Aloin kattelemaan ilmaisia digitaalisia instrumentteja netistä. Törmäsin tällaiseen. Ehkä se on luotu tavallaan vitsiksi. Sanon vain sen että aivan kaameankuuloista ja äänenvoimakkuus on laitettava hyvin pienelle ennenkuin tätä kuuntelee ;D. https://www.youtube.com/watch?v=OuJ8hBRt0uI. Siispä en lataa. Vie nämä kaikki systeemit kuitenkin tilaa eli muistia tietokoneelta, niin ns. roska saa jäädä lataamatta. Hyvä että on olemassa hyviäkin ääniä ja ohjelmia. Fruity LSD on kokoelma eri musiikintekovälineitä ja hankin tosiaan sen Purityn mikä maksoi (sen mainitsin aivan sivusta eri aloituksessa). Ei se nyt kovin paha hinta ollut. Purity on kuin kehittyneempi versio tuosta "LSD":stä.
Testailin jutskia taannoin ja nostin bpm:ää ylös eli tempoa nopeammaksi. Pistin panhuilulurituksen repeatille. Mielenkiintoisen kuuloista settiä oli kyllä. Biitti voi olla melko lyhyt, kolme sekuntia voi jo aivan hyvin riittää. Ääniä on laitettava toistensa päälle ja se vaatii taitoa että ne soljuvat toistensa kanssa. Välillä käytän yhtä raitaa johon pistän saman nuotin päällekkäin mutta vain eri korkeuksilla. Onnistuin luomaan esim. kaikuvan rummutusäänen kun pistin päällekkäin oikein matalia ääniä. Korkeammat äänet kuulostivat aivan joltain muulta kuin rummuilta.
Mitä tähän nyt sanoisi?
1
135
Vastaukset
- Anonyymi
Heitetääs tää tähän pitkästä aikaa. https://www.youtube.com/watch?v=3p5-cT5b3SA. Tolla on loppujen lopuksi melko mekaanisia soundeja, siis mekaniikka tulee niistä mieleen. Se toimii tuossa yhteydessä. Serumilla ehkä helpointa luoda sen kuuloisia ääniä. Itse olen liian köyhä hankkiakseni sellaisia systeemejä. Kun käyttää jotain DAW:ia niin on hyödyllistä etsiä youtubesta josko joku olisi luonut samaisella alustalla eli DAW:illa rekonstruktion jostakin hyvästä ja kuuluisasta biisistä. Sitten kopioi sen itselleen, siis harjoitusmielessä. On tärkeää nähdä miltä se musiikki näyttää (nuottien sommitelma ylipäätään) sen lisäksi että miltä se kuulostaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain34712155Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-16311190Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2796542Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2555337Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1953822- 1763623
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin612679Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1692340Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi
ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva442185Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov131904