Hoitosuhteen lopettaminen?

Anonyymi-ap

Hei.

Minulla on pitkäaikainen krooninen sairaus, jonka takia olen ollut erikoissairaanhoidon potilas useita vuosia.

Ei ole MT-puolen juttua.

SOTE-uudistuksen & Pahoinvointialueiden jälkeen olen saanut erittäin huonoa hoitoa. Omakantaan on kirjoitettu vääriä tietoja jatkuvasti ja näiden muuttaminen on todella hankalaa / mahdotonta.

Olen totaalisen kyllästynyt koko systeemiin ja olen miettinyt asioinnin lopettamista kokonaan eli miten konkreettisesti lopetetaan hoitosuhde erikoissairaanhoitoon?

3

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itsehän sinä kai hoitosuhdetta ylläpidät, joten lopetat yhteydenpidon hoitopaikkaan. Asia sillä selvä. Omalla vastuullahan hoitosuhde on.

      Voit siirtyä muualle esim yksityislääkärin potilaaksi, jos hoitotarvetta kuitenkin on. Lääkärin valitset itse.

    • Anonyymi

      Kai ne nyt ovat kaikkien kokeitten sun muiden asioiden perusteella laittaneet diagnoosin
      Vai kuvitteleeko että huviksensa kirjoittelevat ns ” vääriä tietoja”
      Ihan niin se ei kuitenkaan ole . Ota yhteyttä lääkäriisi ja kysy miksi ovat laittaneet sinun mielestäsi vääriä tietoja, sieltä saat vastauksen joka selvittää tilanteen .änetisaö et aiihen vastausta saa , koska kukaan ei tiedä sinun sairaudestasi yhtään mitään , muuta kun että ainun oli pakko mainita ettei ole mt asioista kyse . Sekin jo kertoo hieman .

      • Anonyymi

        Kirotushöriö ja kirjotamine ola vaikea ni kertoo ihmiseöudi todelksjf paljiö


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1210
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1137
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      688
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe