Onnelliset

Kertokaapa jotkut onnellisessa parisuhteessa elävät onnestanne ja siitä mikä tekee suhteestanne niin ihanan. Vai onko niin, että onnelliset ihmiset ei yleensä eksy tällaselle palstalle?
91668
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Valitettavasti tuo viimeinen lauseesi taitaa pitää paikkansa, mutta jäädään odottamaan, jospa niitä onnellisiakin tänne ilmaantuisi kertomaan tuntemuksistaan.

Äänestä

Silloin kun kaikki on hyvin pelkkä kultani kosketus saa minut hymyilemään. Läheisyys, silitys, suukottelu - kaikki on ihanaa. Nautin katsoa jos kultani tekee ruokaa...
Mutta silloin kun kaikki ei ole hyvin päädyn tuonne mustasukkaisuuspalstalle etsimään kohtalotovereita. Vieraiden kanssa puhuminen helpottaa (outoa kyllä).

Äänestä

Se joka onnen löytää se onnen kätkeköön...

Kateellisia riittää ja ne seläntakan p...an puhujat ovat aikamoinen koetinkivi parisuhteelle.
Parempi elää omaa elämää, ja nauttia joka hetkestä oman rakkaan kanssa, parempi selvittää aina parisuhdeongelmat sen kumppanin, ei ulkopuolisten, kanssa. Ja ei kannata välittää muiden mielipiteistä omaa elämää tai henkilöä kohtaan.

Onni on elää nykyhetkessä, ei menneisyydessä eikä tulevaisuudessa.

Äänestä

Riippuu tietysti mitä jokainen pitää onnellisuutena. Olen seurustellut 3 vuotta, joista 2 vuotta asuttu yhdessä. Molemmat luotamme toisiimme täysin ja olemme melko pitkälti enemmän koti-ihmisiä, kuin viihteellä juoksentelijoita.
Se mitä minä pidän onnenani on se, että arvostamme ja rakastamme toisiamme, vaikka ei sitä ääneen kovin usein ole sanottukaan. Minä ainakin huomaan mieheni olemuksesta tämän.
Osaamme toki välillä riidelläkin ja puhdistaa ilmaa, mutta sehän kuuluukin parisuhteeseen. Emme kuitenkaan ole kumpikaan mököttäviä persoonia, vaan usein riidat ovat hyvin pieniä.

Näin meillä...Olemme muuten 22 ja 23 vuotiaita.

Äänestä

Minä ja mieheni olemme erittäin onnellisia yhdessä.
Olemme toistemme parhaat ystävät, rakastavaiset, olemme aina yhdessä, on erittäin harvinaista että toinen olisi jossain ilman toista. Pystymme puhumaan ihan kaikesta, kipeistäkin asioista. Kunnioitamme ja arvostamme toisiamme ja monen vuoden jälkeenkin halimme ja pusimme erittäin paljon, seksi luistaa. Kotityöt ja muut askareet tehdään yhdessä ja mikä sen mukavampaa illalla kuin nukahtaa sylikkäin :)

Vaikka sanottakoon että tämän saavuttamiseen on melkoiset kriisit läpi käyty ja vaikeitakin aikoja on ollut, mutta on se kaikki ollut tämän arvoista.

Äänestä

Meillä onnellisuus tulee samoista arvoista, tulevaisuuden toiveista, harrastuksista ja jopa huumorintajusta. Viihdymme toistemme seurassa, ja olemme toistemme parhaat ystävät. Lisäksi seksi sujuu. Olemme molemmat sopivasti kokeilunhaluisia, mutta asioista voi kieltäytyäkin halutessaan.

Edellisen päällä on tietysti se selittämätön intohimo, jota tunnemme toisiamme kohtaan. Kun tuohon soppaan lisätään rakkaus, joka näkyy mm. epäitsekkäinä tekoina, saadaan tulokseksi parisuhde, joka on onnellinen ja mielestäni erittäin vakaalla pohjalla.

Meidän suhteessamme siis yhdistyvät tunteet ja järki. Kummaltakin kannalta ajateltuna olemme toisillemme sopivat puolisot.

Äänestä

...kun mies ohikävellessä hymyilee minulle ja heittää jonkun hyvätahtoisen herjan tästä suomi24:n lukemisesta

...kun keskustelemme kodin järjestelyistä ja hankinnoista ja huomaamme ajattelevamme samaa asiaa ja täydennämme toistemme lauseet

...kun meillä on samanlainen verbaalinen huumorintaju, jota ei muut ymmärrä, erityisesti appi ymmärtää aina väärin ja me katsomme toisiamme silmiin pöydän yli ja hymyilemme toisillemme puheenaiheen vaihtuessa

...kun katsomme lasten toilauksia ja kuuntelemme heidän kertomuksiaan päivän jutuista

...kun mies päätti viedä lapset Lintsille. Heidän lähtiessään sanoin viipykää pitkään, olkaa sulkemisaikaan asti, jos jaksatte. Porukka tuli illalla kotiin ikionnellisena ja sitä tarinaa riitti pitkään. Mies kaatui sänkyyn ja nukahti hymy huulillaan.

...kun meillä on nyt kesäloma, sää suosii eikä kiirettä minnekään. Mies korjasi minun polkupyöräni. Ehkä hänellä on pyöräretki mielessä? Taidan suunnitella eväskorin tarpeet ostoslistalle.

...kun tänään heräsin ja pukeuduttuani tassuttelin keittöön. Mies sanoi, oletpas sinä tänään kaunis.

Äänestä

Meidän parisuhteessamme onni tulee pienistä arjen asioista. Siitä, että mies on laitanut ruokaa ilaksi kun tietää, että minulla menee töissä myöhään. Siitä, kun sivoan hänenkin puolestaan, jotta hän ehtii kirjoittamaan graduaan. Siitä, kun saamme olla edes sen kaksi päivää rauhassa mökillä tekemättä mitään. Siitä, kun illalla sa nukahtaa toisen kainaloon.

Tietenkään meidän parisuhteemme ei ole aina täydellisen onnellinen. Riitoja ja ongelmia on, mutta minusta ne jossain määrin kuuluvat hyvin tiiviisiin ihmissuhteisiin. Kaikenkaikkiaan minusta elämäni on kuitenkin tällä hetkellä tasapainoisempaa ja onnellisempaa kuin ikinä ennen.

Äänestä

Elän hyvin onnellisessa parisuhteessa, joka kaiketi perustuu ainakin siihen, että osaamme molemmat arvostaa pieniä asioita ja yhdessä oloa. Arvostamme mm. sitä, jos töiden jälkeen ehtii tunniksi yhdessä kävelylle tai aamulla saa herätä toisen vierestä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


utelias kirjoitti:

Kertokaapa jotkut onnellisessa parisuhteessa elävät onnestanne ja siitä mikä tekee suhteestanne niin ihanan. Vai onko niin, että onnelliset ihmiset ei yleensä eksy tällaselle palstalle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu