VM kertoo: 1,7% nousu talouteen 2025....

Itse laskin että -0,7% lasku tulee talouteen 2025 ...veikkaampa että voitan kilpailun..
7205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

VM:män toive, talous ei kasva. Ellei Saksassa tapahdu positiivistä muutosta.
ETTÄ TOIVOTAAN TOIVOTAAN, on VM:män lista.
Uusia työlisiäkin piti olla, mutta niitä onkin uusina työttöminä.
ETTÄ sellainen hallitus meillä.

Äänestä

VM:llä on oma lehmä ojassa. Ministeri Purra on ohjeistanut, ettei aivan koko totuutta saa kertoa. Pitää kaunistella tulosta julkisuuteen.

Äänestä

Yli 50 miljardin euron huti VM:n talousennusteissa
https://www.salkunrakentaja.fi/2024/09/vm-talousennusteet/
Uskottavuus on joutunut yhä kovemmalle koetukselle valtionvarainministeriön talousennusteissa.

VM on tottunut antamaan liian ruusuisia tai sanoisiko ruiskukkaisia ennusteita oikeistohallitusten kausilla kun taas vääränvärisen eli demarijohtoisten hallitusten kausilla se antaa toteutuvia huonompia ennusteita. VM liputtaa väriä kokoomuksen ja kepun väriä.

Äänestä

Viime syksynä laskivat reipasta kasvua tälle vuodelle. Laskua tuli.

Äänestä

Orpon puheiden sisältö sitä mitä yle on. Mitä yle on. Yle on sitä mitä Casear pc peli tajoaa edetessään, ei vienti tuotannollista hömppää joka ensimmäisenä katoaa infrastructuurin tuhoutuessa. Eli Petteri Orpo puhuu vastuutonta hömppää. Verraten pääministeri Sanna Marin oli pitkän tähtäimen vastuuttoman hömpän puhuja luvatessaa ennen koronaa Suomen talouden nousua vuonna 2030.

Äänestä

MakrotalousSuomi jäämässä euroalueen pahnan pohjimmaiseksi talouskasvussa – Euroopan piristyminen ”väärästä suunnasta”
https://www.salkunrakentaja.fi/2024/09/talouskasvu-pahnan-pohjimmainen/
Suomen talous on jäämässä tänä vuonna euroalueen surkeimmaksi suoriutujaksi, ennustaa Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etla.

Kommentit

Äänestä

https://www.eurojatalous.fi/fi/

Tuo Ylen toitotus paremmasta huomisesta ja taantuman selättämisestä ja VM:n hypetys olisi tietysti kiva uskoa, mutta merkit ja hallituksen teot ei anna mitään toiveita tuosta "taantuman selättämisestä". Työttömiä pukkaa ovista ja ikkunoista, konkurssit lisääntyy, ihmisillä ei ole varaa ostaa mitään ylimääräistä tai sisustaa kotia.

Sanotaan, että kun autot ja asunnot ei mene kaupaksi, on lama!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Itse laskin että -0,7% lasku tulee talouteen 2025 ...veikkaampa että voitan kilpailun..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu