Ihoni kuivaa koko ajan lisää

Anonyymi-ap

Siis olen jo hetken käyttänyt luonnonkosmetiikkavoidetta missä on sheavoita päässiassa. No tuo voide kyllä antaa rasvaa ja hoitaa ihoa hyvin. Mutta äsken huomasin, että honi pinta on kuitenkin kuiva kuin korppu. Ja iho alkanut nyt punoittaa, ilmeisesti kuivumisen takia.
Siis voiko olla, että käyttämäni voide hoitaakin liikaa? Iho ei enää itse osaa tuottaa rasvaa ja kuivuu sen takia.
Kaikki muu kyllä kunnossa- eli ruokavalio, vitamiinit, sisäisesti vettä, ulkoilu jne…

4

549

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      Kosteutukseen tarvitaan tehokosteuttava seerumi, ja lisäksi esim. LRP Cicaplast baume b5, joka on tehokas okklusiivi ja estää kosteuden haihtumisen. Ko. balsami on tarkoitettu ainoastaan kuivalle ihotyypille.

      Rasvoittuva ja sekaiho tukkeutuu helposti hiestä ja talista jos tuollaista käyttää, mutta sekaihoisetkin voivat käyttää sitä talvella hyvin varovasti ja pieninä määrinä. Esim. nuppineulan pään kokoinen nokare etusormelle, josta painelee pieniä pisaroita otsaan, poskiin, nenänvarteen, leukaan ja kaulaan ja levittää ne tasaisesti. Talirauhaset eivät tukkeudu mutta iho pysyy jo selvästi paremmin kosteutettuna.

    • Anonyymi00003

      "Siis voiko olla, että käyttämäni voide hoitaakin liikaa? Iho ei enää itse osaa tuottaa rasvaa ja kuivuu sen takia."

      Ihon kuivuminen tilanteessasi ei johdu siitä, että iho olisi lakannut tuottamasta omaa rasvaa, vaan paljon todennäköisemmin siitä, että käyttämäsi voide on komedogeeninen ja on alkanut tukkia ihohuokosia. Kun huokoset tukkeutuvat, ihon pinta ei pääse uusiutumaan normaalisti, kuolleet ihosolut kerrostuvat ja ihon oma kosteustasapaino häiriintyy. Tällöin iholle muodostuu kerros, joka tuntuu öljyiseltä, mutta jonka alla iho on silti kuiva, kireä ja altis punoitukselle. Tämä selittää sen, miksi iho voi tuntua samaan aikaan sekä rasvaiselta että kuivalta.

      Sheavoi on monille lievästi komedogeeninen rasva, ja vaikka voide olisi vain kevyesti okklusiivinen, se voi silti muodostaa iholle pinnan, joka estää sekä kosteutta sitovia aineita että ihon luonnollisia prosesseja toimimasta kunnolla. Kun iho ei pääse hengittämään ja uudistumaan normaalisti, se ei kykene sitomaan vettä yhtä tehokkaasti, ja seurauksena on pintakuivuus ja ärtyminen. Tämä liittyy nimenomaan siihen, että huokosten tukkeutuminen häiritsee ihon toimintaa, ei siihen, että iho olisi jotenkin menettänyt kykynsä tuottaa omia lipidejään.

      Ihon toiminta perustuu jatkuvaan uusiutumiseen, talintuotantoon ja kosteuden sitomiseen. Kun ihohuokoset tukkeutuvat, tämä tasapaino häiriintyy. Ensimmäiseksi tukkeutunut huokonen estää talin normaalia ulosvirtausta. Tali jää loukkuun ja kovettuu hitaasti, mikä muodostaa mustapäitä ja sulkeutuneita komedoja. Ihon pinta voi näyttää rasvaisemmalta, vaikka sen alla olevat kerrokset voivat olla yllättävän kuivia. Tukos myös häiritsee ihon luonnollista kuolleiden solujen irtoamista, jolloin iho muuttuu karheaksi ja epätasaiseksi. Toiseksi, kun tali ei pääse ulos, ihon suojavaippa heikkenee vähitellen. Tämä tarkoittaa, että iho ei kykene pitämään vettä yhtä tehokkaasti, ja seurauksena on pintakuivuus – juuri se kireä, hilseilevä ja jopa punoittava tunne, vaikka päällä olisi paksu tai öljyinenkin voide. Tukkeutuneiden alueiden mikroympäristö muuttuu myös hapettomaksi, mikä suosii bakteerien, kuten Cutibacterium acnesin, lisääntymistä. Tämä voi johtaa tulehdukseen, näppylöihin ja punoitukseen, ja tulehdus puolestaan lisää ihon ärsyyntyneisyyttä ja herkkyyttä. Kolmanneksi tukkeutunut iho menettää vähitellen kykyään palautua. Iho yrittää kompensoida epätasapainoa tuottamalla joko enemmän talia tai lisäämällä pintakerroksen paksuutta. Molemmat pahentavat kierrettä. Ajan myötä syntyy ihotila, jossa iho on yhtä aikaa tukkeutunut, ärtynyt ja kuiva – ja tämä voi johtaa siihen tunteeseen, että mikään voide ei imeydy kunnolla tai että iho reagoi kaikkiin tuotteisiin yhä herkemmin.

      Merkittävää on, että tämä ei ole pysyvä muutos. Kun tukkeutuminen vähenee ja iho pääsee taas uusiutumaan normaalisti, sen kosteuden sitomiskyky ja talintuotanto palautuvat. Ihon tasapaino on dynaaminen, ja sen biologia ei koskaan lakkaa toimimasta – se vain joutuu kompensoimaan olosuhteita, jotka häiritsevät sen normaalia kiertoa. Siksi tärkein askel on vähentää komedogeenisten tai liian raskasrakenteisten tuotteiden käyttöä ja antaa iholle mahdollisuus palautua.

      Kevyesti kosteuttavan ja helposti imeytyvän tuotteen kannattaa perustua humektantteihin, kuten glyseroliin ja muihin vesikosteutta sitoviin yhdisteisiin, joita löytyy myös apteekin kevyistä perusvoiteista, esimerkiksi Humektanin kaltaisissa koostumuksissa, joissa vesi, butyleeniglykoli ja kevyet emulgaattorit muodostavat rasvattoman mutta tehokkaasti kosteuttavan rakenteen. Tämän tyyppiset voiteet tai geelimäiset emulsioseokset lisäävät ihon vesipitoisuutta ilman rasvaisuutta ja sopivat hyvin pintakuivalle mutta helposti tukkeutuvalle iholle. Samalla on tärkeää välttää tuotteita, jotka sisältävät komedogeenisia estereitä tai raskaita kasviöljyjä, kuten isopropyl palmitatea, joka voi tukkia huokosia ja pahentaa pintakuivuutta. Myös voimakkaasti kalvon muodostavat öljypohjaiset voiteet, kuten mineraaliöljyä sisältävät perusvoiteet, voivat pitkällä aikavälillä haitata ihon uusiutumista, vaikka eivät olisikaan varsinaisesti komedogeenisia.

      Iholle, joka kaipaa kosteutta mutta ei siedä raskaita rakenteita, toimivat parhaiten vesipohjaiset geelit, kevyet emulsio‑voiteet ja seerumit, jotka perustuvat ennen kaikkea glyseroliin, hyaluronihappoon, mietoihin sokeriyhdisteisiin ja muihin humektantteihin. Ne tukevat ihon kosteustasapainoa ilman tukkeutumisen riskiä ja auttavat korjaamaan pintakuivuutta ilman, että iho jää riippuvaiseksi raskaista rasvakerroksista.

    • Anonyymi00004

      Pesu, kasvovesi, seerumi, voide. Näin kosteutetaan. Muista myös joskus kuoria iho.

      • Anonyymi00005

        Ihoa ei tarvitse kuoria ! Varsinkaan herkkää ihoa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      88
      1551
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      114
      1420
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      70
      1285
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1172
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      117
      1000
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      981
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      938
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      892
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      818
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      743
    Aihe