Oklahomassa kouluylitarkastaja Walters on päättänyt hankkia Oklahoman kouluihin 55 000 Raamattua, ja niiden pitää olla nimenomaan Trumpin myymiä tekonahkakantisia Raamattuja, jotka maksavat 60 taalaa kappaleelta.
Eli hintaa hankinnalle tulee yhteensä yli 3 miljoonaa dollaria. Veronmaksajat siis joutuvat näin rahoittamaan Trumpin vaalikampanjaa, tai voivathan nuo rahat jäädä Trumpin taskuunkin.
Walters loi hankittaville Raamatuille sellaiset kriteerit, että juuri Trumpin Raamatut täyttävät ne.
Walters on syyttänyt demokratteja indoktrinaatiosta kouluissa. Mitäköhän tämä Waltersin touhu sitten on? (Trumpin anuksen nuolemisen lisäksi.)
Suomessa kehitys lienee kehittynyt sen verran ettei taitaisi mennä enää täällä läpi tällainen?
Trumpin Raamattuja kouluihin 3M dollarilla
5
274
Vastaukset 5
- Anonyymi
Linkki paikallisen lehden juttuun:
https://eu.oklahoman.com/story/news/2024/10/04/donald-trump-supported-bible-one-of-few-that-meets-ryan-walters-criteria-for-ok-classrooms/75510021007/ - Anonyymi
Trumpin suosittelemassa Raamatussa, jonka myynnistä Trump saa provikat, on lisäyksiä, joilla ei mitään tekoa Raamatun kanssa. Uskollisuuden vala USAlle, Oikeuksien julistus, USAn perustuslaki, USAn itsenäisyysjulistus.
Nämä lisäykset on kirjattu mittatilaustyönä hankintakrittereihin, jotta muut Raamatut putoavat pois tarjouskilpailusta. "Trumpin Raamatusta" on olemassa halpisversio paperikansilla, hinta 2,99 dollaria.
Hankintakriteereihin on laitettu vaatimus, jonka mukaan kannen tulee olla nahkaa tai nahan kaltaista materiaalia. Eli halpisversio on näin raakattu pois kilpailusta. Hupaisaa, että tässä rivien välissä myönnetään, että "Trumpin Raamatun" kansi on tekonahkaa, vaikka tollot trumpistit varmaan uskovat sen olevan aitoa nahkaa.
Ilmaisiakin Raamattuja on tarjolla monienkin kristillisten järjestöjen toimesta. Ja ilmaisia Raamattu-appejä. Täällä kouluissa on jo Raamatut... Mutta joo, ei menisi tuollainen hankintaehto läpi, jossa esitetään kansimateriaalille tiukkoja rajauksia yms.
- Anonyymi
Ääriuskovaisille jenkeille naureskellaan Suomessa, mutta meillä moni ensin pakkoliittää lapsensa kasteella kirkkoon, minkä seurauksena lapsi pakotetaan uskonnolliseen aivopesuun koulussa. 15-vuotiaana seuraa aivopesuleiri, joka ei paperilla ole pakollinen, mutta johon käytännössä pakotetaan armottomalla henkisellä painostuksella. Kirkosta saa erota omalla luvalla vasta täysi-ikäisenä, 18 vuoden indoktrinaation jälkeen. Että heh heh, sellaisia höpsöjä ne jenkit...
- Anonyymi
Trump on huijari. Ei uutta auringon alla, kuten sanonta kuuluu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 362042
- 41630
- 40603
- 42480
- 62472
Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne60470- 45460
T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin6427Pientä pintaremonttia
Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k14423- 40411