https://www.is.fi/menaiset/tyo-ja-raha/art-2000010304029.html
Asuntolainan lyhennys 1 100 euroa
Yhtiövastike 400 euroa
Sähkölasku 150–400 euroa
Opintolainojen lyhennykset 250 euroa
Päiväkotimaksu 150 euroa
Autolainan lyhennys 365 euroa
Bensakulut 300 euroa
Autovakuutus 83 euroa
Ruoka- ja päivittäistavaraostokset 1 000 euroa
Kuntosalimaksut 90 euroa
Työtön.
Vuokra 370€/kk yksiö.
sähköläsku 50€/kk
Opintolainojen lyhennykset 0€
Päiväkotimaksu 0€
Autolainan lyhennys 0€
Bensakulut 0€ Polkupyörä riittää hyvin täällä. Busiilla tai junnalla joskus harvoin pidempiä matkoja.
Autovakuutus 0€ onneksi polkupyörä ei vakuutusta tarvitse.
Ruoka- ja päivittäistavaraostokset 1 00€ Vanhaksi menevä ilta ale -60% on ihan syötävää vielä.
Kuntosalimaksut 0€ aivan turha. Kuntoilla voi nollalla eurollakin.
Eli pärjää työttömänä, mutta pitää luopua autosta, asua yksin yksiössä, Syödä vanahksi meneviä -60% ruokia ja jättää kuntosalit väliin.
Optteja pariskunta vs työtön yksin asuva.
8
197
Vastaukset
- Anonyymi
Tuossa on paljon kaikkea turhaa.
Auton saa ihan hyvän käytetyn omaksi muutamalla tonilla ilman mitään leasing lyhennyksiä.
Asuntolainaan menee liikaa joten olisiko halvempaa muuttaa vuokralle?
Toki omistusasunto on halpa sitten kun siitä on kaikki velat maksettu.
Ruuan 1000€/kk on varmasti karsittavaa. Siis kaksi ihmistä syö 500€/kk Ite en saa yksin millään ruokaan tuollaisia rahoja. Mitä nää oikein syö?
Rahaa menee siis näillä liikaa asumiseen,ruokaan ja autoiluun.- Anonyymi
Ilmeisesti myös lasten ruoat, koska kuvittelet kyseessä olevan vain kaksi aikuista.
Huom. Päiväkotimaksu 150 euroa - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ilmeisesti myös lasten ruoat, koska kuvittelet kyseessä olevan vain kaksi aikuista.
Huom. Päiväkotimaksu 150 euroaTällä hetkellä (äiti) on vielä vanhempainvapaalla 3 kuukauden ikäisen vauvan ja 2-vuotiaan taaperon kanssa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ilmeisesti myös lasten ruoat, koska kuvittelet kyseessä olevan vain kaksi aikuista.
Huom. Päiväkotimaksu 150 euroaÄlykäs ihminen ymmärtää olla hankkimatta lapsia. Lasten hankkijat ansaitsevat paskansa.
- Anonyymi
Lehtijutun lopussa on kysely (päättynyt jo).
"Onko sinullakin rahat tiukalla?
Kustannusten nousu ja tukien leikkaukset vaikuttavat nyt monen arkeen. Jos sinulla on kokemusta siitä, että tulot eivät meinaa riittää, kerro kokemuksistasi! Teemme aiheesta juttuja."
Olis voinut kysyä joltain työttömältä työmarkkinatuelle elävältä. - Anonyymi
Aivan totta en huomioinut tuota kahta lasta.
No jos neljällekin menee ruokan 250€/kk on sekin aika paljon.
Työttömille hyvä vinkki on tuo s-kauppojen ilta-ale josta saa ruokia -60% on musta ihan hyviä vielä vaikka päiväys menis pari päivää ylikin. ja omasta mielestä ne muut jotka täällä noita kerää ei ole mitään työttömiä vaan lähinnä pihejä roope ankkoja. Jos perheessä on kaksi keskituloista aikuista ja lapsi/lapsia, eivät kolmen ja puolen tonnin menot kuukaudessa ole mikään iso juttu perheelle. Rahaa jää joka kuukausi säästöön. Tulojen mukaan menot sovitetaan, eikä yritetä tehdä sitä toisinpäin.
- Anonyymi
Pitäs keksiä tuollaislle esim. jalankulkija/pyöräiljävero, eli jalankulkijoille 500 € / vuosivero ja pakolliset jalkapohjien ja kenkien kunnon katsastukset, tms. Ja myös työttömöilyvero.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site996114Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto605091SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun584217SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963809Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost103576Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1143120SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502523Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352449Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat632206Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val221551