Rupesin kiinnostumaan perinteisestä parranajosta ja tarkoitus olisi hommata kunnon parranajo setti. Mulla kun on paksut partakarvat ja herkkä iho, niin sain tälläiset suositukset:
Dick Johnsonin suositukset:
Muhle Organic Shaving Cream (https://dickjohnson.fi/products/organic-shaving-cream)
Muhle Organic Face Wash (https://dickjohnson.fi/products/organic-face-wash)
Muhle Organic After Shave Balsam (https://dickjohnson.fi/products/organic-after-shave-balm)
Dick Johnson Kasvovoide Masterpiece 50ml (https://dickjohnson.fi/products/masterpiece)
Dick Johnson Partahöylä Aguise (https://dickjohnson.fi/products/partahoyla-gold-aiguise)
Dick Johnson Partaterät Super Sharp 50kpl (https://dickjohnson.fi/products/razor-blades-super-sharp-chinese)
Nordic Shaving Companyn suositukset:
NSC Sheivausöljy (https://www.nordicshaving.com/product/2168/nsc-sheivausoljy-hajusteeton-50-ml)
tai
Prorason esivalmisteluvoide (https://www.nordicshaving.com/product/1351/proraso-sininen---aloe--vitamin-e-esivalmisteluvoide-100-ml)
RazoRock SLOC Super Knurled Partahöylä (https://www.nordicshaving.com/product/1179/razorock-sloc-super-knurled-partahoyla)
tai
Merkur 34C Suljettukampainen partahöylä (https://www.nordicshaving.com/product/395/merkur-34c-suljettukampainen-partahoyla)
Nordic Shaving Company suositteli terävimpiä partateriä, mutta ei antanut minulle suoraa linkkiä.
Captain Fawcett alunakivi 90g (https://www.nordicshaving.com/product/1813/captain-fawcett-alunakivi-90-g)
NSC Partavesi koivu 100ml (https://www.nordicshaving.com/product/2868/nsc-partavesi-koivu-100-ml)
Dick Johnson vai Nordic Shaving Company?
3
261
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä sanotte? Kumman leiriin lähden?
- Anonyymi
Mulla on niin paksut partakarvat että ne ihan sattuu ja kutiaa reilun viikon jälkeen ja todella herkkä iho. Naama oli punainen kuin paloauto kun vedin noilla markettien paskoilla vuosia.
Kaveri vinkkas mullekkin tästä Dickjohnson liikkeestä ja nyt naamakaan ei punoita enään, kun siirtyi oikeisiin vempaimiin.
Mä otin höyläksi tälläsen ja tuo aloittelija versio:
https://dickjohnson.fi/collections/partahoylat/products/muhle-traditional
Terät.
https://dickjohnson.fi/collections/vaihtoterat-partahoyliin/products/perinteiset-vaihtoterat
Parranajoon tämä. https://dickjohnson.fi/collections/parranajovoiteet/products/shaving-gel-inexorable-smoky-whiskey
Ei tulis kyllä mieleenkää enään käyttää muuta kun dickin tuotteita.
Toi magic mushroom on kyllä kanssa jumalan lahja jos on paska iho.- Anonyymi
Muhle partahöylä ei ole kovin hyvä. Terä ei pysy riittävän vakaasti paikallaan ja tuloksena on terän oskillaatioita ja ihoärsytystä.
Kannattaa partahöylä vaihtaa vielä parempaan, esim. Henson AL13 V2 Medium, myydään vintageshave.fi verkkokaupassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1052246- 841975
- 531566
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai491492- 1531476
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481374Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1441304Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261156- 1111118
Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket251084