Onpas tupakan hinta noussut

Anonyymi-ap

Ostin kaljaa. Silloin en viitsi kiusata itseäni, kun kuitenkin tekee aivan älyttömästi mieli. Halvin aski maksoi yli kympin. 🤔

Yleensä imeskelen noita nikotiinipusseja. Yksi rasia kestää viikon ja maksaa alle 6€.

On muuten turha moralisoida. Olen eloni aikana maksanut pelkkiä tupakka- ja alkoholiveroja satoja tuhansia.
Raittiit suurperheet vain kuluttavat yhteiskunnan rahoja, vaikka olisivat töissä.

Jos ette ymmärrä, niin yrittäkää edes tutustua verotukseen ja yhteiskunnan kustantamiin asioihin.

Lisäksi valtio joutuu maksamaan yrittäjien ja maatilayrittäjien eläkkeet, kun ahneuksissaan ovat maksaneet liian pieniä eläkemaksuja.

Joten jos on valittamista eläkkeistä, niin osoittakaa haukkumisenne yrittäjille, sekä maajusseille.

Muilla kyllä riittää rahaa eläkeyhtiöissänsä. Toki valtio myös maksaa joillekkin osittaista, tai kokonaista takuueläkettä.

>simiti<

3

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asumistuen loputtua häätöjen määrä on lisääntynyt rajusti.
      Kiitos oikeistohallitukselle Amerikan mallista, jossa ihmiset asuvat kaduilla ja kujilla.

      Pienillä eläkkeillä ei tule enää toimeen, sen verran ahneita ovat nuo vuokranantajat.
      Nostivat hintoja ja odottivat, että KELA maksaa.

      • Anonyymi

        Ei tokikaan kaikki ole. Itse myin velattoman kämppäni yksityiselle sijoittajalle. Jäin toistaiseksi vuokralle, mutta on vapaus lähteä huoletta milloin ja mihin haluan.

        Hän tietää kyllä sen, eikä ole vuosiin meinannutkaan nostaa vuokraa. Voi olla, etten koskaan muutakkaan, tai sitten häivyn huomenna. Koskaan ei elämästä tiedä.

        Mielummin jätän perinnöksi rahaa, kuin jonkun kämpän, mistä ei pääse eroon. Ainakin tällä hetkellä pitää perintövero maksaa, ennen kuin asunnon saa myydä.

        Rahasta sen sijaan voidaan suoraan maksaa perintövero ja loput saa perijä(t) pitää.

        Toki pörssiosakkeetkin on hyvä myydä ennen kuin aika jättää.

        >simiti<


    • Anonyymi

      Suomessa on nyt sama meno päällä mitä Englannissa muutamia vuosia sitten.
      Tupakkaveroa nostetaan, ei terveyteen liittyvillä syillä mutta verokertymän vuoksi.

      Valtio on kerännyt vuosittain 1.2 - 1.3 miljardia euroa tupakkaverosta. Se on muuten todella paljon rahaa se. Tupakoitsijat maksavat jokaisesta askista 8 euroa valtiolle.

      Tupakoitsijoiden määrä alkaa uhkaavasti vähentyä, verokertymä ei saisi tippua mutta nyt tänä vuonna ensi kertaa se on jo hinnannousuista huolimatta pienentynyt.
      Jos kaikki tupakoitsijat lopettaisivat kerralla, valtio olisi ihan helisemässä.

      Tupakointi KANNATTAA LOPETTAA. Ihan vaikka mielenosoitukseksi.
      Kyllä valtio hilaa askin hinnan vaikka 15 euroon, kun ei muualta oikein verokertymää enää saa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      347
      12165
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      169
      11198
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      280
      6553
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5337
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      201
      3832
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      176
      3623
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      61
      2685
    8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      173
      2369
    9. Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi

      ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva
      Maailman menoa
      47
      2205
    10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      13
      1904
    Aihe