Pitääkö TE-toimistolle ilmoittaa?

Työllistyin alkukesästä ja ilmoitin siitä päivärähaa maksavalle kassalle. TE-toimisto pommittaa nyt viestein ja soitoin että pitäisi se suunnitelma hyväksyä. En ole vastannut mitään. Siellä TE:n tiedoissa on pitkä lista vanhoja työpaikkoja saako niitä sieltä pois?
16377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ei kannata reagoida mitenkään, kyllä ne kyllästyy ja lopettaa yhteydenottoyritykset. Ole ihan levollisin mielin

Äänestä

TE-apinat aktivoituvat ja hätääntyvät aina kun työtön saa töitä.

Äänestä
  • Ne myös ilmoittaa työpaikalle että, antaa potkut jotta pääsisi kyykyttämään uudelleen asiakasta kun palaa takasin työkkärin asiakkaaksi. Sekä uhkailemaan karenssilla/antamaan karenssi siitä nämä te tantat nauttii.

    Äänestä

Yleensä te-toimistolle ilmoitetaan että aloittaa työt, siellä on ihan oma kohtansa tälle.

Olet vain tyhmä...

Äänestä
  • Ei oo

    Äänestä

Jos olet ilmoittautunut työttömäksi työnhakijaksi TE-toimistoon, mutta et ole enää työtön työnhakija, ei siitä varmaan kannata ilmoittaa kenellekään mitään. Sitten vielä ihmetelläään, että mihin TE-toimiston resurssit menevät?

Äänestä

Mikäli olet saanut kokopäiväisen työsuhteen ja saat niin paljon palkkaa että pärjäät ilman yhteiskunnan tukia niin mitä hittoa tämä TE-palvelulle kuuluu!!!! Et ole enää työtön! Ei todellakaan kannata ilmoittaa TE-palvelulle mistä olet saanut työpaikan kun taatusti alkavat häiriköimään tätä työnantajaa!

Äänestä
  • Niin..tai voisi vain käydä laittamassa rastin että aloitin kokopäivätyöt, ei sinne tarvi edes työpaikkaa laittaa.

    Vähän helpompaa kuin saada vastakin työkkärin viestejä ym paskaa....

    Äänestä

  • Kyllä pitää ilmoittaa TE toimistolle että olet saanut töitä. Ongelmia tulee jos pimität sen.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Kyllä pitää ilmoittaa TE toimistolle että olet saanut töitä. Ongelmia tulee jos pimität sen.

    Ei tartte ilmoittaa. Työssäkäyvät voi olla myös työnhakijoita työkkärissä. Saa olla, jos haluaa.

    Painostus on kyllä kovaa työkkärin puolelta, että pitää laittaa työnhaku poikki.

    Äänestä

Komppaan edellistä. Käy nyt ihmeessä päättämässä työnhaku Oma asioinnissa. Miksi työhistoriastasi pitäisi saada paikkoja pois?

Äänestä
  • Kuvittelee varmaan että mitä vähemmän on ammatteja tai tehtäviä mitä kertoo hallitsevansa niin sen vähemmän velvoittavia hakuja ja työpaikkatarjouksia tulee. Sitähän voi äkkiä joutua vaikka töihin

    Äänestä

Jos haluat pitää työnhaun voimassa, silloin pitäisi myös työllistymissuunnitelman olla voimassa, vaikka sinulla ei tietenkään ole työnhakuvelvollisuutta, jos olet kokoaikatyössä.

Äänestä

Kuinka joku dailju voi kuvitella olevansa töissä ja työtön samaa aikaa?

Äänestä

Sieltä voi poistaa kaikki omat tietosi.
Eivät sitten enää ota yhteyttä.

Pyysin poistamaan omani.
Tuota kysyivät monta kertaa, oletko varma.

Olin ollut jo melkein 2 vuotta töissä, kun tuli ilmoitus rangaistuskarenssista.

Näin ne hommat toimii.

Kysyin, että mitä laitonta rekisteriä pitävät minusta, kun tiedot on pyydetty poistettavaksi.

Äänestä

Ne haluaa susta bonuksia itselleen.

Jos olet sattunut olemaan jossain työllistävässä toimenpiteessä 3 kk sisään ennen työllistymistäsi, katsovat, että on heidän ansio, että sait töitä, vaikka eivät edes tiedä, mitä töitä olet hakenut tai saanut.

Sama jonkun rekryfirman kanssa. Laskuttavat susta ja isosti, jos sattuu työllistymään heidän kurssin jälkeen, vaikka heillä ei ole mitään osuutta asiaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Työllistyin alkukesästä ja ilmoitin siitä päivärähaa maksavalle kassalle. TE-toimisto pommittaa nyt viestein ja soitoin että pitäisi se suunnitelma hyväksyä. En ole vastannut mitään. Siellä TE:n tiedoissa on pitkä lista vanhoja työpaikkoja saako niitä sieltä pois?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu