Pekka Reinikainen erehtyi Kotimaan blogeihin

Pekka Reinikainen kirjoitti blogitekstin Kotimaan blogeihin. Kotimaan blogeissa on kreationistisessa maailmassa se epäkohta, että niitä voi kommentoida.

Keskustelussa osoittautuu, että Pekka esitti lainaamastaan kirjasta harhaanjohtavia lausuntoja, vääristi niitä eikä osaa vastata edes yksinkertaisimpiin kysymyksiin kreationistista maailmankuvaansa koskien.

Mutta mitäpä muuta sitä voi kreationisteilta odottaa.

"Pekka Reinikainen: Meidän olisi syytä käyttää älyämme ja varjella ihmeellisen ainutlaatuista maapalloamme"

https://www.kotimaa.fi/blogit/pekka-reinikainen-meidan-olisi-syyta-kayttaa-alyamme-ja-varjella-ihmeellisen-ainutlaatuista-maapalloamme/
12472
3Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Vastaamattomuus osoittaa myös jotain oleellista kreationistien maailmankuvan täydellisestä hevonhömpästä. Vaikka vastaajana on kreationismin "eliitti", he jäätyvät täydellisesti kun heitä haastetaan.

2Äänestä
  • Sinä voit löytää epäkohtia, kun et usko. Minä löydän Pekan puheesta vain ja ainoastaan oikeita asioita.

    Äänestä

  • Tosi uskova ei lue eikä tilaa kotimaa lehteä, koska sen ovat vallanneet liberaali teologit. He hyväksyvät naispappeuden ja homojen vihkimisen kirkossa. Minä en moiseen sontaan tartu.

    Äänestä

  • RaakaArskaNissiTampere kirjoitti:

    Tosi uskova ei lue eikä tilaa kotimaa lehteä, koska sen ovat vallanneet liberaali teologit. He hyväksyvät naispappeuden ja homojen vihkimisen kirkossa. Minä en moiseen sontaan tartu.

    "Minä en moiseen sontaan tartu."

    Miksi pelkäät ja vihaat ihmisiä?

    Äänestä

  • RaakaArskaNissiTampere kirjoitti:

    Tosi uskova ei lue eikä tilaa kotimaa lehteä, koska sen ovat vallanneet liberaali teologit. He hyväksyvät naispappeuden ja homojen vihkimisen kirkossa. Minä en moiseen sontaan tartu.

    Hyväksytkö tosiuskovaisten tapaan Israelin tekemän kansanmurhan Gazassa?

    Äänestä

  • RaakaArskaNissiTampere kirjoitti:

    Sinä voit löytää epäkohtia, kun et usko. Minä löydän Pekan puheesta vain ja ainoastaan oikeita asioita.

    Miksi Pekka yrittää peittää vastaamattomuutensa omien kysymystensä paljoudella? Looginen johtopäätöshän on, ettei hänellä, kuten ei sinulla tai muillakaan nuoren maan kreationisteilla ole vastauksia.

    2Äänestä

Kreationistit ovat tottuneet saarnaamaan uskossa olevalle seurakunnalle, joka ohittaa epäloogisuudet, ei kysele vaikeita ja jotka nielevät kaiken, kunhan väite on "oikea" eli kosmisen taikajimin valmiina näkymättästä hatustaan kiskomat eliöt.

Kreationistien tarinasta puuttuu todiste Jumalasta, selitys sille, mitä "luominen" konkreettisesti tarkoittaa (jos se ei ole vain uskomaton ja selittämätön taikatemppu) ja myöskin se, miksi Jumala olisi saanut päähänsä ylipäätään luoda mitään. Ja jos hypätään tarinasta todellisuuteen, niin tuhoisaa on tietenkin se, että MIKÄÄN biosfäärisssä ei tue tarinaa valmiina luoduista eliöistä. Lajit eivät selvästikkään ole erikseen luotuja ja irrallisia lajeja vaan versioita taksonomisen ryhmänsä muista elossa olevista tai sukupuuttoon kuolleista lajeista.

Ja miksi sukupuuttoon kuolleita lajeja on monin verroin enemmän kuin elossa olevia? Miten ihmeessä Jumala, joka määritelmän mukaan on kaikkivoipa ja kaikkitietävä ja tehnyt koko maapallon ei osannut tehdä kaikista lajeista sellaisia, että ne myös olisivat pysyneet Jumalan suunnittelemalla maapallolla elossa?

Jos mennään hienojakoisempiin filosofisiin kysymyksiin, niin selittämättä jää, miksi täydellinen Jumala halusi luoda niin epätäydellisen ja erehtyväisen ihmisen? Kaksi ensimmäistä, suoraan Jumalan suunnittelupöydältä kiskaistua ihmistähän lankesi heti syntiin. Mitenkäs tämä luomis-proggis menii näin reisille heti kärkeen? Se, että syntiin heidät viekotteli joku toinen Jumalan luoma ei mitenkään poista - vaan ennemminkin lisää - kummastusta "Jumalan suunnitelmasta" tai kyvystä toteuttaa sitä? Voiko kaikkivoipa ja kaikkitietävä katua tekemisiään? Raamatun mukaan Jumala katui.

3Äänestä
  • Kas, Syrjäselle peukut pöydän pyyhkimisestä Reinikaisella. Tämä ei tietenkään vaikuta hänen seurakuntaansa, joka nyt uskonee mitä tahansa muutakin soopaa. Ihmisiä, jotka eivät voi olla väärässä.

    Äänestä

  • Uskossa olevat uskovat jo luomiseen. Pakanat eivät ja ne ovat tarkoitettu pakanoille ei Kristityille. Jumala on Luoja.

    Äänestä

  • RaakaArskaNissiTampere kirjoitti:

    Uskossa olevat uskovat jo luomiseen. Pakanat eivät ja ne ovat tarkoitettu pakanoille ei Kristityille. Jumala on Luoja.

    Reinikaisen horinat sopivat kreationistien korvasyyhyyn. Muihin niillä ei ole toivottua vaikutusta. Todennäköisimmin vain karkoittavat ateisteiksi ne, joilla on mielenkiintoa tosiasoita kohtaan.

    1Äänestä

Kommentoinnin mielenkiintoisin pontti tosiaan oli, että itseään älykkäänä pitävä Reinikainen ei osannut vastata millään tavalla maailmankuvansa ihan yksinkertaisiin ongelmiin. Sen sijaan vastaukseksi annettiin kreationisteille tyypillistä informaatiomössöä, joka ei vastaa yhtään mihinkään yhtään millään tavalla.

Opetus oli, taas, että kreationismilla ei ole pohjaa, perusteluita tai edes mitään logiikkaa.

3Äänestä

Miksi on niin, että edes kreationismin arvostetuimmat edustajat eivät kykene kommentoimaan millään tavalla, kun heiltä kysytään perustavaa laatua olevia kysymyksiä? Miten joku peruskoulutason ja fundamentalistisesta änkyräuskovaisuudesta "älykkyytensä" ammentanut alentaa itsensä tällaisten "gurujen" ohjattaviksi? Jokaisella pitäisi olla sen verran liikettä aivoissa, että osaisi laskea edes 1+1.

2Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Pekka Reinikainen kirjoitti blogitekstin Kotimaan blogeihin. Kotimaan blogeissa on kreationistisessa maailmassa se epäkohta, että niitä voi kommentoida.

Keskustelussa osoittautuu, että Pekka esitti lainaamastaan kirjasta harhaanjohtavia lausuntoja, vääristi niitä eikä osaa vastata edes yksinkertaisimpiin kysymyksiin kreationistista maailmankuvaansa koskien.

Mutta mitäpä muuta sitä voi kreationisteilta odottaa.

"Pekka Reinikainen: Meidän olisi syytä käyttää älyämme ja varjella ihmeellisen ainutlaatuista maapalloamme"

https://www.kotimaa.fi/blogit/pekka-reinikainen-meidan-olisi-syyta-kayttaa-alyamme-ja-varjella-ihmeellisen-ainutlaatuista-maapalloamme/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu