Käsittämätöntä todellakin on opposition vimma vastustaa hallitusta, jonka veropolitiikka on selvästi kevyempää kuin kepun ja demareiden, jonka he esityksissään julkaisivat. Jos kepu ja demarit olisi nyt hallituksessa omat esityksensä hallitusohjelmassa, tämän maan kansalaiset, lapsista vanhuksiin, joutuisivat kärsimään vielä enemmän. Populismi on taitolaji, ja moraalilajikin, ja siinä kepu ja demarit on karusti epäonnistuneet.
Totuus on upea, vaikkakin joillekin kestämätön: meillä on nyt erinomainen hallitus koossa. Sen sijaan nykyinen oppositio on rumin, järkyttävin ja surkein.
Totuus on upea, vaikkakin joillekin kestämätön: meillä on nyt erinomainen hallitus koossa. Sen sijaan nykyinen oppositio on rumin, järkyttävin ja surkein.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Älä viitsi persuilla.
Seuraisit vähän, niin pysyisit kartalla. Eipä tästä kauaa ole kun pullanatsipoika Lindtmanni kertoi demareitten "lääkkeet". Arvaas, mitä se oli?
No sitten, mitä mieltä olet opposition toiminnasta ja miten sinusta pitäisi MAAN eli KANSALAISTEN asioita hoitaa? Ajattelin vaan siksi, että 200 loista nauttii hirveää palkkaa vaikkeivat käy "töissäkään" kun kerran viikossa, ilmaset kulkemiset, ilmaset safkat ja viinat ja saa istua kaiken maailman yritysten hallintoneuvostoissa nauttimassa muutaman tonni palkkioista per kokous? Jos sä olet töissä firmassa A, niin ei A:n pomot kattele hyvällä, jos teet hommia samaan aikaan firmassa B.
Nykyoppositi on RAKKEJA! Hirveää katseltavaa, kun vihervassarioaska-aivot rääkyy rääkyy. Siinä on semmonen paskasakki, ettei multa noille apinoille ääntä lähde.
Ainoastaan eliitin veroetuihin koskettaisiin demarien mallissa:
SDP-johtoinen hallitus keskittyisi köyhällistön ja duunarien leikkausten sijaan veropohjaan
1. Ansiotuloverotusta demarihallitus ei nostaisi, kuten SDP on monesti kertonut.
2. Solidaarisuusveron alaraja palaisi ennallaan, nythän sen alaraja nousi 150 000 euroon. 2%:n veronalennus suurituloisille.
3. Pääomatuloverotusta 30%/34% SDP ei ole luvannut nostaa.
4. Listaamattomien yritysten veroetuun demarihallitus olisi halunnut puuttua. Tämä maailmalla ainutlaatuinen erityisesti varakkaita suosiva vero laskee miljonäärien veroja
5. Holding-yhtiöiden verokikkailun SDP-johtoinen hallitus poistaisi
6. SDP on myös halunnut institutionaalisille sijoittajille 2-5%:n lähdeveron. Se tulisi mm. Kojamolle, Nuorisosäätiölle, Sipilän henkilösäätiöille ym. yhteisöille. Oikeisto ja elinkeinoelämä on vastustanut tätä veroa henkeen ja vereen.
”Täysin epärealistinen ajatus” – EK yrittää estää sdp:n esittämän uuden veron
www.uusisuomi.fi
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/taysin-eparealistinen-ajatus-ek-yrittaa-estaa-sdpn-esittaman-uuden-veron/33e46d41-58b5-3508-a168-eee842f53a1b
14.5.2019
"Elinkeinoelämän järjestöt EK, Keskuskauppakamari, Perheyritysten liitto ja Suomen Yrittäjät vetoavat hallitusneuvotteluihin osallistuviin puolueisiin, jotta sdp:n ajamaa institutionaalisten sijoittajien lähdeveroa ei toteutettaisi."
7. Yritystukien leikkaus, joista monet ovat jopa Etlan ja VM:n mukaan turhia, osin jopa haitallisia. Orpon-Purran hallitus ei Sipilän hallituksen tapaan näihin koske.
8. Arvonlisätasaveroja SDP ei halua nostaa, kuten Orpon-Purran oikeistohallitus tekee, koska ne kohdistuvat tasaveroina eniten pieni- ja matalatuloisiin sekä duunareihin.
Tällainen on siis SDP:n veropohjan laajennus, nekin osallistuisivat Suomitalkoisiin, joilla siihen on eniten varaa ja jotka nyt Orpon-Purran oikeistohallituskaudella jäävät kaikkien leikkausten ulkopuolelle.
Miksi köyhimpien jättileikkausten sijaan ei keskitytä eliitin veroetujen poistoon, jota myös IMF ja VM suosittavat:
Orpon ja Purran oikeiston lisäämien kulutustasaverojen sijaan, jotka vaikuttavat huomattavasti enemmän pieni- ja matalatuloisiin pitäisi keskittyä veroetujen poistoon ja turhien jopa haitallisten yritystukien poistoon sekä OrpoPurran turhien veronalennusten perumiseen mm. kaljaveron ja solidaarisuusveron alarajan noston.
1. Listaamattomien yritysten veroedun, verotuotto noin 800 - 1000 miljoonaa euroa vuodessa.
2. Institutionaalisien sijoittajien 5% lähdevero, verotuotto noin 400 - 600 miljoonaa euroa vuodessa.
3. Solidaarisuusveron alarajan pitäminen Rinteen/Marinin hallituskauden 85 800 eurossa 150 000 euron sijaan, verotuotto 60 miljoonaa euroa vuodessa.
4. Kaljaveroalen peruminen, verotuotto 25 miljoonaa euroa vuodessa.
5. 500 miljoonan euron Kelakorvausten pörriäisille antamisen sijaan sen laittaminen julkiseen terveydenhuoltoon.
6. Lisäksi yritystukien perkaus 500 - 1000 miljoonaa euroa vuodessa.
1.785 - 2.685 miljoonaa euroa vuodessa eli 7.140 - 10.740 miljoonaa euroa hallituskauden aikana pelkkiä veroetuja ja turhia/haitallisia yritystukia poistaen + 500 miljoonaa euroa lisää julkiseen terveydenhuoltoon. Eikö OrpoPurralle kelpaa raha, jolla vähennetään velanottoa ilman köyhällistön kurjistamista?
Kokoomuspunikki jakaa ajatuksiaan
Johan tuli nimitys. Mikäs toi on?
Kepun rippeillähän on kieli syvällä demareissa. Miksi i paskapuolue tunnusta ja liity punaisiin?
Jos et ole sattunut huomaamaan, niin pienempituloiset ja alle 5000€ kuussa saavat eläkeläiset jo verotetaan hengiltä. Kaiken kruunaa alvin nosto, joka vaikuttaa ruokien hintoihin asti.
Erinomainen hallitus kehui lopettavansa lainailun. Kuitenkin Purra kahmi kaksin käsin velkaa lisää vuodessa saman, johon Marinin hallituksella meni aikaa kaksi vuotta. Purra nostatti hallituksen lainanottovaltuuden 203 miljardiin, kun valtion lainakatto 170 miljardia tuli jo täyteen. Ekonomistit ovat laskeneet, että tällä vauhdilla valtion velka lisääntyy 60 miljardilla.
Marinin hallituksella oli ymmärrettävä syy ottaa lainaa, kun maassamme oli lukuisia kriisejä. Ihmetyttää vaan, että mihin ne nykyiset lainarahat menevät kun ei ole mitään kriisiä. Tuhlailuun tietysti. Orpollekin on tulossa neljällä miljardilla tunnin juna Turkuun. Sen jälkeen VR:n voikin myydä. Purrahan myy 49% kaikista valtion yhtiöistä ihan vaan siksi kun voi. Loppuu nekin tulot. Mistähän nekin rahat revitään?
Työttömiäkin on tullut 150 000 lisää Marinin hallituksen ajoista vaikka hallitus lupasi työelämän kurjistamisella saavansa aikaan 100 000 uutta työpaikkaa.
Nykyhallituksen aikana konkursseja on ennätysmäärä. Sekin vähentää valtion verotuloja.
Kunnon sosialisti tietää kenellä on rahaa vaikka maksaa jo sa..tanan moista veroa niistä. Verotus on rikkailla jo niin älytöntä ettei kukaan järkevä halua asua täällä.