https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/psykologin-kolme-listaa-nama-oireet-kertovat-burnoutista/8992276#gs.eu3xv7
"Psykologin kolme listaa: Nämä oireet kertovat burnoutista.
1. Fyysiset oireet, kuten jatkuva väsymys, unettomuus tai vaikeus nukahtaa, jatkuvat päänsäryt, lihaskivut, ruoansulatusongelmat
2. Tunnetason oireet, kuten lisääntynyt ärtyisyys, motivaation ja ilon katoaminen, turhautumisen lisääntyminen
3. Käytösoireet, kuten asioiden lykkääminen, eristyneisyys, laskenut tuottavuus"
Miunlla on nuo kaikki oireet jatkuneet vuodesta 2008 alkaen, kun jäin pois kortistosta loppuunpalamisen takia, en enää jaksanut sitä jatkuvaa työharjoittelu ja kurssitus rumbaa.
-En edes muista milloin olisin ollut aamulla virkeä, unen saaminnen on vaikeaa ja koko ajan on selainen väsynyt olo.
Myös selkä on jatkuvasti kipeä.
-Ärtyisyyden tunne on lähes päivittäistä, ei ole motivaatiota varsinkan mhinkään palkkatyöhönm, hyvä jos saa ruoan tehtyä ja siivottua ,siinä on ihan tarpeeksi hommaa, ei ole motivaatiota.
Turhauttaa lähes kaikki, varsinkin siivoaminne, tuntuu, että juuri eilen siivosin, vaikka kerran viikossa siivoan.
Tosi harvoin olen enää iloinen.
-Asiat myös lykkääntyy, kun pitäsi tehdä jotain remonttia kotona, niin eipä tule tehtyä, vaan siirrettyä remonttia eteenpäin, kuten vaikka räystäslautojen maalaus.
Polttopuitakin olisi pitänyt jo pari vuotta sitten hakea, mutta ei vaan saa aikaiseksi ja alkaa puuhuoneen peräseinä kohta näkymään.
Juu, olen eristäytynyt kotiin, en ole enää vuosiin käynyt missään tpahtumissa tai tilaisuuksissa, ainostaan kaupassa on pakko käydä ruokaa ostamassa, mutta sieltäkin nopeasti kotiin.
Juu, tuottavuus on laskenut, en saa juuri mitään aikaiseksi päivässä.
Kun joku tekee asian valmiikis tunnissa, niin meikäläisellä menee sen tekemiseen useampi päivä.
Missään lääkärissä en ole käynyt, enkä mene, koska lääkäri antaa diagnoosin, että laiskuutta se vaan on ja ota itseäsi niskasta kiinni, vaan kun se ei ole niin yksinkertaista ja helppoa!
Burn out on kestänyt jo 16 vuotta
Anonyymi-ap
0
178
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va4421713Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan951146Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.94960Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä63889Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka43793Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49788- 123763
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10758- 60740
- 39729
- 61707
- 50626
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o37617- 45577
- 34575
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 92556
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48545- 50522
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain85518