Minulla on vihreät silmät joissa aavistus sinistä ja pupillin ympärillä ruskea "kukka".
Haluaisin tietää minkälainen silmämeikki sopisi vihreäsilmäiselle, silmäni on aika nätit ja suuret.
Minkä värinen ripsari (jos värillisistä puhutaan), tekeekö ruskea silmistä väsyneet? Entä kajal tai luomiväri? Neuvokaa tietämätöntä jooko...Iloista kesää! :)
mikä meikki vihreille silmille?
7
1527
Vastaukset
- sopii ainakin
lasisilmä
- _miia
Minulla on myös vihreät silmät, ja mielestäni violetti luomiväri näyttää aika kivalta, se jotenkin korostaa vihreyttä.
Kokeile sen luomivärin kanssa vaikka ruskeaa ripsiväriä ja rajauskynää. Vältä sinistä.- Imelda
sopii todella sellainen lilaan vivahtava ruskea.
Itselläni meni vuosia ennenkuin löysin sopivan, vierastin ruskeaa, enkä millään uskonut myyjää joka tuputti minulle Lancomen lilahtavaa ruskeaa. Onneksi kokeilin, vaikka olenkin jo vähän vanhempi, melkein kaavoihin kangistunut, parempaa ei ole löytynyt, sopii tosi hyvin. Toivottavasti ei ole lopetettu, pitäisi itsekin hankkia uusi. Se näyttää paletissa ihan ruskealta, mutta jos laittaa käteen esim. niin näkee vivahteen.
Kerro, miten käy etsinnöissä. - vihreäsilmäinen
kyllähän ne liilat ja violetit käy iltameikkiin, mutta päivällä luonnonvalossa tosi erottuvat ja tökerön näköiset :)
kannatan ite luonnollisuutta päivisin joten vaaleanbeigeiä luomiväriä, kevyt ruskea rajaus ja kajaaliksi vaaleanviolettia, lisäksi musta ripsiväri. Illalla juhlameikkiin sitten enemmän väriä.
- ripsari
Minulla on myös vihreät silmät. Ostin seppälästä violetin ripsarin pari viikkoa sitten. Tosi jees! Näyttää aika mustalta ripsissä, mutta näkyy kuitenkin välillä tosi hienosti esim. ulkona luonnonvalossa.
- ninni
Mulla on myös vihreet silmät ja pupillin ympärillä kullanruskea "reunus". Päivisin laitan ihan vain oranssia, keltaista tai punaista koko luomelle, vaatteista riippuen =).Sopii hyvin. Oon kokeillut tuota nyt muodissa olevaa limen vihreetäkin ja sekin näytti ihan kivalta! Jokin ihan vaalea lähes -valkoinekin sävy tohon yläluomelle (mutta ei kulmaan saakka) sopii. Ja rajauksena käytän mustaa tai ruskeaa. Iltameikkinä käytän jotain noista kivoista väreistä ja silmäkulmiin tummaa violettia tai semmosta tummaa kuparinpunaista.
Mulla on sellainen ikivanha Ricilsin luomivärirasia, jossa aivan upeita sävyjä, kaikki vihreille silmille sopivia, en ole vastaavaa uutta löytänyt. - Sasse75
ja siellä suositeltiin vihreitten silmien silmämeikkiin seuraavia värejä: Sininen vihreä, keltainen, turkoosi. Ja jos oikein haluat korostaa silmiäsi, niin: Punainenm roosa, punavioletti, kanerva ja purppura. Ripsivärin suhteén en osaa sanoa sen kummempaa, kuin että sen tulisi sopia luomivärin kanssa yhteen. Tumma ruskea ja musta käyvät kaikkiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan533278Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan282939- 1212346
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281442- 111366
Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631336Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj131088- 74989
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää39922Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13802