Tavio vastusta Ukrainalle tuettua tasa arvorahoitusta jolla tuettaisiin mm naisten tasa arvoa. Tavio on todlla rohkea noudattaessan RaamTun nainen heikko astia/mies johtaja/ vaiet koon ptinsiippiä. Miehenä toivon periatteen leviävän suomenkin. Ja useampi misministeri sitä tukeman. Kiitos Heralle.
Tavio ja Raamattu
Anonyymi-ap
52558
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 52
Vanhimmat
Kannattaisiko nyt ihan ensimmäisenä vaikka opetella kirjoittamaan jos on pakko keskustelupalstoille kirjoitella. Eikä noin surkeilla kyvyillä saa kyllä heikompaa naistakaan.
No tässä nyt on taas hyvä esimerkki siitä, miten hihhuleille tuo koulunkäynti ei ole oikein luonnistunut. Tuollainen maailmankuva muodostuu jos lukee vain sitä yhtä opusta, joka on kirjoitettu 2000 vuotta sitten hiekka-aavikolla teltassa vuohipiamenten toimesta...
Siitä olisi syytä tehdä kuvakirja noille sillä tuo vähäinenkin kielellinen taito tuntuu hiipuvan entisestään.
ArtoTTT
Onkohan ketjussa provon tekijä itse kommentoimassa omaa aloitustaan?
Näköjään olet.
Tavio huono ministeriksi
Tuskin olet hänen toimintaansa ministerinä tarkkaan seurannut
Onko helluntailainen? Sopisi kuvioon.
Siihen lahkoon kuuluu. Onneksi Persut on yhden kauden vain hallituspuolue.
jälleenrakennuksen suomi taas maksaa 🤣 miten kävi sen roskapankki arsenaalin?
2000-2003 ulkomaalaiset ostivat 5% nimellisarvosta 🤣🤣🤣 paljonko arvo nousi viimeisen 20vuoden aikana😠😠😠
siis oli pudonnut 5% nimellisarvosta ja ostivat pilkkahintaan 🤔
Seuraavaksi Orpo tulee ryhdikkäänä johtajana selittämään miten on opposition syy, että Suomen maine kärsii, kun oppositio kehtaa nostaa esille sen, että hallituksen Persu-öyhöttäjät eivät ole ollenkaan Orpon hallinnassa ja tekevät mitä sattuu.
Heh, heh "Suomen maine kärsii"?????
Mitä me sellaisella maineella teemme, jossa yritetään tukea luonnonvastaisia toimia.
Suomella on hyvä maine ilman tuota Seta-ideologiaakin.
Se nyt vaan on tosiasia, että pieni osa ihmisistä on homoja. Se on luonnon järjestys.
ArtoTTT
Olisiko sdp, vasemmistoliitto ja vihreät halukkaita sijoittamaan lisärahaa myös kristinuskon levittämistyöhön muihin maihin?
Kristinusko on ainoa oikea usko!
ArtoTTT
Luterilaisena valtiona Suomi on varmasti valmis rahoittamaan esim. Ukrainassa protestanttisen uskonnon levittämistä.
Valtiona Suomi on sekulaarinen, ei protestanttinen.
ArtoTTT
Onhan meillä homouskonto, jota kaikkien tulisi kumartaa kuin Rooman keisaria aikoinaan.
Mainitsemasi uskonto tosiaan on palstan kirjoittelunne mukaan teidän herätysliikkeidenne ikioma versio Raamatun Evankeliumeista.
Kremlissä oltiin hyvin tyytyväisi Tavioon.
Etkö enää kumartamaan Kremliin päin?
Tuskin olivat. Suomi laittaa rahat konkreettiseen Ukrainan tukeen eikä homo-agendaan.
Venäjällä iloittiin Tavion päätöksestä.
Venäläismedia REN TV.
”Suomi on kieltäytynyt osallistumasta Ukrainan jälleenrakennusta koskevaan ohjelmaan, koska siihen on sisällytetty tuki LGBT-ihmisille.”
Izvestija: ”Suomi jää pohjoisatlantilaisen liiton ulkopuolelle, koska Ukrainaa tukevassa hankkeessa edistetään LGBTIQ-liikkeen asiaa.”
”Länsimaat puhuvat yhä äänekkäämmin, kuinka on välttämätöntä vähentää Ukrainalle annettavaa tukea.”
Presidentti Stubbi on Tavion kanssa eri mieltä sillä Suomen ulkopolitiikka pohjautuu arvoihin, joihin myös seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen puolustaminen kuuluu.
”Toivon, että tulevaisuudessa emme näe vastaavia virheitä ulkoministeriöltä, että presidentille ei ilmoiteta asioista, jotka kuuluvat ulkomaankauppa- ja kehitysyhteistyöministerille mutta liittyvät ulko- ja turvallisuuspolitiikkaamme.”
Toivottavasti presidentti Stubb tajuaa virheensä, kun hän sanoi myös, että Suomi tulee tunnustamaan Palestiinan valtion joskus.
Eli Suomi tukee palestiinalaisten epätasa-arvoa naisia kohtaan! Siellähän ei naisilla ole juuri minkäänlaisia oikeuksia, vaan he ovat synnytyskoneita ja nyrkin ja hellan välissä!
Eräissä muslimimaissa homot ja lesbot hirtetään. Tällaista touhua vihervasemmisto TUKEE!
Olisivat saaneet toisenlaisesta päätöksestä uuden propaganda-aseen Suomea vastaan.
Rohkeus ja tyhmyys yhdessä on yleensä tuhoisaa ja kun siihen lisätään Persuus, niin katastrofi on valmis.
Ja tuota tyhmyyttä esiintyy varsinkin noissa vihervasemmistolaisissa kansan edustajissa.
Naisten oikeuksista vaahdotaan, mutta sitä tukahdutetaan tukemalla Palestiinalaisvaltiota!
Israel on toiminut turvapaikkana palestiinalaisille homoille
Tavio näyttää liukastuneen oikein kunnolla omaan homofobiaansa.
Ensin presidentti kimmastui kun tuli ilmi että hänelle jätettiin kertomatta Tavion Ukraina päätöksestä ja nyt on tullut esille että myös eduskunnan ulkoasianvaliokunnalle on unohtunut kertoa Tavion toilailuista.
Tavion kannattaisi Raamatun tavailun ja rivien välistä lukemisen sijaan keskittyä lukemaan Suomen valtiosääntöä ja sen tulkintoja hieman tarkemmin.
Laitauskovaiset ovat riski politiikassa, koska kuten silloinen sisäministeri Päivi Räsänen aikanaan julisti, kiihkouskovaiselle heidän oma Raamatuntulkinta on suurempi auktoriteetti kuin Suomen Laki (ilmeisesti mukaanlukien perustuslaki).
Tavio on toiminut täysin lain ja toimivaltansa puitteissa. Siksi tuppia suututtaakin ja siinä sivussa kiukuttelee kun ette mulle kertoneet.
Tarkoitus on rahoittaa sukupuolivähemmistön etuja ja suojelua Ukrainassa. Minusta jälleenrakennuksen tukeminen olisi riittävä kun rahaa on Suomella rajoitetusti tai tarkemmin sanoen ei ollenkaan kun velalla mennään. Suomessa on kyllä omia autettavia riittävästi. Tämä on mielipiteeni, itse en ole saanut enkä saa mitään tukia, niin että minua ei koske. Pi*usti olen kyllä töitä tehnyt ja säästänyt että tällä tolalla elämäni on.
Kun Stubbilla on epäsuoraan liike "Homot helvettiin!" niin Tavio taasen haluaa suojata homoseksuaaleja Jumalan tahdon vastaiselta tieltä. Hän ei ainakaan Stubbin tavoin halua tukea "Homot helvettiin!"-liiketta mitä myös kirkko harjoittaa.
Suomi ei näytä onnistuvan pressan valinnassa juuri koskaan.
Nyt on tämmönen intoilija jokapaikan sekaantuja.
Ja tätä pitää nyt pakosta kärsiä vuosikausia.
Stubb iski kirveensä kiveen kun yritti olla niin nykyaikainen että! Suomen kansan enemmistö ei enää äänestä häntä muuta kuin silloin jos vastassa on Haavisto.
"Olisiko sdp, vasemmistoliitto ja vihreät halukkaita sijoittamaan lisärahaa myös kristinuskon levittämistyöhön muihin maihin?"
Entä Stubb kristillisen maan presidentti ärähtääkö kun valtio ei paljoa tue lähetystyötä ympäri maailmaa?
Tavio on itse kamala syntisäkki. Lapsetkin synnissä tehty.
Olitko ihan katsomassa kun niin tiedät olitko!
Tuon voi lukea netistä. Lapsia tehtiin ennen avioliittoa. Kamalaa mihin tilaan suomenkansa on vajonnut.
Saapas nähdä tekeekö Stubb muita virheitä?
Ei Tavion syntielämä Stubbin vika ole.
Eikä Stubbin virheet ole Tavion vika. Stubb ei vaan ymmärrä yhtään mitään Raamatun sanomasta.
Eikä tarvitsekaan. Hänen toimenkuvansa on olla maan presidentti ei mikään laitalössissä pyörivä kielillä puhuja tai kaatuilija.
Täh? Eikö Raamattu olekkaan enää luterilaisen kirkon opin perusta?
Suomihan on luterilainen maa.
Nytkö lasket asian noin mutta muuna aikana syljette toisten uskovaisten päälle pitäen itseänne parempina.
"Kun Stubbilla on epäsuoraan liike "Homot helvettiin!" niin Tavio taasen haluaa suojata homoseksuaaleja Jumalan tahdon vastaiselta tieltä. Hän ei ainakaan Stubbin tavoin halua tukea "Homot helvettiin!"-liiketta mitä myös kirkko harjoittaa."
Saa nähdä iskikö Stubb kirveensä kiveen heti lähtökuopissaan, mutta koska Suomi on kristillinen maa missä Jumalan tahto on primaarinen, niin Jumalan tahdon vastainen toiminta itseasiassa on "Homot helvettiin!"- liike ja tätä Stubb nyt harjoittaa kristillisessä valtiossa.
Nytkö taas kaikki lasketaan uskovaisiksi🙄
”Anonyymi” 2024-09-25 09:24:48 levittää valheita:
”Tarkoitus on rahoittaa sukupuolivähemmistön etuja ja suojelua Ukrainassa.”
Virkamiehet olivat vielä yrittäneet vielä selittää Taviolle, ettei liittyminen sitouttaisi tekemään mitään konkreettista seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin liittyen.
”Liittouman jäseniä kannustetaan tukemaan aloitteita, jotka edistävät sukupuolten tasa-arvoa, naisten suojelua ja vaikutusmahdollisuuksia; ja priorisoimaan siirtymään joutuneiden naisten, palaavien naisten, vammaisten naisten, veteraanien, maaseudun naisten ja LGBTIQ+-henkilöiden tarpeet, joilla varmistetaan heidän osallistumisensa elpymispäätösprosesseihin. Yhdistämällä voimat allianssi luo kestävän vaikutuksen, joka kasvaa elpymisen edetessä.”
Ministerin ei pitäisi sekoittaa omia kielteisiä mielipiteitään tai vihamielisiä tunteitaan työhönsä. Samalla hän hylkäsi kaikilta muitakin tukensa – ei vain homoseksuaaleilta.
”Anonyymi” 2024-09-25 08:55:26 kommentoi ”Tavio näyttää liukastuneen oikein kunnolla omaan homofobiaansa.”
En ehkä fobiana pidä, vaan hän halveksii ja on valmis syrjäyttämään kaiken muunkin sen vuoksi, että inhoaa itse seksuaalivähemmistöjä. Ei Tavion maailmaa olisi järkyttänyt se, että samalla muiden heikossa asemassa olevien puolta olisi pitänyt.
”Anonyymi” 2024-09-25 13:50:35 veistelee ”Saa nähdä iskikö Stubb kirveensä kiveen heti lähtökuopissaan, mutta koska Suomi on kristillinen maa missä Jumalan tahto on primaarinen…”
Suomessa on maallinen valta ja sen on toimittava lakien ja sopimusten mukaan.
Jos joku yksittäinen ministeri ei hyväksy oman hallituksen sopimuksia eli Orpon hallitus on siis kesäkuussa ulko- ja turvallisuuspoliittisen selonteon, jossa mainitaan "Suomi jatkaa pitkän aikavälin ihmisoikeuspoliittista linjaansa" muun muassa sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen oikeuksien edistämiseksi.”, niin eikö olisi viisaampaa ollu,t ettei moista pesitä olisi ottanut vastaan.
Olikohan mummonmuori lainkaan huolissan silloin, kun silloinen ulkoministeri Haavisto
"sooloili" niiden Isis-naisten tapauksessa ja yritti "salakuljettaa leiriltä heitä Suomeen vastoin
eduskunnan ja presidentin kantoja. Siinä rytäkässä sai kenkää virkamies, joka ei hyväksynyt
lainvastaista toimintaa.
Miksihän mummonmuori ei silloin reagoinut? Farisealaisuuttako?
"Ministerin ei pitäisi sekoittaa omia kielteisiä mielipiteitään tai vihamielisiä tunteitaan työhönsä."????
Rehellisesti sanoen en tuolloin niin tarkkaan seurannut asiaa.
Joka tapauksessa näyttää että Valtioneuvoston oikeuskansleri alkoi tutkia asiaa, kuten pitääkin
Perustuslakivaliokunta sitten totesi, että Haavisto oli toiminut lainvastaiesti kun siirsi ulkoministeriö kansliapäällikön toiseen mutta muuten syyteet hylättiin.
Tavio on oikeassa ja Stubb väärässä, turha Stubbin ujuttaa Suomea Jumalan tahdon vastaiselle tielle, sillä tästä turmiosta kuolee satoja tuhansia suomalaisia vielä.
Miksi ne naiset palaisivat, kun ei ole miehiä enää ja pelkkiä pahoja muistoja?