Sote ja hyvinvointialueet

Anonyymi-ap

YLEISÖN MIELIPIDE PALSTALTA:
Miksi hyvinvointialueille, aluehallituksille piti saada niin paljon politiikkoja? Ovatko he terveydenhoidon asiantuntijoita? Eikö joku tietty max määrä olisi riittänyt? Olivat vielä niin kekseliäitä, että järjestivät itselleen puoluetuen 6t € per poliitikko. Lisäksi vielä kokouspalkkiot. Ei mitään rajaa valtion menoille. Miksi me siedämme tällaista? Meiltä puuttuu kokonaan ne järkevät ja osaavat poliitikot, on vain oman edun tavoittelijoita.

Tähän on yksi ja helppo vastaus. VIHERVASEMMISTO hallitus (Marin, Saarikoski, Andersson, Henriksson, Virta).
KAIKEN TAKANA ON NAINEN JOTA .........

3

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sote himmeli on liian kalliiksi ja tehottomaksi todettu hallintomuoto. Omassa intohimoisessa tärkeydessään nämä aluehallintovirkailijat ei näe metsää puilta! Tällä tarkoitan sitä että päättäjien kokoustaminen ja kokouspalkkioita ovat tärkeämpää kuin tavoitella ihmisten hoitamista , vanhusten vuodepaikkojen pysyvyyttä, leikkaus jonojen etenemisestä inhimillisesti. Hetken päästä sote on pelkkä hallinnon ala jossa on päättäjät jotka raapii päätään mitä pitäisi tehdä seuraavaksi säästöjen suhteen , samaan aikaan himmelin kokouspalkkiot nousevat, palkat nousevat , hoitajat jotka suorittavat tekevää työtä ajetaan burnouttiin, osa heistä irtisanotaan, heitä on liian vähän, työntekijät pitävät talkoopäiviä kustannusten kitkemiseksi. Ainoastaan tärkein asia on unohdettu minkä takia terveydenhuolto on olemassa päättäjät ovat sen unohtaneet että ihmiset tarvitsevat ensin hoitoa ja hoivapaikkoja. Tässä hetkessä kustannukset valuvat enemmän hallinnolle kuin tekeville käsille. Järjestys on enemmänkin nurinkurinen. Olemme verrattavissa venäjän malliin , on suurempi joukko käskyttäjiä, päättäjiä, .. veronmaksajien kohonneita veroja, koska näitä johtajia on niin paljon ettei verorahat meinaa edes riittää heidän palkkojen maksuun. Maalaijärjellä ajateltuna maksetaan suunnittelusta, istumisesta, korkeista paljoista, miettimisestä,. Asioita ei edes pystytä hoitamaan ajallisesti nopeasti. Sote on kuolleena syntynyt kehikko jota herrat pitävät pystyssä.

    • Anonyymi

      Hyvä veli järjestelmä siinä kuppaa.

    • Anonyymi

      Pitää maksaa palkkoja ja poliitikoille palkkioita. Verovaroilla työtä tekevä hallintoväki lisääntyi SOTE-muutoksen myötä Suomessa ja jokaiselle hyvinvointialueelle myös omat poliitikot. Kalliiksi tuli.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1607
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1562
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1128
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      931
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      914
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      617
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe