300 000 euroa palkkasaatavia Stora Enson tehtaiden työntekijöillä

Anonyymi-ap

11

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässä on persuille työmaa laittaa enso ojennukseen.'
      Olettehan nyt vaatimassa oikeaa kohtelua duunareille, ja palkat maksettava korkojen kera.

    • Anonyymi

      onko se stora enson vika jos alihankkijayritys ei maksa omille työntekijöillensä heille kuuluvaa palkkaa.

      • Anonyymi

        Kyllä Enson pitää valvoa että alihankkijat noudattaa lakia ja asetuksia..
        Yleensä jo sopimuksiin kirjataan tämä sääntö.
        Ja mistä näitä ketkuja riittää?.
        Minusta rangaistukset on liian pienet.
        Mielestäni rangaistuksen pitää olla tuntuva.
        Jos yrityksen hyöty on lain rikkomisesta 10 tuhatta €, niin sakko pitää olla 100 tuhatta €, kyllä alkaa ketkuilu ja rikollinen toiminta vähenee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä Enson pitää valvoa että alihankkijat noudattaa lakia ja asetuksia..
        Yleensä jo sopimuksiin kirjataan tämä sääntö.
        Ja mistä näitä ketkuja riittää?.
        Minusta rangaistukset on liian pienet.
        Mielestäni rangaistuksen pitää olla tuntuva.
        Jos yrityksen hyöty on lain rikkomisesta 10 tuhatta €, niin sakko pitää olla 100 tuhatta €, kyllä alkaa ketkuilu ja rikollinen toiminta vähenee.

        eihän stora ensolla ole oikeutta nähdä toisen yhtiön kirjanpitoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        eihän stora ensolla ole oikeutta nähdä toisen yhtiön kirjanpitoa.

        Jos ei ensolla niin viranomailla siihen on oikeus.


    • Anonyymi

      Enso voi pyytää viranomaisapua tähän.
      Mielestäni nyt kun persut on hallituksessa niin voisivat alkaa vaatimaan luottamusmiehelle ja työsuojeluvaltuutetulle oikeutta tarkastaa että palkat on maksettu TES mukaan.
      Tämä voisi olla helppo laki tehdä kun kerran hallitus puuttuu muutenki työmarkkina asioihin, kurjistamalla duunarin oikeuksia.

    • Anonyymi

      "QSE Group on jättänyt noin neljänkymmenen ulkomaalaisen työntekijän palkkoja maksamatta touko–heinäkuun ajalta.

      Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen kertoo, että työntekijöillä on saatavia yhteensä lähes 300 000 euroa."

      Halpaa työvoimaa, kun ilman palkkaa töitä tekevät.

      Suomalaisille kai maksettu, vai oliko kaikki työntekijät muualta. Tätä on työmarkkinoiden halpuutus. Suomalaisten tuet minimiin ja työttömäksi, tilalle halpa työvoimaa ulkomailta.

    • Anonyymi

      sanamuoto oikeastansa on "oli".
      Slovakialainen QSE Group oli Oulun työmaalla Itävaltalaisyrityksen aliurakoitsijana.
      Se on mennyttä jos kyseinen aliurakoitsija on poistunut Stora Enson Ouun työmaalta. Kissa on kadonnut. Lakkoilukaan ei silloin auta. Jäljelle jääneet slovakialaisfirman duunarit ovat varmastikin jo toisen firman palveluksessa. Varmaan on mennyt niin niin että palkat maksettiin ok siihen asti kunnes aliurakoitsija lopetti ja häippästensä jätti parin viimeisen kuukauden palkat maksamatta. Valvonta ei silloin auta yhtään mitään kun vasta lopussa huijataan. Slovakialaisfirman duunarit voivat ottaa omaan ammattiliittoonsa slovakiaan yhteyttä ajaaksensa asiaansa. Vaan voipi olla niin että slovakiassa ei ammattiliittoja olekaan turvana,

      • Anonyymi

        Meillä myös pyritään että ammattiliito murennetaan lakia säätämällä.
        Ja tähän on persut myötävaikuttamassa suurimpana työväenpuolueena.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Meillä myös pyritään että ammattiliito murennetaan lakia säätämällä.
        Ja tähän on persut myötävaikuttamassa suurimpana työväenpuolueena.

        duunarikin voi äänestää etuansa vastaan vaaleissa, Heitä on aina ollut ja nykyään pian jo enemmistö duunarimiehistäkin äänestää oikeata laitaa. Jostain kumman syystä tosin.


    • Anonyymi

      Kohta rytisee konkursseja isoja tehtaita nurin🤔

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      292
      1783
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      47
      1579
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      154
      1291
    4. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1131
    5. 142
      1103
    6. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      1052
    7. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1047
    8. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      963
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      922
    10. Kesä ja nuorison mopoilu

      Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta
      Suomussalmi
      152
      877
    Aihe