Tilanteessa? Äsken oli 10 uutisissa, mutta ei kerrottu, mikä on sallittua.
Tietenkään ei kerrottu, kerrottiin vain kiellettyjä keinoja.
Minkälaiset keinot ovat sallittuja itsepuolustus
29
296
Vastaukset
- Anonyymi
On sallittua käyttää kumi vasaraa itsensä puolustustamiseen?
No, älä!- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuukko hakeen?
- Anonyymi
Mitä suurempi uhka, sitä kovemmat itsepuolustuskeinot sallitaan, tämä on nyrkkisääntönä.
- Anonyymi
Itsepuolustus kurssin opit eivät päde katutappelussa, siellä ei sääntöjä tunneta ja puukkohippasille joutuminen on vaarallista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itsepuolustus kurssin opit eivät päde katutappelussa, siellä ei sääntöjä tunneta ja puukkohippasille joutuminen on vaarallista.
Tositilanne on myös aivan eri, kuin itsepuolustus kurssin treenitilanne.
Voikin unohtua tositilanteessa miten itsepuolustus liike tehtiin, eikä vastustaja lopetakaan hyökkäämistä käskystä, kuten harjoittelusalilla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tositilanne on myös aivan eri, kuin itsepuolustus kurssin treenitilanne.
Voikin unohtua tositilanteessa miten itsepuolustus liike tehtiin, eikä vastustaja lopetakaan hyökkäämistä käskystä, kuten harjoittelusalilla.Kyllä kurssilla opetetaan mitä tehdä hyökkääjää vastaan, jos tulee päälle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä kurssilla opetetaan mitä tehdä hyökkääjää vastaan, jos tulee päälle.
Silmiä kohti voimakas isku, terävillä kynsillä!
Kyllä se siitä?
- Anonyymi
Jos pärjäät hyökkääjälle se on liiallista voimankäyttöä.
- Anonyymi
Tietenkään ei saa puolustaa itseään.
"Ennemmin kaksi vuotta linnassa kuin kaksi metriä mullan alla."
- Anonyymi
Ei siitä saa ehdotonta vankeutta, jos henkeään puolustaa.
Anonyymi kirjoitti:
Ei siitä saa ehdotonta vankeutta, jos henkeään puolustaa.
Sitaattini on "vähän" vanha. Legendaarinen rykmentinkomentaja Nikke Pärmi istui nuoruudessaan muistaakseni juuri kaksi vuotta Vaasan keskusvankilassa miestaposta puukkohipassa, missä käsittääksesi oli panoksena juuri se, kumpi menee linnaan ja kumpi mullan alle.
- Anonyymi
Kantasuomalaisille kaikki on kiellettyä, koska rasismi.
t.virta - Anonyymi
Avainnipun kilisyttely ja karkuun juokseminen.
- Anonyymi
Koiran haukuntaa muistuttava ääni ja vihainen tuijotus!
- Anonyymi
Paras keino tietysti on jos kaivaa mutkan esiin oli laillinen tai laiton. Tuossa ei yleensä joudu vastapuolta vahingoittamaan millään tavalla. Hermo jos pitää voi leluasekkin toimia.
- Anonyymi
Jaa, että Vornaset jos tekisi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jaa, että Vornaset jos tekisi.
Persu toimi kännipäissäänkin oikein. Ei vahingoittanut ketään, mutta sai uhkailijat luikkimaan tiehensä.
- Anonyymi
En mä ainakaan ala säätämään voimankäyttöä siinä tilanteessa, vaan annan palaa täysillä, kävi miten kävi
- Anonyymi
Mikä siinä auttaa, jos joutuu verenhimoisen hyeenalauman piirittämäksi.
- Anonyymi
Kannattaa pitää 50 euroa suojelurahaa helposti saatavilla. Sen kun antaa, noi päästä karkuun.
- Anonyymi
Ei ihmisellä ole käsiä kuin mustekalalla parvelle ötököita eri suunnista antaa 50 eurosia . Kyllä siinä henki voi mennä mutta se kuuluu kestää kun Ek tätä tahtoo !
- Anonyymi
Yksittäiseen huumehörhöön tuo voi "purra".
- Anonyymi
Demokraatilla ei ole vaihtoehtoa kuinka toimia. Karttakaa sellaisia jotka ei ikinä voi päättää ja maksa velkojaan.
- Anonyymi
Jos hakkaat tulijoita . Poliisi voi hakata sinut hengiltä putkassa ?
- Anonyymi
Tuskin tilanteessa on keinoja. Loput on selittelyä.
- Anonyymi
Potku muniin ja kyynärpäätä korvaan! Se on aina tehonnut isompaankin mulkeroon.
Rampe Herrrvannasta!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset27517660Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"19212552Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El756264MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny405283Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään855094Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.594223NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun704036Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja603810Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta1053732Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463199