Mistä parisuhteessa kinastellaa?

Mitkä ovat tyypilliset aiheet? Alkoholin käyttö? Seksuaalinen haluttomuus? Harrastukset, eli metsästys/kalastus/urheilu/autot/muut maskuliiniset harrastukset? Miehen tuttavapiiri? Miehen sukulaiset? Vapaa-ajan käyttö? Kotityöt? Puutarhatyöt? Televisio, eli sarjojen seuraaminen/elokuvat/urheilun seuraaminen?

14

437

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tilastoissa yleisin on kai raha.

      • Anonyymi

        MInkä tilaston?


    • Anonyymi

      Tilastojen mukaan se tosiaan taitaa olla raha, josta eniten kiistellään. Oman kokemukseni mukaan ainoa, josta olen noista mainituista onnistunut riitelemään, on ollut alkoholinkäyttö. Sekin loppui, kun tajusin miten totaalisen turhaa se keskustelu oli ja poistin itseni siitä yhtälöstä. Toinen saa vapaasti juoda vaikka 24/7, eikä mun taas ole velvollisuutta katsella sitä.

      Noissa muissa on (miehen) seksuaalinen haluttomuus, kotityöt ja puutarhatyöt, jotka ovat nyppineet paljon, mutta niistä en ole koskaan kiistellyt.

    • Toi oiskin jännä tietää. Mulla kun ei oo minkäänlaista kokemusta parisuhteista. Erikoista, että rahasta riidellään. Mun mielestä pitää järjestää niin, ettei tuhlata. Tai sitten rahaa käytetään järkevästi. Voidaan ostaa ompelukone. Mutta ei mitään käsilaukkuja ja korkokenkiä ainakaan yhteisistä rahoista. Alkoholikin pitää sopia heti alkuun, ettei käytetä ja käytetään vain erityistilanteissa. Sen voi ehkäistä jo sillä, ettei puolisoa lähde hakeen mistään baarista.

      • Anonyymi

        Niin ... ongelmahan tulee usein siinä kohtaa, kun yhdessä sovituista ei pidetä kiinni.


    • Anonyymi

      Mies käy töissä ja katsoo telkkaria. Kavereita tapaa 3x viikossa tuntikausia. Aina kärttyinen ja vihamielinen, mikään ei kiinnosta. Muutin pois, mutta ei olla erottu. En jaksa tutustua enää kehenkään uuteen mieheen. Ei houkuttele yksinäisyyskään. Seksiä, hellyyttä, läheisyyttä ei vuosiin. Jos miehessäni on jotain hyvää, niin minulle se ei näy millään tavalla.

    • Anonyymi

      Talous, ajankäyttö, työnjako, arkisista napinaa pääasiassa

    • Anonyymi

      Muistan toisen niistä kahdesta. Tv:n ja boxin ohjain oli aikanaan juuttunut käteeni ja valitsimme ohjelmat kaikessa sovussa mutta joskus nakkimakkarat jita kutsun sormikseni, eivät aina osuneet oikealle painikkeelle.
      Kerran, vaimoni huomauttaessa siitä, minä heitin ohjaimen hänelle saatesanoin, käytä nyt sinä!
      Vastaus. HAISTA PASKA! Kieltäytyi. Tämä on jäänyt mieleeni vaikka aikaa on jo yli 10 vuotta.
      Toisen riitamme ajankohta on huomattavasti varhaisempi enkä enää edes muista syytä.
      Siinä on 55:n vuoden riitasaldo.
      Lieneekö yhtenä tekijänä se, että minulle tärkeät asiat eivät ole tärkeitä vaimolleni ja lisäksi hän näkee niissä usein itselleenkin myönteisiä puolia. Ja sama juttu myös toisin päin.

    • Anonyymi

      Taloudellinen tilanne = raha.

      • Anonyymi

        Kinaamisen aiheena raha? Miksi? Rahaa on enemmän tai vähemmän. Ei se kinaamalla muutu! Eläminen tilanteen mukaan hieman tulevaisuuttakin suunnitellen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kinaamisen aiheena raha? Miksi? Rahaa on enemmän tai vähemmän. Ei se kinaamalla muutu! Eläminen tilanteen mukaan hieman tulevaisuuttakin suunnitellen.

        Se se yleisin aihe on. Rahan määrä ei kinaamalla muutu, mutta rahan käytöstä voi tulla kinaa. Itse tosin en koskaan kinannut siitä, vaan vain vittuunnuin hiljaa toisen typerään rahankäyttöön.

        Sivusta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se se yleisin aihe on. Rahan määrä ei kinaamalla muutu, mutta rahan käytöstä voi tulla kinaa. Itse tosin en koskaan kinannut siitä, vaan vain vittuunnuin hiljaa toisen typerään rahankäyttöön.

        Sivusta

        Yhteinen talous! Yhteiset varat ja velat. Kummallakin vastuu samoilla periaatteilla!
        Minusta yhteisyys edellyttää myös vastuuta kokonaisuudesta.


    • Anonyymi

      Miehen käytös tyttöystäväänsä kohtaan, sellainen mitätöivä, kylmyys, välinpitämättömyys, tunteettomuus. Näin analysoisin.

      Onnelliset pariskunnat kulkee käsi kädessä, lähekkäin tai ainakin silloin tällöin ystävällisesti hipaisee toisiaan.
      Onnettomat pariskunnat kulkee eri tahtiin, metrien päässä toisistaan, katsetta vältellen, puhuvat äreällä äänensävyllä ja /tai sanoilla toisilleen. Ovat kuin kaksi toisiaan hylkivää magneetttia

      Minun mielestäni tuo on monilla varmasti juurisyy, mutta itse riidanaiheet on raha, kotityöt, ajankäyttö, yhteisen ajan puute. Jos tuo ensimmäinen eli kunnioitus, rakkaus ja ystävällisyys olisi kunnossa, niin nuo muut tuskin olisi niin isoja ongelmia. Vinks vinks miehet!

    • Anonyymi

      Meillä mulle kova purtavaa on ollut miehen ajan käyttö. Hänellä on suuri omanajan tarve. On yrittäjä ja töiden jälkeen illat paljon haluaa olla omissa oloissaan. Viikonloppuisin lähtee pois kotoa vapaalle rankan työnsä vastapainoksi. Eipä siinä mitään mutta kun on lapsia niin päivän selvää kuka ne meilla saa hoitaa kuin myös kotityöt niin ulkona kuin sisällä. Myös keskustelut eli asioista sopiminen jää hyvin pinnalliseksi.

      Eli suurin aihe josta minä valitan on miehen ajankäyttö. Mies taas naputtaa esim tekemättömistä kotitöistä tosin pyrin pitämään huushollin kunnossa mutta en kuule joka murenen perässä. Ja joskus mun mielestä saa olla lapsiperheessä sptkuakin eli tyyliin jotain vaatteita sohvalla tai koulureppu väärässä paikassa. Mies ei itse siivoa yhtään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      24
      1546
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1367
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1161
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      73
      1092
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      779
    6. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      738
    7. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      727
    8. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      646
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      646
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      629
    Aihe