Trumpin Raamattuja kouluihin 3M dollarilla

Anonyymi-ap

Oklahomassa kouluylitarkastaja Walters on päättänyt hankkia Oklahoman kouluihin 55 000 Raamattua, ja niiden pitää olla nimenomaan Trumpin myymiä tekonahkakantisia Raamattuja, jotka maksavat 60 taalaa kappaleelta.

Eli hintaa hankinnalle tulee yhteensä yli 3 miljoonaa dollaria. Veronmaksajat siis joutuvat näin rahoittamaan Trumpin vaalikampanjaa, tai voivathan nuo rahat jäädä Trumpin taskuunkin.

Walters loi hankittaville Raamatuille sellaiset kriteerit, että juuri Trumpin Raamatut täyttävät ne.

Walters on syyttänyt demokratteja indoktrinaatiosta kouluissa. Mitäköhän tämä Waltersin touhu sitten on? (Trumpin anuksen nuolemisen lisäksi.)

Suomessa kehitys lienee kehittynyt sen verran ettei taitaisi mennä enää täällä läpi tällainen?

5

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Trumpin suosittelemassa Raamatussa, jonka myynnistä Trump saa provikat, on lisäyksiä, joilla ei mitään tekoa Raamatun kanssa. Uskollisuuden vala USAlle, Oikeuksien julistus, USAn perustuslaki, USAn itsenäisyysjulistus.

      Nämä lisäykset on kirjattu mittatilaustyönä hankintakrittereihin, jotta muut Raamatut putoavat pois tarjouskilpailusta. "Trumpin Raamatusta" on olemassa halpisversio paperikansilla, hinta 2,99 dollaria.

      Hankintakriteereihin on laitettu vaatimus, jonka mukaan kannen tulee olla nahkaa tai nahan kaltaista materiaalia. Eli halpisversio on näin raakattu pois kilpailusta. Hupaisaa, että tässä rivien välissä myönnetään, että "Trumpin Raamatun" kansi on tekonahkaa, vaikka tollot trumpistit varmaan uskovat sen olevan aitoa nahkaa.

      Ilmaisiakin Raamattuja on tarjolla monienkin kristillisten järjestöjen toimesta. Ja ilmaisia Raamattu-appejä.

    • Täällä kouluissa on jo Raamatut... Mutta joo, ei menisi tuollainen hankintaehto läpi, jossa esitetään kansimateriaalille tiukkoja rajauksia yms.

    • Anonyymi

      Ääriuskovaisille jenkeille naureskellaan Suomessa, mutta meillä moni ensin pakkoliittää lapsensa kasteella kirkkoon, minkä seurauksena lapsi pakotetaan uskonnolliseen aivopesuun koulussa. 15-vuotiaana seuraa aivopesuleiri, joka ei paperilla ole pakollinen, mutta johon käytännössä pakotetaan armottomalla henkisellä painostuksella. Kirkosta saa erota omalla luvalla vasta täysi-ikäisenä, 18 vuoden indoktrinaation jälkeen. Että heh heh, sellaisia höpsöjä ne jenkit...

    • Anonyymi

      Trump on huijari. Ei uutta auringon alla, kuten sanonta kuuluu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3908
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1869
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1334
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1276
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1146
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      991
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      921
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      356
      878
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      861
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      861
    Aihe