Onko moraalisesti oikein?

Anonyymi-ap

Ystäväni meni naimisiin noin vuosi sitten. Heille on tulossa pian vauva ja he vaikuttavat onnellisilta. Nyt mies on kuitenkin aloittanut salasuhteen vaimonsa sisaren kanssa, nainen oli kuulemma ollut aktiivisempi suhdetta aloittamaan - on myös naimisissa. Kun ystäväni kertoi tämän minulle, olin kauhuissani, miten hän voi näin tehdä. Hän kuitenkin kertoi, että vaimon sisar on hänelle täysin vieras nainen eikä mielestään tee mitään väärää. Olenko nyt turhan tiukkapipoinen, kun itse ajattelen, ettei tämä ole missään nimessä sopivaa ja on loukkaavaa vaimoa kohtaan?

6

1112

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirjoittamaton sääntö on ollut, ettei kumppanin sisaruksiin kosketa seksuaalisesti! Täysin vieraita ihmisiä on kyllä ihan riittävästi, jottei tarvitse myöskään siksi vaimolle niin ikävää temppua tehdä.

      • Anonyymi

        Näin itsekin ajattelen, samalla ajattelen, et jos on suhteessa toisen kanssa, silloin oltava luottamus molemminpuolista. Lojaalisuus on hyvän suhteen perusta 🙏


    • Anonyymi

      Muut suhteet jopa vaimon siskon kanssa voi olla ihan ok jos asia ei vaimoa ja siskon miestä häiritse, mutta jos se pitää tehdä salassa, niin ilmeisesti se häiritsisi. Ja se salailu tekee asiasta täysin epämoraalisen. Jos hän ottaa asian puheeksi eikä vaimolla ole mitään sitä vastaan, niin sittenhän asia on kunnossa. Ystäväsi on väärässä ja sinä en ole tiukkapipoinen.

    • Anonyymi

      Ai vieras nainen ? Miten on mahdollista, salasuhteseen ? Ootsä hullu !!!

    • Anonyymi

      Kenties vielä loukkaavampaa että sisko pystyy noin siskolleen tekeen elleivät sisarukset ole asiasta yhdessä sopineet tai sisko kostaa siskolleen aiemman kohtelun

      https://youtube.com/shorts/SuWJwMdS-wc?si=UclGYuZ7T6_4QjJy

      Tai seksi avioliitossa kuitee loppua kun raskaustesti näytti vihriää

    • Anonyymi

      La Amor

      Tuo nuoli ,joka ei tunne oikeutta ,se iskee..

      Kun kysyt ei ole vastausta ,sydämmesi peittää vääryyden uskoakseen oikeuteen.

      Olen ja uskon ,mutta en ole uskoton .

      Olen ,olen hidalko ,roisto ,soittoniekka ,soturi .Se joka antaa kysymättä sen joka haluat minun olevan ,sulkien sinut kainaloon ,jotta maailma ei sinua koskaan satuttaisi .

      Tee minulle mitä tahdot .maailma tehköön minulle mitä ikinä haluaa,kun se ei sinua satuta rakkain. Muuta en pyydä. Älä särje mun sydäntäni ,kaiken muun kestän ,multa elä ainootani riistä.

      Lapset on lahja sinä taivaan .

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      376
      2416
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      65
      1860
    3. 154
      1433
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1257
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1211
    6. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      945
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      90
      884
    8. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      842
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      43
      825
    10. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      28
      813
    Aihe