Tänään taas joku vajaaälyinen apina huudatti moottorisahaansa ainakin tunnin kadun varrella. Kuinka alhainen ÄO on oltava, että kokee tällaisen toiminnan mielekkääksi? Mopoista en kertakaikkiaan keksi ainuttakaan hyvää sanottavaa. Niiden ainoa tehtävä on tuottaa mahdollisimman paljon melusaastetta ja liikennesäännöistä piittaamattomuutta niitä käyttävien kakaroiden keskuuteen. Kun nämä siirtyvät autoilun pariin (yleensä poikkeusluvalla), päästään lukemaan kuolemaan johtavista ulosajoista: se klassinen tarina, reilu ylinopeus ja auto pakattu täyteen teinejä.
Kaikkea autoiluun liittyvää kyllä osataan verottaa, mutta näille idioottien kakaroiden haittavälineille kukaan ei tee mitään!
Kaikkea autoiluun liittyvää kyllä osataan verottaa, mutta näille idioottien kakaroiden haittavälineille kukaan ei tee mitään!
Vastaukset 12
Vanhimmat
täytyyhän pippelin venyttäjilläkin jokin soidin ääni olla millä kutsua naaraita ;DD
On kyllä ihme ettei mopoja saada kuriin vaikka sitten katsastus desibelimittauksineen Jonnet runkuttaa kaasua kun muuta ei osaa
Jaahas. Vai niin. Ei minun vanha naapurini kyllä mitään huudata. Mopo on hyvä
edullinen kulkuneuvo jos ei ole autoa mutta on pakko päästä asioille. En ymmärrä tällaista raivoamista. Juu tehdään vain kaikki mahdollisimman vaikeaksi vanhalle miehelle niin on sinulla hyvä mieli.
Jonnet eivät ymmärrä muutamaa ärsyttävää piirrettä heidän touhuissaan.
Kaasun runkkaaminen liikennevaloissa. Eikö ne laitteet tosiaan käy tyhjäkäyntiä?
Viritetyn kulkupelin "tehon" esittely koko kylälle, todennäköisimmin keula pystyssä. Kiinnijäännin riski olisi 100% jos poliisia yhtään kiinnostaisi.
Pyöräteiden tukkiminen pysäköidyillä mopoilla, kun Jonnet pitävät palaveria seuraavasta reikäpäisestä ideastaan.
Suoraputkiset vanhat moottoritpyörän romut paljon pahempia, niillä ajavat joutaisi teloittaa.
Lakia pitäisi muuttaa 15 vuotiaiden käyttöön tarkoitettujen mopojen osalta niin että 2-tahtimoottoreiden suurin sallittu kuutiotilavuus on 50cc, mutta 4-tahtimoottorilla 54cc. Näin alkaisi nuo 2-tahtimoottorilliset "moottorisahalta" kuulostavat mopot tulemaan liikenteessä harvinaisemmaksi kun ei enää olisi niin suuria tehoeroja mopojen 2-tahtimoottoreiden ja 4-tahtimoottoreiden välillä. Samalla vähenisi ilmansaasteiden määrät koska vanha tai laittomasti viritetty(katalysaattori poistettu) 2-tahtimoottorillinen mopo saastuttaa ilmaa vielä pahemmin kuin 2001 ja uudempi henkilöauto riippumatta siitä toimiiko auto bensalla vai dieselillä.
Lakia oikeasti pitäisi muuttaa niin. että 2-tahtisten myynti, valmistus ja maahantuonti EU:n alueella kiellettäisiin. Niin mopoissa kuin moottoripyörissäkin.
En tiedä mikä tuossa on niin vaikeaa, EU kieltää monta muutakin asiaa, eikä tämä todellakaan olisi sieltä kummallisimmasta päästä kieltoja.
Kaikki kaksitahtiset kiellettävä, tilalle 4-tahtiset ja vähintään 4-pyttyiset.
Silloin tietää että on vanha kun jaksaa valittaa mopoista, nuorisosta, sähkön hinnasta, hintojen noususta yleensä ja kaikesta muusta turhasta. Kun alan valittamaan noista niin toivon että joku ampuu minua päähän.
Silloin tietää että on idiootti, kun ei pysty ymmärtämään, että vaikka ei itse joutuisi aivotonta metelöintiä kuuntelemaan niin se ei tarkoita sitä etteikö muut joutuisi
Kyllä tässä mopoja menee ihan perkeleesti. Naapurin poika ajelee varmaan ilman äänenvaimenninta joka päivä tunnin pari. Sitten toinen naapurin poika huudattaa tiellä mopoaan, kytkin pohjaan ja kaasua. Sitten on näitä koppimönkijöitä. Ei minua haittaa yhtään.
Kyllä tänne ääntä mahtuu.
Jep. Asunnon sisäpuolella voi vaikka kuunnella musiikkia, televisiota käyttämällä vastamelukuulokkeita(esim. Sony WH-1000XM5) niin ei asunnon ulkopuolelta tuleva melu haittaa ollenkaan. Ulkona ei tietenkään kannata käyttää vastamelukuulokkeita koska silloin asettaa oman henkensä/terveytensä vaaraan koska ei kuule lähestyvien ajoneuvojen ääniä, puukkoa kantavan murhan himoisen jalankulkijan lähestymistä, vaarallisen eläimen lähestymistä.