Nyt olen ollut vajaa viikon syömättä sokeria. Ekat päivät kärsin vieroitusoireista, mutta nyt sitä onkin tullut rutiini olla syömättä sokeria. Alkuun auttoivat makeat hedelmät ja light-juoma. Nyt en tarvitse makean kokemusta päivittäin.
Haluaisin myös aloittaa liikunnan pikkuhiljaa. Jotenkin minulla jää liikunta aina yhteen kertaan salilla, uimassa tai juoksemassa. Liikun työni takia päivittäin, mutta haluaisin kehittää lihaskuntoani.
Onko jotain vinkkejä, jolla saa aloitettua säännöllisen liikunnan? Kauanko rutiinin saamiseen kestää ja mitkä asiat auttaisivat "vieroitusoireisiin" eli haluun jäädä kotiin.
Minulla sokerin jättämiseen helpotti tieto siitä, että olen kuullut aivojen unohtavan tämän tarpeen syödä makeaa. Mitkään valistuspuheet sokerin haitallisuudesta ei auttanut. Olen myös miettinyt, että auttaisiko liikunnan aloittamiseen se, että palkitsee itseään jotenkin suorituksen jälkeen.
Sokerin pois jättäminen ja liikunnan aloittaminen, help
Anonyymi-ap
0
157
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1301896
- 1211375
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401150Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni591071Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v2831053- 491049
- 1361024
Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet88862Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu58819Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?77816