Pekka Reinikainen erehtyi Kotimaan blogeihin

Anonyymi-ap

Pekka Reinikainen kirjoitti blogitekstin Kotimaan blogeihin. Kotimaan blogeissa on kreationistisessa maailmassa se epäkohta, että niitä voi kommentoida.

Keskustelussa osoittautuu, että Pekka esitti lainaamastaan kirjasta harhaanjohtavia lausuntoja, vääristi niitä eikä osaa vastata edes yksinkertaisimpiin kysymyksiin kreationistista maailmankuvaansa koskien.

Mutta mitäpä muuta sitä voi kreationisteilta odottaa.

"Pekka Reinikainen: Meidän olisi syytä käyttää älyämme ja varjella ihmeellisen ainutlaatuista maapalloamme"

https://www.kotimaa.fi/blogit/pekka-reinikainen-meidan-olisi-syyta-kayttaa-alyamme-ja-varjella-ihmeellisen-ainutlaatuista-maapalloamme/

12

455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vastaamattomuus osoittaa myös jotain oleellista kreationistien maailmankuvan täydellisestä hevonhömpästä. Vaikka vastaajana on kreationismin "eliitti", he jäätyvät täydellisesti kun heitä haastetaan.

      • Sinä voit löytää epäkohtia, kun et usko. Minä löydän Pekan puheesta vain ja ainoastaan oikeita asioita.


      • Tosi uskova ei lue eikä tilaa kotimaa lehteä, koska sen ovat vallanneet liberaali teologit. He hyväksyvät naispappeuden ja homojen vihkimisen kirkossa. Minä en moiseen sontaan tartu.


      • Anonyymi
        RaakaArskaNissiTampere kirjoitti:

        Tosi uskova ei lue eikä tilaa kotimaa lehteä, koska sen ovat vallanneet liberaali teologit. He hyväksyvät naispappeuden ja homojen vihkimisen kirkossa. Minä en moiseen sontaan tartu.

        "Minä en moiseen sontaan tartu."

        Miksi pelkäät ja vihaat ihmisiä?


      • RaakaArskaNissiTampere kirjoitti:

        Tosi uskova ei lue eikä tilaa kotimaa lehteä, koska sen ovat vallanneet liberaali teologit. He hyväksyvät naispappeuden ja homojen vihkimisen kirkossa. Minä en moiseen sontaan tartu.

        Hyväksytkö tosiuskovaisten tapaan Israelin tekemän kansanmurhan Gazassa?


      • Anonyymi
        RaakaArskaNissiTampere kirjoitti:

        Sinä voit löytää epäkohtia, kun et usko. Minä löydän Pekan puheesta vain ja ainoastaan oikeita asioita.

        Miksi Pekka yrittää peittää vastaamattomuutensa omien kysymystensä paljoudella? Looginen johtopäätöshän on, ettei hänellä, kuten ei sinulla tai muillakaan nuoren maan kreationisteilla ole vastauksia.


    • Anonyymi

      Kreationistit ovat tottuneet saarnaamaan uskossa olevalle seurakunnalle, joka ohittaa epäloogisuudet, ei kysele vaikeita ja jotka nielevät kaiken, kunhan väite on "oikea" eli kosmisen taikajimin valmiina näkymättästä hatustaan kiskomat eliöt.

      Kreationistien tarinasta puuttuu todiste Jumalasta, selitys sille, mitä "luominen" konkreettisesti tarkoittaa (jos se ei ole vain uskomaton ja selittämätön taikatemppu) ja myöskin se, miksi Jumala olisi saanut päähänsä ylipäätään luoda mitään. Ja jos hypätään tarinasta todellisuuteen, niin tuhoisaa on tietenkin se, että MIKÄÄN biosfäärisssä ei tue tarinaa valmiina luoduista eliöistä. Lajit eivät selvästikkään ole erikseen luotuja ja irrallisia lajeja vaan versioita taksonomisen ryhmänsä muista elossa olevista tai sukupuuttoon kuolleista lajeista.

      Ja miksi sukupuuttoon kuolleita lajeja on monin verroin enemmän kuin elossa olevia? Miten ihmeessä Jumala, joka määritelmän mukaan on kaikkivoipa ja kaikkitietävä ja tehnyt koko maapallon ei osannut tehdä kaikista lajeista sellaisia, että ne myös olisivat pysyneet Jumalan suunnittelemalla maapallolla elossa?

      Jos mennään hienojakoisempiin filosofisiin kysymyksiin, niin selittämättä jää, miksi täydellinen Jumala halusi luoda niin epätäydellisen ja erehtyväisen ihmisen? Kaksi ensimmäistä, suoraan Jumalan suunnittelupöydältä kiskaistua ihmistähän lankesi heti syntiin. Mitenkäs tämä luomis-proggis menii näin reisille heti kärkeen? Se, että syntiin heidät viekotteli joku toinen Jumalan luoma ei mitenkään poista - vaan ennemminkin lisää - kummastusta "Jumalan suunnitelmasta" tai kyvystä toteuttaa sitä? Voiko kaikkivoipa ja kaikkitietävä katua tekemisiään? Raamatun mukaan Jumala katui.

      • Anonyymi

        Kas, Syrjäselle peukut pöydän pyyhkimisestä Reinikaisella. Tämä ei tietenkään vaikuta hänen seurakuntaansa, joka nyt uskonee mitä tahansa muutakin soopaa. Ihmisiä, jotka eivät voi olla väärässä.


      • Uskossa olevat uskovat jo luomiseen. Pakanat eivät ja ne ovat tarkoitettu pakanoille ei Kristityille. Jumala on Luoja.


      • Anonyymi
        RaakaArskaNissiTampere kirjoitti:

        Uskossa olevat uskovat jo luomiseen. Pakanat eivät ja ne ovat tarkoitettu pakanoille ei Kristityille. Jumala on Luoja.

        Reinikaisen horinat sopivat kreationistien korvasyyhyyn. Muihin niillä ei ole toivottua vaikutusta. Todennäköisimmin vain karkoittavat ateisteiksi ne, joilla on mielenkiintoa tosiasoita kohtaan.


    • Anonyymi

      Kommentoinnin mielenkiintoisin pontti tosiaan oli, että itseään älykkäänä pitävä Reinikainen ei osannut vastata millään tavalla maailmankuvansa ihan yksinkertaisiin ongelmiin. Sen sijaan vastaukseksi annettiin kreationisteille tyypillistä informaatiomössöä, joka ei vastaa yhtään mihinkään yhtään millään tavalla.

      Opetus oli, taas, että kreationismilla ei ole pohjaa, perusteluita tai edes mitään logiikkaa.

    • Anonyymi

      Miksi on niin, että edes kreationismin arvostetuimmat edustajat eivät kykene kommentoimaan millään tavalla, kun heiltä kysytään perustavaa laatua olevia kysymyksiä? Miten joku peruskoulutason ja fundamentalistisesta änkyräuskovaisuudesta "älykkyytensä" ammentanut alentaa itsensä tällaisten "gurujen" ohjattaviksi? Jokaisella pitäisi olla sen verran liikettä aivoissa, että osaisi laskea edes 1+1.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3323
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1843
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1499
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      82
      1359
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      994
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      62
      809
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      756
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      687
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      656
    Aihe