PARAS ikä ottaa?

Tätä on varmaan kysytty se miljoona ja viis kertaa mutta onko se 18 paras ikä ottaa tatska?? mie oon tässä katellu tatuointeja ja haluasin ottaa semmosen ja oon semmonen 15vuotta
164133
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

.. huoltajan lupaa ottaa tatuointia.

Äänestä

kyllä ootta 18v. saakka, etenkin jos olet kasvuiässä -> paikat venyvät.

Äänestä

Jos oikeassa liikkeessä käy tatuoinnin ottamassa niin silloin täytyy olla täysi-ikäinen.
Minä itse otin ensimmäisen tatuointini 15vuotiaana ja olen katunut sitä tosi paljon.
Jos aikaa saisi taakse päin niin odottaisin täysi-ikäisyyteen tai ainakin miettisin tatuoinnin ottamista tosi tarkkaan. Niin kehotan sinun tekevän. :)

Äänestä

Tatuoiduissa on katujia paljon enemmän kuin ottamatatta jättäneissä.

Tosiasia on edelleen se, että vankiloissa olleet ja väkivaltaisesti käyttäytyvät ovat lähes poikkeuksetta tatuoituja. Hyvin suuri osa suomalaisista pitää kaikkia tatuoituja poikkeavanina ja kartettavina, mm. näiden näkyvien ryhmien takia. Tatuoinnilla saa helposti heikkolahjaisuuteen, väkivaltaan ja normien rikkojaan viittaavan statuksen.

Mihinkään rehelliseen ja hyväksyttyyn työhön tatuoinnilla ei voine olla positiivista vaikutusta, sensijaan monella alalla se saattaa olla tosi paha este edetä työuralla.

Äänestä
  • "Tosiasia on edelleen se, että vankiloissa olleet ja väkivaltaisesti käyttäytyvät ovat lähes poikkeuksetta tatuoituja. Hyvin suuri osa suomalaisista pitää kaikkia tatuoituja poikkeavanina ja kartettavina, mm. näiden näkyvien ryhmien takia. Tatuoinnilla saa helposti heikkolahjaisuuteen, väkivaltaan ja normien rikkojaan viittaavan statuksen."

    On se helvetin hyvä että jollakin on vilkas mielikuvitus... Kerro lisää! =-P

    Äänestä

  • voi ihminen,eläisit tätäpäivää...jos ei muuta tekemistä,pitääkö tänne tulla esittämään vanhan ajan "totuuksia" ja todellisia viisauksia=)?

    Niin ja toi "tosiasiasi" että vankiloissa olleet ja väkiv. käyttäytyneet ovat tatuoituja -juttu...ehkä noi on vielä jonkin verran...MUTTA maailma muuttuu!!!-jos muistanet/tiedät:esimerkiksi niinkin yleinen asia kun farkut(joita sinäkin varmasti käytät)ovat ennen olleet raskasta työtä tekevien miesten vaatteita,ei suinkaan naisille tarkoitettuja veromodan stretch-farkkuja tai muita...!

    Rehelliseen ja hyväksyttyyn työhön tatuoinnilla ei ole merkitystä jos se on sopivassa paikassa tai piilossa.Enemmän yrityksissä päänvaivaa aiheuttaa pomoille taatusti esim. työntekijöiden tupakointi kun joku kuva jossain!!!Tiedän esimerkiksi sairaanhoitajan, jolla on ranteessa tatuointi-eipä ole vaikeuttanut työhönpääsyä/siellä oloa.

    Ihmiset,jotka luulevat tietävän asioista,itseasiassa välillä tietävät vähiten...

    nim. inssi,jolla nilkkatatuointi ja lyhyt hame

    Äänestä

  • "Tatuoiduissa on katujia paljon enemmän kuin ottamatatta jättäneissä."

    No näinpä, kukapa katuisi asiaa jota ei ole edes tehnyt. Mikä älynväläys! :D

    Itse otin ensimmäisen tatuointini 16-vuotiaana ja toisen vuoden päästä puoli vuotta ennen 18-vuotis päivääni. En usko katuvani, koska ne ovat osa minua nyt. Lisäksi olen aina tykännyt tatuoinneista, siitä asti kun sellaisia ensimmäisen kerran näin joskus kauan sitten. Mutta kyllä tuo ikäraja on ihan hyvä koska jos olisin tatuoinut itseeni kaiken sen mitä 14-vuotiaana olisin halunnut, näyttäsin nykyään aivan järkyttävältä. Less is more.

    Äänestä

se riippuu ihan ihmisestä milloin on kypsä ottamaan tatuoinnin... ite onn 15 ja mulla on tatuointi... eivät meinanneet tehdä tatuointia kun olin niin nuori...vanhempien lupakaan ei meinannut riittää
päivääkään en ole katunut...

Äänestä
  • no ehkä et ole päivääkään katunut kun sulta ei ole jääny elintärkeää duunipaikkaa saamatta tai tatska ei ole vielä kulahtanut ja virttynyt. kyllä varmaan kehtaat 70-kybäsenäkin sitä vielä esitellä. "enkä päivääkään ole katunut" :D

    Äänestä

  • riltsu kirjoitti:

    no ehkä et ole päivääkään katunut kun sulta ei ole jääny elintärkeää duunipaikkaa saamatta tai tatska ei ole vielä kulahtanut ja virttynyt. kyllä varmaan kehtaat 70-kybäsenäkin sitä vielä esitellä. "enkä päivääkään ole katunut" :D

    No ei se tatuointi ihmistä pahenna, vaikka en kyllä sitä viisitoistavuotiaalle suosittele. Niin ja kai mäkin sit olen vankilaheebo tai vastaava kun löytyy neljä tatuointia käsistä. Koskaan ei ole ollut ongelmia työn saamisessa ja työskentelen akateemisella alalla, että se niistä ennakkoluuloista.

    Äänestä

  • mig21 kirjoitti:

    No ei se tatuointi ihmistä pahenna, vaikka en kyllä sitä viisitoistavuotiaalle suosittele. Niin ja kai mäkin sit olen vankilaheebo tai vastaava kun löytyy neljä tatuointia käsistä. Koskaan ei ole ollut ongelmia työn saamisessa ja työskentelen akateemisella alalla, että se niistä ennakkoluuloista.

    No tatuoinninhan saa ottaa millon haluaa, minun mielestä kyllä yli 15 vuotias on kyllin riittävä ikä jolloin voi ottaa tatskan, ja jos olet varma että haluat tatuoinnin ja ettei ala sitten myöhemmin kaduttaa, kannattaa ottaa sellaisen tatskan josta pitää joka on hyvän kokoinen, mutta aluksi suositellaan että otetaan pieni tatska, sillä se käy sitten kipeää kun se laitetaan =)

    Äänestä

  • riltsu kirjoitti:

    no ehkä et ole päivääkään katunut kun sulta ei ole jääny elintärkeää duunipaikkaa saamatta tai tatska ei ole vielä kulahtanut ja virttynyt. kyllä varmaan kehtaat 70-kybäsenäkin sitä vielä esitellä. "enkä päivääkään ole katunut" :D

    No hei, en minä ainakaan käytä 70 mummelina mitään nuorten vaatteita, jotka paljastavat tatuointini! Minä ainakin katson vanhana ylpeästi tatuointeja, jotka ovat muistoja elämästäni!!

    ps. Tuskin kukaan ottaa tatskaa otsaan ym...-.-

    Äänestä

Sillä iällä nyt ei ole paskaakaan väliä jos todella haluaa tatuoida itseensä jonkun kuvan jota on valmis kantamaan mukanaan lopun elämäänsä, eri asia sitten ottaa joku tatuointi ainoastaan sen takia kun se on niin vitun "cool".

Äänestä

"Tätä on varmaan kysytty se miljoona ja viis kertaa"

Epäilemättä. Juuri tuota kysymystä kaikki tällä palstalla ovat viljelleet. Ei ole mitään parasta ikää ottaa tatuointia, se otetaan sitten kun siltä tuntuu ja sitä on huolellisesti suunniteltu. Tai niin toivoisi ihmisten tekevän.

Äänestä

otin tatuoinnin 25 vuotiaana, jos olisin ottanut 20 vuotiaana kuten halusin, olisin nyt katunut sitä TOSI paljon, koska olisin tuolloin ottanut täysin eri kuvan kuin nyt! on siis hyvä miettiä minkä kuvan olisi ottanut esim kolme vuotta sitten ja onko se edelleen sama..

Äänestä

moi mä otin mun tatuoinnin kun olin 14-vee.( nyt olen 15)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


...... kirjoitti:

Tätä on varmaan kysytty se miljoona ja viis kertaa mutta onko se 18 paras ikä ottaa tatska?? mie oon tässä katellu tatuointeja ja haluasin ottaa semmosen ja oon semmonen 15vuotta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu