Kiitos Ville, että uskallat vielä vastustaa typeriä päätöksiä. Seuraavissa vaaleissa saat äänivyöryn.
Ville Tavio on eduskunnan ainoa mies
Anonyymi-ap
74478
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 74
Vanhimmat
PS nousee. Muut vajoaa. Syyt ovat selkeät.
Persut 7,6% viimeisimmän vaalituloksen jälkeen.
Tuon Tavion tempun jälkeen laskee entisestäänkin! Yrittää valtaansa näyttää, mutta tyhmyytensä osoitti pahemman kerran! Luulisi hävettävän ministeriä tuon teon jälkeen, varsinkin kun presidentti ja pääministerikin paheksuvat tuollaista oman typeryyttä!!
Sinä puhut kuin pääministeri, vaikka olet vain typerä punikki s24 palstalla.
Hyvä ettei Tavio lähtenyt viherpunikkien femakkojen woke pelleilyyn mukaan.
Tavio on eduskunnan harvoja miehiä, mitä ei ole kastroitu.
Tollo.
Hauska tutustua tollo.
Persuhörhöjen idoli, ei edes tavis persujen, on vätysten vätys, joka niin ikää itsekin sekopäänä tekee päätöksiä, joihin sotkee henkilökohtaiset häiriintyneet mielipiteensä. Tällaisia on persujen eliittiin kuuluvat harhaiset tyypit, jotka mula ajaa Suomen etua. Itsekeskeinen pälvikaljumies, hihhulihömppiä edistävä .
Ei, on siellä muitakin miehiä, joilla tunnekuohu triggeröityy herkästi ja päätös tehdään tuohduksissa. Tavio kun kuulee jotain seksuaali- tai sukupuolivähemmistöihin kuuluvaa, hän ei pysty enää järkevään ajatteluun vaan deletointi tulee tunnereaktiona. Näinhän tässäkin kävi. Ukrainaan halutaan antaa apua kahmalokaupalla, mutta kun tuli tunnekuohu niin piti päättää vastoin sovittuja periaatteita että ei.
Tällaiset tunnehallintaongelmaiset miehet päättävissä asemissa ovat valtava riski, kuten havaittavissa on.
Järkevä ajattelua on se, että Pride lippujen ostelu ukrainalaisille ei mitenkään kuulu suomalaiselle veronmaksajalle. Hyvä Ville!
Tuo on täysin totta
Mitä miten Tavio oikein on vuoden tehnyt Thaimaassa?👀
Jos siellä sitten yritti myös löytää itselleen siippaa, muka opiskelemassa 🥱...näin kerrotaan, että paikallinen vaimoke oli kokeilussa!
Ai sinäkin sait tunnereaktion ja luulet, että kyse oli "Pride lippujen ostelusta". Tässä on hyvä esimerkki. Ei mitään kykyä edes tarkistaa, mistä on kyse, kun tunteet kuohahtavat.
Miksi nämä homot on yleensä nostettu osaksi ulkopolitiikkaa ja perustettu joku tämän henkinen ryhmittymä?? Sehän on järjetöntä!
Miksei se porukka voi yksinkertaisesti olla kuten muutkin ihmiset?! Miksi heidät pitäisi joka asiassa nostaa eriarvoiseen asemaan muihin nähden?!!
Mitä jos aivan itse lukisit, mistä siinä on kyse? Aikuinen osaa sitten arvioida, eikä tietenkään vain kuule, että homot mainittu, ja ala mölistä typeriä kuvitelmia.
Tavio on yllösluokan viiripää ja uskonnollisen äärioikeiston fanaatikko. Tuollaista ei kukaan halua päättämään omista asioistaan!
Tavio on jopa rukoillut tässä pride ihmemaassa. Onhan tuo jo jotain. Hänen hengellisyytensä poliitikkona on kyllä noteerattu ja tästä suunnattomasti kauhistuttu.
Noloa kun homoseksuaali, terroristeja eduskunnalta ja presidentiltä salaa suomeen lennättänyt Pekka Haavisto kehtaa arvostella Taviota.
Hieman eri mittakaavan asioista kyse. 27 muuta Euroopan maata jäi homosopimuksen ulkopuolella ja osallistujia vain 8 maata
Missä oli homosopimus? Onko sinulla linkkiä siihen?
Ville on sitten vain erehtynyt. Lukenut väärät paperit. Eikä ollut tietoinen Suomen ulkopoliittisesta linjasta.
Onko pätevä pestiinsä? Olisko parempi siirtyä ihan normirukoushuoneeseen ilmaa pilaamasta.
Ville Tavio hyökkäsi voimakkaasti puolueen johtoa vastaan. Tavion mielestä tilanne on kestämätön, kun puoluetta edustaa EU:ssa vain sateenkaariliikkkeen meppi. Tavio kertoo tyytymättömyytensä sillä ainoalla osaamallaan tavalla eli kiukuttelemalla. Taviota on helppo ymmärtää puolueen linjattoman toiminnan vuoksi.
Ville on kuin pieni porsas ja nyt sai nenilleen, näkyy kokemattomuus, osaamattomuus ja luulee, että voi tehdä päätöksiä kuten haluaa.
Persut ei kuulu hallitukseen, sortavat vähemmsitöjä, trollaavat, aliarvioivat duunareita, levittävät väärää tietoa , valehtelua ja paljon väärää tietoutta eli heillä on tarkoitus levittää vihaa ei faktoja.
Heillä ei ole osaamista, tietitaitoa vaan mennään oma nenä edellä joka paikkaan ja tehddään päätöksiä kuin kiusaa tehden. Tavio rukoilee Esayhin ja Räsäsäsen kanssa. Hänelle sopia naisia pääsee mummotunneliin, lol.
Hyvä, että typerilel persuille annetaan opetusta ja laitetaan ruotuun. näkee,että heillä ei ole kokemusta eikä ymmärrystä asioiden hoidosta lainkaan.,
Nauran tyhmyydelle ja persulaisille.
Kummat ovat enemmän hädänalaisia: Lapset, naiset ja vanhusten vai seksuaalivähemmistöt?
Suomessa äänekkäimpiä ovat ne, jotka keskittyvät navan alapuolisiin asioihin. Seksi, seksi ja jälleen kerran seksi plus pride.
Ei noita rinnasteta toisiinsa hätään vertailemalla, kaikki ovat arvokkaita sivistyneessä suomessa.
Ville on mies muista ei voi olla varma.
Minustakin tuollainen tunnekuohunnan perusteella päätösten sählääminen on miehinen ominaisuus.
Tota, kysyisin ihan vakavasti, että onko kukaan Tavion kantaa puolustava edes lukenut tuota Ukrainan naisten ja tyttöjen tasa-arvon ja ihmisoikeuksien liittouman tekstiä?
Maa. jonka siviilien kimppuun hyökätään kolmatta vuotta. Tappamiset, raiskaukset, ryöstöt, väkivalta, kuolema,, puute puhtaasta vedestä, sähköstä, ruuasta... naiset ja tytät ovat tehneet osansa humanitaarisessa työssä, taistelukentillä ja puolustuksen tukena, osa on paennut lasten kanssa pois maasta.
Maa, joka ei halua olla osa Venäjän sotarikollisdiktatuuria vaan pyrkii länsimaiseksi oikeusvaltioksi, tarvitsee kulttuurin muutokseenkin tukea, pois korruptiosta ja väkivallasta.
Mutta Ville Tavio. Sen aivoissa näkyy vain seksuaalivähemmistöt. Meillä täällä lännessä ei syrjitä ketään. Ville unohti.
Eivätköhän nuo seksuaaliset toimet pyöri muissa kuin Tavion aivoissa. Tämä maa on ihan sekaisin seksistä. Osataanko täällä enää mitään muuta.
Oikeesti. Itsekin näen naisia joka päivä, heitä taitaa Suomessakin olla miehiä enemmän.
Seksuaalivähemmistöläisiä on kourallinen kaikissa maissa.
En vaan käsitä. Ville heitti lapsen pois pesuveden mukana. Meni koko vati nurin ja silmissä näkyi vai tähtiä?
Sivistymättömyys ja kapeakatseinen suvaitsemattomuus = "kansan tahto"?
Jos näin, tässä maassa on paljon muitakin vähemmistöjä, jotka ovat tavioiden harmina. Suljetaan kaikki turhat yliopistot, korkeakoulut sekä taidelaitokset. Aletaan viljellä maata ja metsää kuten 1900-luvun alussa sekä käydään kovasti kirkossa tai helluntaiherätyksen bileissä. Uskontopoliisi valvomaan.
Aamen.
Taitavat nuo hallituspuolue persut olla se eniten Suomea haittaava vähemmistö?
Tälle suunnalle itsekin toistaiseksi kallistun. Yleensä nämä "Kansan nimissä" toimivat edustavat onneksi pientä vähemmistöä.
7,6% persujen kannatus
No johan roihahti. Tavio onkin syypää kaikkiin tämän maan epäkohtiin? Jutut, joissa ei ole mitään perää, kiihoittavimpia.
Homot ei Tavion päätä käännä, hyvä Tavio
Näinpä juuri, MIES, etenkin venäläinen sotarikollinen ( tai siis sadattuhannet) saa raiskata tappaa toisen maan naisia ja tyttöjä ennemmin kuin yksikään homo saisi elää ihmisarvojen mukaista elämää!
Ville, The Man, Tavio
Putinin pussiin pelattu, huoh. Valitettavasti taas. Jättäis rukoukset vähemmälle ja lukis noi työpaperinsa edes kerran läpi. Veikkaan että sillä on joku tekoäly, joka hakee tietyt sanat tekstistä ja sitten nitä ei saa näyttää Hänen Pyhyydelleen.
Mutta että ulkoministeri ei tunne edes Suomen virallisen ulkopolitiikan perusteita!
Millään ”tasa-arvoliittoumalla” ei venäläisten suorittamia raiskauksia pystytä estämään. Nuo eivät korvaansa lotkauta liittouman sormenheristelylle.
Ulkoministeri!
Ulkoministeristäkö tässä onkin kyse, eikä Taviosta?
Kaikki vaan, mitä mieleen juolahtaa, Tavion syyksi?
Putinilla on sama suhtautuminen homoihin kuin suurimmalla osalla Suomalaisista
Ethän taas tarjonnut oman mielipiteesi tähänkin? Vai onko "suomalaisen" määritelmä jonkin uskonnollisen äärilahkon jäsenyys? Ei ole.
Ville Tavio on eduskunnan ainoa mies, joka pelkää homoja ja tyttöjä enemmän kuin Putinin väkivaltakoneiston raakuutta.
Hulvaton keksintö. Putinin kun törkkii joka aiheeseen, niin on varmoilla vesillä.
Hyvä Ville sinusta voi tulla vaikka presidentti!!
Apinoiden planeetan pressa.
Putinistanin kansantasavaltaan.
Aloittajalle sattui virhe.
Kirjoitti, että Tavio on eduskunnan ainoa mies.
Piti kirjoittaa, että Tavio on eduskunnan tyhmin mies.
Ääniähän Persut keräävät tyhmiltä junteilta ja muilta vähälahjaisilta.
Kaikki päätökset ovat kuitenkin niin typeriä ja aivottomia ettei niistä ole kuin haittaa kansalle ja lupauksethan Persut ovat pettäneet ja rokottavat leikkauksillaan pääosin äänestäjiään.
Mies vs bistuppi.
Äänestäisin häntä jos voisin
Siis mikä tässä on pointti vastustaa Tavion järkevää päätöstä joka on Suomelle hyvä? Kertokaa punikit
Rautalangasta:
Suomi ei ole kieltänyt osallistumista jälleenrakentamiseen. Suomi saa itse vapautta toimia kuten taloudellinen tilanne antaa myöten, eikä tule hirveitä sitoumuksia maksaa miljardeja jos oltaisiin kompuksessa. Näin olen ymmärtänyt.
Onko tässä jotain pahaa? Sitäpaitsi muut valtiot kunnioittaa meitä kun emme aina ole joojoo-maa.
Minkä helkkarin takia setalaisuuteen pitää sotkea tähänkin asiaan?
Sekö tässä tökkii kulttuurimarxisteja kun Suomi ei lähtenyt yhdistämään setalaisuutta tähän rakennushommaan?
Ei tätä täysjärkinen ymmärrä miksi setalaisuus pitää liittää rakennusprojekteihin.
Toisaalta maailmassa on päällä homoagenda joka on saanut alkunsa Yhdysvaltain yliopiston vasuripiireistä joskus 80-luvulla. Sitä asiaa pitää agendan mukaan rummuttaa aina ja kaikkialla, jokaisessa yhteydessä. Näinhän tuo näkyy olevan.
Agendan mukaan vastustavat pitää leimata ei -vakavastiotettavaksi ja saada heidät kaikella tavalla tunnistus maanrakoon. Tällainen on vassujen homoagenda.
Pride on se pointti. Suomessa seksualisuus sotketaan joka lähtöön. Alle navan kaikki keskustelut. Tämä naa alkaa olla menetetty.
Kannattaa pitää mielessä, että homous on mielisairaus.
Entä persuus?
Tavio teki ryhdikkään päätöksen. Biseksuaali stubbi hermostui kaltaistensa kaverien puolesta ,samantekevää.
Presidentti hätiköi. Toisaalta hän on ollut erityisen aktiivinen näissä pride asioissa. Miksiköhän?
Katselin ihan hiljattain dokumenttia natsi - saksasta. Hitler ja natsit vastustivat kaikkea erilaisuutta ja vähemmistöjä. Homot , romanit , juutalaiset , mielenterveyspotilaat , kehitysvammaiset ,poliittisesti eri mieltä olevat yms. Mikä oli natsien ratkaisu asiassa ? Kaikki nuo on tapettava.
Voiko olla mahdollista tänään jossain valtiossa? Miten tälläinen kehityskulku lähtee etenemään , ...pikku hiljaa , vai miten ?
Niin, ensin ne veivät homot, sitten , romanit , juutalaiset , mielenterveyspotilaat , kehitysvammaiset ,poliittisesti eri mieltä olevat. En sanonut mitään, käänsin katseeni pois.
Sitten minutkin vietiin, kukaan ei sanonut mitään....
Jos natsismi olisi voittanut ja kaikki nämä edellä mainitut olisi tapettu viimeiseen mieheen , naiseen ja lapseen , olisiko se jäänyt siihen. Ei varmasti. Natsit olisivat löytäneet lisää tapettavia.
Ei niitten tarvi viedä suomalaisen veronmaksajan rahoja !
Hyvä Ville Talvio, kun olet kykenevä ajattelemaan omilla aivoilla eikä toimimaan kuten monet muut Papukaijoina. Ryhdikastä toimintaa.
Rydmanista toimintaa, pienten miesten hommaa.
Meillä on liian kanssa näitä perässä hiihtäjiä. Ville Tavio osoittaa poikkeuksellista ryhdikkyyttä ja tämäkös saa ihmiset ihmettelemään. Että joku uskaltaa ajatella. Ihan itse?
Tavio on hyvin vastenmielinen pölvästi, jolle tasavallan presidentti Stubb onneksi näytti kaapin paikan.
https://yle.fi/a/74-20113843
Stubbko näytti? Kuinkas meidän presidentti on nyt ryhtynyt näyttämään, kun vaalikampanjan aikana oli niin hyvää pataa kaikkien kanssa. Ei mitään erimielisyyttä kenenkään suhteen. Monet jo epäilivät, että noinkohan menee jatkossakin, kun todellisuus alkaa paljastua kansalaisille Stubbin hymyn takaa.
Katso peiliin niin näet todellisen pölvästin.
Stubb joutui nöyrtymään Tavion edessä
Eihän Tavio lähde helppoheikkeilemään. Hän on kunnon kansalainen, jota ei mielistelyillä imarrella. Tavio tietää, mitä tekee eikä luule tietävänsä.
Ensin Niikko, nyttemmin Tavio.
Yksi tahtoi pelastaa Suomen sodalta.
Toinen pelastaa Suomen Kristillisyyden?
Ja mites kakistokratia heitä kohteleekaan; kts stupidon reaktio.
Kukahan pervo tuon homo pykälän edes koplasi yhteen Ukrainan avun kanssa.