Nytkin 2/5 ydinvoimaloistamms remontissa.
Ydinvoimalat ovat epäluotettavia
Anonyymi-ap
96824
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 96
Vanhimmat
Ihmettelen kokoomuslaisten ydinvoimahypetystä. Ydinvoimalla tuotettu sähkö on myös kallista.
Eikä sekään, vaan kuka sen myllyn omistaa ja
kuka sitä sähköä myy.
TÄÄ HOMMA POTKASEE JALKAAN KUNN SOTA ALKAA
SUOMI EI NOUSE KOSKAAN
JOS MYYJÄFIRMA PÄÄTTÄÄ NIIN.
Ydinvoimalat OVAT EPÄLUOTETTAVIA.
Sen osoittavt Loviisan yksiköt, vasta 47 vutta tuotantoa 1. vaihe eikä 2. vaihekaan ole tuoottanut kuin 44 vuotta epäluotettavaa ydinsähköä.
katsokaa niitä arto laurin videoita yoyutubesta.
Ei niillä mitään tekemistä todellisuuden kanssa ole, mutta huvittavia kyllä!
Olkiluoto 3 ei ruotsalaistutkimuksen mukaan kykene tuottamaan sähköä taloudellisesti kannattavasti ellei sähkön hinta 1200 kruunua per megawattitunti. Siis noin 11 senttiä kilowattitunnilta.
En vastusta että ruotsalainen sähkö myytäisiin puolet halvemmalla suomeen
Kuinka kalliiksi tulee sähkön puuttuminen ?
Kannattaisiko kuitenkin maksaa 11 snt/kWh ?
Tuulisähkön hinta siis noin viidesosa ydinsähkön hinnasta.
No, sitten täytyy vain kiittää omistajia, että myyvät meille sähköä kannattamattomaan alennushintaan!
Tuulimyllyt rikkovat ydinvoimaloita???
Tuulivoima kiellettävä.
Aloittajaa pitää vähän oikoa: Vain OL2 on vikaantumisen takia pois käytöstä, muut ovat ennakkoon suunnitellussa normaalissa huollossa.
Suomen ydinvoimaloiden käyttöasteet ovat eritäin korkeat mikä tarkoittaa että odottamattomia käyttökatkoja on ollut vähän.
Loviisa 1:n huolto venyi odotettua pidemmälle. Samoin kävi myös toisen Olkiluodon pienemmän voimalan kesähuollossa. Myös OL3:n huolto keväällä oli lähes kuukauden oletettua pidempään huollossa. Oikeastaan vain Loviisa 2 selvisi huollosta vain suunnitellun ajan.
Neljä vuorokautta näyttäisi Loviisa menevän pitkäksi.
Ja siitäkin viimeinen pätkä meni diesel-varavoiman piikkiin!
Ydinvoimalat edustavat menneisyyttä.
Ilman massiivista ydinvoiman käytön lisäämistä ei energiasiirtymästä selvitä. Fossiilieväät hupenee koko ajan ja niiden polttaminen lämmittää ilmastoa.
Miksi siirtymä pitää tehdä niin vauhdilla,
ettei kulutus, eli tuotekehitys ei ehdi mukaan?
MIKSI SUOMI AJOI ALAS OMAN VARARESERVIN,
ELI TURPEEN JA KIVIHIILEN LIIAN NOPEASTI?
Ydinvoimalat tuottavat vähän kuin 80% kapasiteetistaan. Yli 20% investoinnista menee huoltoihin ä, korjauksiin ja siihen että varsinkin kesällä niiden tuotantoa on pudotettava kun sähkö on niin edullista.
Taitaa olla käyttöaste 78%?
On se jotain 93 % luokkaa.
Tuulivoimalan nimellistehon käyttökerroin on 30 % luokkaa ja aurinkopaneelilla 10 %.
Höpö höpö. OL3 ajanut koko kesän vajaateholla ja oli huollossa lähes 2 kuukautta. 1 kuukauden huolto pudottaa jo käyttöasteen 91,6%:iin. 2 kuukauden huolto 83,3%:iin. Vajaateholla sähkön tuottaminen pudottaa käyttöasteen lähelle 70%.
No nyt OL3 ajaa 96 % teholla, kun OL2 putosi pois. Hyvä, että oli "varavoimaa".
Nyt OL3 tuottaa alle 1000 MW teholla koska havaittu ongelmia. On epäluotettavaa tämä ydinvoima.
Voimalasta riippumaton vajaateholla käyttö ei pudota käytettävyyttä, noin tiedoksi. Jos sähkön hinta on pakkasella, ei kannata tuottaa, ja jos verkon vakaus ei kestä täysiä tehoja, se ei ole voimalan ongelma, voi se silti olla tilaajan ongelma!
Suomen tuulivoimaloista on samanaikaisesti huollossa alle 1%. Aurinkopaneelien huoltoon ei tarvitse juuri uhrata rahaa ja resursseja. Rajahinta aurinkovoimalla lähes 0 senttiä kilowattitunnilta.
Huollossa tai ei, mutta sähköä ei tuurivoimalatuota, jos ei satu tuulemaan. Talvipakkasilla metsässä ei liikahda lehtikään. Ydinvoimalat jytää vakaasti.
Talvella aurinko vain kurkkaa taivaanrannasta, paneelit ovat lumen peitossa. Onneksi on ydinvoimaa.
Ongelma on nyt se, että ei ole varavoimaa, kun toimivat hiilivoimalat on romutettu maailman pelastamiseksi. Tuurivoimasta ei ole varavoimaksi.
Saksa luopui ydinvoimasta ja joutuu nyt rakentamaan lisää hiilivoimaa.
Kiinan teollisuus tuottaa Länteen vihreän siirtymän tavaraa hiilisähköllä.
Kivihiilellä sähkön tuottaminen on kallista.
Mikä tahansa siviilipaatti ( raukka, niin viattoman näköinen)
pääsee ihan miilun rantaan…
Tyhmä avaus, kun ei kysy mikä osuus kapasiteetista on pois käytöstä.
Tällä viikolla tuuli-ja aurinkovoimatuotanto useaan otteeseen päihittänyt ydinvoimatuotannon. Ydinvoimalat taitavat edustaa jo brezneviläistä dementiaa?
Ydinvoimaloihin liiaksi luottavat elävät menneisyydessä. Akkujen kehittyminen ja hintojen radikaali alentuminen tulee olemaan lopun alku ydinvoimaloille ja fossiililaitoksille.
Ilman ydinvoimaa siirtymän vähäpäästöiseen energiajärjestelmään voi unohtaa.
Ydinvoima on sattumavoimaa. Energiaa tullee silloin kun tekniikka sattuu toimimaan. Näin käy aika harvoin.
Huollot kolmella ydinvoimalalla venyneet tänä vuonna turhan pitkiksi.
Ostaisitko sinä ranskalaisen auton. Minä en ainakaan ostaisi ranskalaista ydinvoimalaa.
No, oleppa ostamatta sitten! En kyllä ole lukenut sinun edes hakeneen ennakkopäätöstäkään.
Ei ranskalaisen auton ostamiselle tarvitse ennakko päätöstä. Mutta jos miilun laatu korreloituu autoon voi molemmat jättää ostamatta.
Ei kirjoittaja ollut autoa ostamassa, vaan ydinvoimalaa!
Oli aikoinaan ranskalaisia autoja. Sitten siirryin Toyotaan. En osta enää koskaan ranskalaista autoa. En luota ranskalaiseen tekniikkaan. Muistelkapas miten kävi niille Ranskasta tilatuille helikoptereille? Täysiä paskoja.
Fossiilisten laitosten aika on päättynyt
Naishallituksen nihluaminen vei turpee😂
Breaking! Olkiluoto kakkonen pyörii useita kuukausia vajaateholla. 🖕
Kokoomus haluaa että ydinvoimalat seisovat huollossa koska köyhä kansa maksaa remontit.
Rakennettiin Suomeen Kekkosen aikana. Eteenkin uusin eli OL3 on Suomen sähkömarkkinoille liian suuri yksikkö. Sen tietävät kaikki.
Aika vanhojakin nämä meidän neljä ydinvoimalaa ovat.
Ydinvoimalat edustavat menneisyyttä, 1970-luvun teknologiaa.
Koko Suomen tulevan vuoden sähkömarkkinat ovat yhden Olkiluodon varaturbiinin varassa. Jos se hajoaa tilalle ei saada mutta yli vuoteen. Syntyy lähes 1000 MW krooninen sähkön vaje.
Teollisuuden Voima pelaa uporikasta ja rutiköyhää. Jos syntyy varaturbiinin hajottua suuri vaje sähköstä nousee sähkön hinta ja osan teollisuudesta on supistettava tuotantoa.
Näyttävät hajoavan yksi toisensa perään. Ikäkin niillä on yhtä lukuunottamatta jo yli 40 vuotta.
Käyttöaste näyttää olevan putoamassa ja sydän syrjällään kansa odottaa milloin seuraava laitos vikaantuu. Ydinvoima on vaikeuksissa.
Ei oo ydinvoima vaan tuulivoima vaikeuksissa. Ydinvoimalat jos seisoo rikkinäisinä ja tuulivoimalat ei tuota niin kyllä kansalta menis hermot muutamassa päivässä ja alkaisi vaatimukset luotettavan sähkönsaannin puolesta.
Tuskin ihmisiä hirveästi kuolisi vaikka sähköt loppuisikin.
Energia ei enää riitä, väestön määrän on sallittava laskea hallitusti...!
Paskan marjat! Ydinvoima on jeees! Mutta markkinvetoisessa taloudessa siitä tulekin paskaa. Kuka hyötyy koko markkinoista? Kuka on se idiotti joka investoi? Kuka on se idiotti joka kuluttaa? Ai, niin sehän olen minä, joka kuluttaa, perkele, sähkoa!
Ydinvoimalat ovat epäluotettavia ja sähkön tuottaminen ydinvoimalla ei ole edes edullista havaitsivat Usan tutkijat jo 1980-luvulla.
Ydinvoimaloinen yhteinen kapasiteetti on lähes 4400 MW mutta tuottavat vain 2900 MW. Poissa on 1500 MW. Sen sijaan tuulivoimalat tuottavat vuodessa keskimäärin juuri sen mikä on tilastoitu, nykykapasiteetilla noin 2300 MW. Koska voimaloita yli 1500 ei yhden yksittäisen korjaaminen tunnu missään. Riskit hajautettu. Nyt OL2:n turbiiniongelmat lähes maamme kohtalonkysymys.
Heh, heh. Tuottaa sen mikä on tilastoitu? Laskehan tuulivoiman nimellistehon pysyvyys vuotta kohti.
Eipä ole kummoinenkaan luku.
Nyt on 3/5 joko huollossa tai vajaateholla. OL3 tuottaa alle 60% kapasiteetistaan.
Loviisa 1 ja Olkiluoto 2 pois tuotannosta ja Olkiluoto 3 toimii nyt vain reilun 900 MW teholla.
Suomalaiset eivät enää osaa. Liekö työmoraali ydinvoimaloissa myös heikentynyt? Vikoja ei osata ennakoida.
Ajattelin ostaa oman reaktorin olohuoneeseen.
Sen sinertävässä hohteessa on mukava ruokailla.
Kun ydinvoimalat vikaantuvat alkaa Esson baarin karvahattuasiantuntijat syyttämään tuulivoimaa korkeasta sähkönhinnasta.🤣🤣🤣
Tuulivoimalat tarjoavat ajoittain edullista sähkönhintaa, se on kiistatonta.
Kesäaikaan tuulisähkön hinta olisi erittäin edullista, mutta ronkelit ihmiset eivät silloin osta suurissa määrin tuota halpaa sähköä.
Pakkaskausilla tuulisähkön hinta taas on pilvissä, jos sitä yleensä saadaan.
Sähkö uhkaa loppua remonttien ja sähköautoilijoiden takia. Lyötävä niin kova lisävero sähköautoille, että sillä pystytään rakentamaan uusi ydinvoimala, tai mieluiten kaksi.
Ja pysyvät nuo huollettavana vielä pitkään.
Osasyy ongelmiin voi olla sama kuin Ranskassa. Osaavaa henkilöstöä on siirtynyt eläkkeelle.
Ydinvoiman tulevaisuus on jo pitkään ollut vaakalaudalla.
Kyllä Somaliasta löytyy osaajia.
Aloitus ("Kaksi viidestä toimii") on epärelevantti.
Ovat niin eritehoisia (500...1600 MW).
Kirjoittaessa tuottavat yhteensä Fingridin mukaan 2843 MW
TVO ilmoittaa 880,7 + 0 + 1500
OL3 toimii myös vajaateholla koko ajan. Tyypillisesti 100 MW poissa tuotannosta. Ajoittain 300 MW. Ainakin toukokuun loppuun asti OL2 parhaimmassa in tapauksessa tuottaa 165 MW vajaateholla eli käytössä 80%.
Tuttavallani on 5 autoa. Yleensä niistä 2 on aina korjattavana.
Energiaa pitäisi saada varastoitua esim. veteen tai vetyyn.
Vantaan energia taitaa juuri rakentaa vesisäiliötä maan alle lämpövarastoksi.
https://www.vantaanenergia.fi/vantaan-energia-aloittaa-maailman-suurimman-lammon-kausivaraston-varannon-rakentamistyot-vantaalla/
Vetyyn varastoinnin hyötysuhde on 30%
Pumppuvoimalassa 80...90 %
Eikä ongelmat pääty. Nyt pahin kaikesta on tapahtumassa. Jälleen uhkaa OL3 pysähtyä pitkäksi aikaa.
Luottamus ydinvoimaan on osoitus ihmisen naiviudesta. Lisäksi ydinvoimalla tuotettu sähkö on kallista. TVO maksattaa kansalla liian kalliiksi tulleen OL3:n kustannukset.
Myrskyinen tuuli sammuttaa propelit tuulimyllyjen kestävyyden tautta . Ropeli pyörii vain aloittajan lippiksessä
OL3:ssa taas toimintahäiriöitä.
Eikä ne häiriöt tule loppumaan. On epäluotettavaa tuo ydinvoimatuotanto.
Hyvää kun pörssisähkö kallistuu jälleen ja maassa on paljon maksukykyisiä kokoomuslaisia, saadaan mukavasti verotuloja.
Loviisa 2 :lla oli ongelmia huollossa jo loppukesällä. Ja nyt taas uusia ongelmia.
Sähkö on ollut liian halpaa niin vahingossa "vikaantuu" laitokset että saavat riistettyä / nyljettyä sähkönkäyttäjiä vailla sääliä!!!!
OL2 ja OL3 poissa tuotannosta seuraavat 2 viikkoa. Se siitä ydinvoimaloiden luotettavuudesta.
Olkiluoto 2 on ollut teknisissä ongelmissa jo pitkään. Kangistui kalkkiviivoilla kuin suomalaiset juoksijat.
OL3:n viivästyy viivästymistään. Ei sitä laitosta saatu suinkaan "etuajassa" käynnistettyä. Alunperin sen piti käynnistyä perjantaina 25.huhtikuuta.
"Olkiluoto 3:n (OL3) sähköntuotantoa jatkettiin tänään tiistaina 29. huhtikuuta kello 13.10"
Tätä kirjoittaessa ollut runsaan tunnin käynnissä.
Äsken klo 14:10 oli käynnistymässä, hitaasti päivittyvällä TVO:n sivullla 230 MW
Kaikkia voimaloita pitää huoltaa. Ei sille mitään voi.
Tällä kertaa hajosi Loviisan voimala. Ei sille voi mitään että ydinvoimalat ovat epäluotettavia.
Olkiluoto 1 huolto päättyi ja tehoja nostettiin kunnes aamupäivällä ongelmien ilmettyä tehoja laskettiin. Nyt tuottaa 890 MW laitos vain 34 MW eli 3%:n teholla.
Ydinvoimalat ovat todellakin epäluotettavia.
Tuskin yllätys. Ja lisäksi OL1 on ollut suurista voimaloista se luotettavin. Nyt senkin toiminnassa hämminkiä. Voisiko ydinvoimalobbaripuolue Kokoomus kommentoida vai eikö uskalla?
No nyt tuottaa 46 MW. Eipä haittaa kun tuulivoimaa 3600 MW ja aurinkovoimaakin 480 MW.
Venäläisten valmistamat ydinvoimat ovat toimineet luotettavasti jo vuosikymmeniä. Niitä rakennetaan koko ajan moniin maihin ja rakentaminenkin sujuu nopeasti.
Palataan 50 vuoden päästä asiaan, kun jätteen puoliintumisaika on vain sadoissa vuosissa.
Ja silti sähköenergia on tällä hetkellä lähes ilmaista!