Pekka Reinikainen kirjoitti blogitekstin Kotimaan blogeihin. Kotimaan blogeissa on kreationistisessa maailmassa se epäkohta, että niitä voi kommentoida.
Keskustelussa osoittautuu, että Pekka esitti lainaamastaan kirjasta harhaanjohtavia lausuntoja, vääristi niitä eikä osaa vastata edes yksinkertaisimpiin kysymyksiin kreationistista maailmankuvaansa koskien.
Mutta mitäpä muuta sitä voi kreationisteilta odottaa.
"Pekka Reinikainen: Meidän olisi syytä käyttää älyämme ja varjella ihmeellisen ainutlaatuista maapalloamme"
https://www.kotimaa.fi/blogit/pekka-reinikainen-meidan-olisi-syyta-kayttaa-alyamme-ja-varjella-ihmeellisen-ainutlaatuista-maapalloamme/
Pekka Reinikainen erehtyi Kotimaan blogeihin
12
470
Vastaukset 12
- Anonyymi
Vastaamattomuus osoittaa myös jotain oleellista kreationistien maailmankuvan täydellisestä hevonhömpästä. Vaikka vastaajana on kreationismin "eliitti", he jäätyvät täydellisesti kun heitä haastetaan.
Sinä voit löytää epäkohtia, kun et usko. Minä löydän Pekan puheesta vain ja ainoastaan oikeita asioita.
Tosi uskova ei lue eikä tilaa kotimaa lehteä, koska sen ovat vallanneet liberaali teologit. He hyväksyvät naispappeuden ja homojen vihkimisen kirkossa. Minä en moiseen sontaan tartu.
- Anonyymi
RaakaArskaNissiTampere kirjoitti:
Tosi uskova ei lue eikä tilaa kotimaa lehteä, koska sen ovat vallanneet liberaali teologit. He hyväksyvät naispappeuden ja homojen vihkimisen kirkossa. Minä en moiseen sontaan tartu.
"Minä en moiseen sontaan tartu."
Miksi pelkäät ja vihaat ihmisiä? RaakaArskaNissiTampere kirjoitti:
Tosi uskova ei lue eikä tilaa kotimaa lehteä, koska sen ovat vallanneet liberaali teologit. He hyväksyvät naispappeuden ja homojen vihkimisen kirkossa. Minä en moiseen sontaan tartu.
Hyväksytkö tosiuskovaisten tapaan Israelin tekemän kansanmurhan Gazassa?
- Anonyymi
RaakaArskaNissiTampere kirjoitti:
Sinä voit löytää epäkohtia, kun et usko. Minä löydän Pekan puheesta vain ja ainoastaan oikeita asioita.
Miksi Pekka yrittää peittää vastaamattomuutensa omien kysymystensä paljoudella? Looginen johtopäätöshän on, ettei hänellä, kuten ei sinulla tai muillakaan nuoren maan kreationisteilla ole vastauksia.
- Anonyymi
Kreationistit ovat tottuneet saarnaamaan uskossa olevalle seurakunnalle, joka ohittaa epäloogisuudet, ei kysele vaikeita ja jotka nielevät kaiken, kunhan väite on "oikea" eli kosmisen taikajimin valmiina näkymättästä hatustaan kiskomat eliöt.
Kreationistien tarinasta puuttuu todiste Jumalasta, selitys sille, mitä "luominen" konkreettisesti tarkoittaa (jos se ei ole vain uskomaton ja selittämätön taikatemppu) ja myöskin se, miksi Jumala olisi saanut päähänsä ylipäätään luoda mitään. Ja jos hypätään tarinasta todellisuuteen, niin tuhoisaa on tietenkin se, että MIKÄÄN biosfäärisssä ei tue tarinaa valmiina luoduista eliöistä. Lajit eivät selvästikkään ole erikseen luotuja ja irrallisia lajeja vaan versioita taksonomisen ryhmänsä muista elossa olevista tai sukupuuttoon kuolleista lajeista.
Ja miksi sukupuuttoon kuolleita lajeja on monin verroin enemmän kuin elossa olevia? Miten ihmeessä Jumala, joka määritelmän mukaan on kaikkivoipa ja kaikkitietävä ja tehnyt koko maapallon ei osannut tehdä kaikista lajeista sellaisia, että ne myös olisivat pysyneet Jumalan suunnittelemalla maapallolla elossa?
Jos mennään hienojakoisempiin filosofisiin kysymyksiin, niin selittämättä jää, miksi täydellinen Jumala halusi luoda niin epätäydellisen ja erehtyväisen ihmisen? Kaksi ensimmäistä, suoraan Jumalan suunnittelupöydältä kiskaistua ihmistähän lankesi heti syntiin. Mitenkäs tämä luomis-proggis menii näin reisille heti kärkeen? Se, että syntiin heidät viekotteli joku toinen Jumalan luoma ei mitenkään poista - vaan ennemminkin lisää - kummastusta "Jumalan suunnitelmasta" tai kyvystä toteuttaa sitä? Voiko kaikkivoipa ja kaikkitietävä katua tekemisiään? Raamatun mukaan Jumala katui.- Anonyymi
Kas, Syrjäselle peukut pöydän pyyhkimisestä Reinikaisella. Tämä ei tietenkään vaikuta hänen seurakuntaansa, joka nyt uskonee mitä tahansa muutakin soopaa. Ihmisiä, jotka eivät voi olla väärässä.
Uskossa olevat uskovat jo luomiseen. Pakanat eivät ja ne ovat tarkoitettu pakanoille ei Kristityille. Jumala on Luoja.
- Anonyymi
RaakaArskaNissiTampere kirjoitti:
Uskossa olevat uskovat jo luomiseen. Pakanat eivät ja ne ovat tarkoitettu pakanoille ei Kristityille. Jumala on Luoja.
Reinikaisen horinat sopivat kreationistien korvasyyhyyn. Muihin niillä ei ole toivottua vaikutusta. Todennäköisimmin vain karkoittavat ateisteiksi ne, joilla on mielenkiintoa tosiasoita kohtaan.
- Anonyymi
Kommentoinnin mielenkiintoisin pontti tosiaan oli, että itseään älykkäänä pitävä Reinikainen ei osannut vastata millään tavalla maailmankuvansa ihan yksinkertaisiin ongelmiin. Sen sijaan vastaukseksi annettiin kreationisteille tyypillistä informaatiomössöä, joka ei vastaa yhtään mihinkään yhtään millään tavalla.
Opetus oli, taas, että kreationismilla ei ole pohjaa, perusteluita tai edes mitään logiikkaa. - Anonyymi
Miksi on niin, että edes kreationismin arvostetuimmat edustajat eivät kykene kommentoimaan millään tavalla, kun heiltä kysytään perustavaa laatua olevia kysymyksiä? Miten joku peruskoulutason ja fundamentalistisesta änkyräuskovaisuudesta "älykkyytensä" ammentanut alentaa itsensä tällaisten "gurujen" ohjattaviksi? Jokaisella pitäisi olla sen verran liikettä aivoissa, että osaisi laskea edes 1+1.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741670- 231172
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189816- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192609On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 69530
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55507
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398