Selkäsauna ja lyöty lapsena

Anonyymi-ap

Onko kellään muistoja lapsuudesta, kun isä löi henkarilla? Olin 12 vuotias ja isä löi minua. Olen nyt 59 vee, mutta …. En unohda sitä katkeruutta vieläkään. En päässyt kouluun selkäsaunan jälkeen.

10

699

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi että… pystytkö asettumaan isäsi asemaan. Ehkä hän luuli, että kasvattaa sinusta kunnon ihmisen tai sitten teki sen vain vihastuksissaan, kun oli tapana pitää lapset kurissa.

      • Anonyymi00009

        Itse pystyn, mut silti en anna hänen tekoja anteeksi. Hän oli sota-ajsn lapsia ja kärsi sen aiheuttamista ongelmista, hänen isä kärsi sodan aiheuttamia traumoja niin, että muu perhe joutui niistä raivokohtauksista kärsimään.

        Jostain syystä nämä kokemat halusi jakaa myös omille lapsille, jotta löytyisi samaistumista kait? Maailma muuttuu ja ihmiset ymmärtää paremmin ongelmien ratkaisumalleja ym. vastaavista tilanteista selviytymiseen?

        Mut liika ymmärtäminen voi synnyttää skitsoiluja siitä, että huonommassa asemassa oleva kokee olevansa huonompi ihminen, koska joutuu asioita käsittelemään alisteisesti yrittäen ymmärtää kokemaansa takamatkalta? Tyhmyyden tuntemuksia?

        Ihmisistä tulee fiksumpia, kun tietoa on enemmän tarjolla. Sisäistäminen on helpompaa kun on vähemmän ollut häiriötekijöitä "raivoamisia ym.", kuin omilla vanhemmilla. Tuen ja turvan merkitys voi olla suuri. Sen tajuaminen vaatii paljon hyvän ymmärtämistä trauman kokeneelta.

        Turvaton lapsuus voi kadottaa keskittymiskyvyn niiden raivojen ym. Pelkojen ja arvaamattomuuksien takia, joita kohdannut nuorena. Traumat voivat periytyä, jollei ole sitä älliä ymmärtää, että itse voisi olla vaikuttamassa siihen, että ei halua olla niille jatkumona?


    • Anonyymi

      Hyppäsin isäni kurkkuun kiinni yksi kerta ja ei sen jälkeen hän enään uskaltanut rangaista minua.

    • Anonyymi

      Pah.älä yritä. Mitää selkääsi saanut vaan kiihotut noista väkivalta pervoiluista. Ei kiihota sellaista kokeneita.👎🤷‍♀️

      • Anonyymi

        Kuinka uskallat ja voi kirjoittaa niin?


    • Anonyymi00006

      Ei ehkä kannata tämän päivän moraalistandardeja vasten lähteä tuomitsemaan vuosikymmenten takaista lastenkasvatusta. Vanhemmat vain toimivat kuten silloin oli tapana, eikä sitä silloin ymmärretty, että siinä olisi jotain epäinhimillisen julmaa, vaan se oli normaalia lastenkasvatusta. Olen itsekin saanut lapsena piiskaa ja muistan että ei sitä kyseenalaistettu, vaan käskystä haettiin metsästä vitsa ja laskettiin housut. Tosi paljon se sattui kun vitsa osui kovaa takamukselle, mutta se nyt vaan kuului asiaan silloin ennen.

      • Anonyymi00007

        Hmm, minua on kuritettu lyömällä/läimimällä päivittäin 80-luvulla, ei ehkä ollut mikään standardikasvatus varman tuolloin enää, mutta jossain vaiheessa päätin ettei ole pakko hyväksyä sitä ansaittuna rangaistuksena siitä että olen kaikinpuolin vääränlainen, vaan saan olla vihainen siitä kaikesta paskasta itseinhosta ja nöyrtymistaipumuksesta mitä se sellainen kuriin kasvatus on tuottanut ja yrittää toimia terveen nykyihmisen tavoin. Se on kuitenkin vain ohut maski joka pettää kun ahdistun, enkä luota itseeni silloin lainkaan. Olen toki kaikin puolin väleissä vanhempiini, olen kunnollinen tytär, vaikka en voi sanoa rakastavani heitä. Oletko sitä mieltä, että minun pitäisi olla ymmärtäväisempi systemaattista pahoinpitelijääni kohti?


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Hmm, minua on kuritettu lyömällä/läimimällä päivittäin 80-luvulla, ei ehkä ollut mikään standardikasvatus varman tuolloin enää, mutta jossain vaiheessa päätin ettei ole pakko hyväksyä sitä ansaittuna rangaistuksena siitä että olen kaikinpuolin vääränlainen, vaan saan olla vihainen siitä kaikesta paskasta itseinhosta ja nöyrtymistaipumuksesta mitä se sellainen kuriin kasvatus on tuottanut ja yrittää toimia terveen nykyihmisen tavoin. Se on kuitenkin vain ohut maski joka pettää kun ahdistun, enkä luota itseeni silloin lainkaan. Olen toki kaikin puolin väleissä vanhempiini, olen kunnollinen tytär, vaikka en voi sanoa rakastavani heitä. Oletko sitä mieltä, että minun pitäisi olla ymmärtäväisempi systemaattista pahoinpitelijääni kohti?

        Ihminen ei voi tunteilleen mitään, mutta ehkä ei ole mitään hyötyä kantaa kaunaa vuosikymmenten takaisista asioista - siitä ei seuraa tässä ajassa mitään positiivista. Vaikka nuo teot ovat nykyään selvästi rikoksia, niin lain silmissä rikoksinakin ne ovat aikaa sitten vanhentuneet. Lapsen lyöminen kädellä/nyrkillä kuulostaa ajattelemattomalta ja vastuuttomalta, koska sellaisesta saattaa tulla pitkäaikaisia tai pysyviä vammoja esim. luustolle ja sisäelimiin. Itselleni ei onneksi jäänyt mitään vammoja, koska isä löi aina sellaisella ohuella vitsalla/oksalla, joka kyllä sattui tosi paljon, mutta ei siitä pahoja jälkiä jäänyt.


    • Anonyymi00008

      Mun iskällä ei ollut koiraakaan vielä silloin. Koiranketju ja pölynimurin putki on kyllä hyviä. Itku on sallittu.

    • Anonyymi00011

      Juu on tullut tutuksi muun muassa metallinen henkari ja perinteinen koivuvitsa. Sattui muuten aivan saakutisti molemmat.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      8
      2082
    2. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      113
      1482
    3. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      120
      1205
    4. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1094
    5. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      206
      1063
    6. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1035
    7. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      67
      805
    8. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      76
      770
    9. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      722
    10. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      634
    Aihe