivoidu normaalisti. Kantasoluja on eniten luuytimessä ja rasvakudoksessa. Vanhuksilla on luuydin muuttunut sellaiseksi, että siinä ei juuri enää ole toimivia kantasoluja, mutta jäljellä oleva määrä pystyy kuitenkin uudistamaan elimistöä välttävästi.
Myös paljon erilaisia ravintolisiä käytetään. Tässä täytyy myös ymmärtää se tärkeä asia, että ravintolisiä ei yleensä käytetä sen vuoksi että niistä olisi puutetta, vaan siitä syystä että niillä on monia vaikutuksia. Esim. suonensisäinen C-vitamiini voi elvyttää kantasolut (eläinkokeet), ja sillä on myös positiivisia vaikutuksia syöpää vastaan, toisin kun suun kautta otetulla C-vitamiinilla (tutkimukset).
Uudista koko elimistösi, mitä uusia hoitoja saa nykyään rahalla
5
297
Vastaukset 5
- Anonyymi
Minulla oli joskus selittämätöntä verenvuotoa mitä tutkittiin. Mitään konkreettista ei saatu selville. Huomasin että voin lisätä raudansaantiani nykyisestä. Hemoglobiinini pitäisi olla kunnossa kun elämäntapani ovat sen mukaiset. Epäilen kuitenkin että korkea hemoglobiini vaatii korkeamman raudansaannin. Se vuoto kesti vain vähän aikaa ja syitä voi olla vaikka mitä: Liian aktiivinen suolen toiminta, kahvin aiheuttama lievä mahahaava tai vaikka peräpukamat. Valkosipuliakin olen epäillyt. Silti, luin netistä että raudan aliannostus voi aiheuttaa verenvuotoa. Varmaan yliannostuskin voi. Verensiirrot, sähkömagneettisen stressin minimoiminen, karsinogeenien välttäminen ja kylmyydessä sekä puhtaassa ilmassa eläminen edistävät terveyttä. Väittäisin kuitenkin niin että jos ihminen yrittää ylipuhdistautua kaikista haitallisista vaikutuksista niin mitä jos hänen toleranssinsa itse asiassa alenee niitä kohtaan silloin kun altistuu niille? Kyllähän mäkin esim. kaljaa ja viinaa juon :D.
- Anonyymi
Terveellistä elämää elänyt, hoikka Olga Temonen sairastui aivosyöpään.
Isäni on juonut viinaa puoli pulloa päivässä 50v. Edes maksa-arvot eivät ole nousseet, eikä mitään sairauksia lähes 8-kymppisenä.
Toki tietosi lohduttaa, jos käy epätoivoisena kamppailua jonkun sairauden viimevaiheessa.
Miljardit eivät pelastaneet Steve Jobbsia.
Mitä noita turhia vitamiineja jne. tyrkyttää, jos syö normaalisti? Kerran vuodessa voi ottaa labrat josta näkee, että puuttuuko jotain.Ennaltaehkäisevä hoito on tärkeintä, ei pidä odottaa että tilanne muuttuu katastrofaaliseksi, ennenkuin hakee hoitoa. Ei voi yksinkertaisesti odottaa, että 95%:ia kantasoluista menee epäkuntoon, vaan niitä täytyy välillä elvyttää, ja pitää kudokset puhtaina.
Steve Jobs kuoli syöpään, silloin ei näitä hoitoja ollut tarjolla, tosin tässä ei nyt puhuttu syöpähoidoista.
"Tässä täytyy myös ymmärtää se tärkeä asia, että ravintolisiä ei yleensä käytetä sen vuoksi että niistä olisi puutetta, vaan siitä syystä että niillä on monia vaikutuksia. Esim. suonensisäinen C-vitamiini voi elvyttää kantasolut (eläinkokeet), ja sillä on myös positiivisia vaikutuksia syöpää vastaan, toisin kun suun kautta otetulla C-vitamiinilla (tutkimukset)."
- Anonyymi
Yhä olennaisempaa on kysyä, saako Suomessa ylipäätään edes minkäänlaista hoitoa? Olen huomannut kyseenalaisten, jopa puoskareilta vaikuttaneiden terveydenhuollon ammattilaisten pulpahtavan esiin viime vuosina. Valtaosa kantaväestöstä eli he joilla on vain rajallisesti rahaa käytettävissään ovat enemmän ja enemmän sen varassa etteivät sairastuisi, sillä terveydenhuolto on taantunut tässä maassa. Näin olen siis kuullut, onneksi itse olen pysynyt suhtkoht terveenä.
Terveys on monisäikeinen juttu. Sen osa-alueet liittyvät toisiinsa. Jos on masennusta, mt-ongelmia, ylipäätään elämänhalun kanssa kamppailua niin tottakai sekin voi toimia liipasintekijänä fyysisille sairauksille sairastumisille. Mielen sairaudet ovat kaiken lisäksi kroonisia eli niistä ei niin vain parannuta. - Eka kommentoija.Niin tästä minäkin olen hieman huolissani, saako sitä hoitoa enää tulevaisuudessa, ja millä hinnalla. Rikkaat ja varakkaat varmaan saavat aina hoitoa, mutta jos on tavallinen tallaaja, niin voi mennä asiat vähän huonommin.
Sen vuoksi suosittelen että näihin vaihtoehtohoitoihin tutustuu myös. Ne eivät ole niin kalliita, jos vain ravintolisiä käyttää, ja siinä voi kuitenkin saada aikaiseksi paljon samaa mitä näissä kalliimmissa hoidoissa. Myös joitain peptidejä saa ostaa ravintolisinä, mutta tämä on vielä kehittyvä ala. Mutta tämä ala vaatii tietysti jonkin verran osaamista, ja itse en ainakaan halua ulkoistaa sitä ajattelua muille.
Ainakin aloituksen video opetti miten tärkeässä asemassa kantasolut ovat ikääntymisessä, siihen pitää kiinnittää huomiota enemmän, koska ilman niitä ei pärjää. Seuraavaksi pitää tätä aihetta tutkia enemmän.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 49969
- 95943
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19795- 117746
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t108719Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔36643- 43631
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45610- 19596
- 46568
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke21564- 33543
- 36542
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.72538- 25502
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44496Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok107493- 47485
Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka133477Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi7467
