Ennen Sahara oli kuiva, oikein tunnettu kuivuudestaan. Nykyään se tulvii.
Emnen ei ollut myrkyjä. Nyt joutuu ostamaan hattuja hirmuisia määriä, kun tuulenpuuska tempaisee hatun ja se katoaa horisonttiin.
Tuossa vain pari esimerkkiä.
Emnen ei ollut myrkyjä. Nyt joutuu ostamaan hattuja hirmuisia määriä, kun tuulenpuuska tempaisee hatun ja se katoaa horisonttiin.
Tuossa vain pari esimerkkiä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jätän tuon ’persu’-osuuden kommentoimatta, mutta tuosta diesel-osuudesta …
Dieselautothan tuottavat huomattavasti vähemmän kasvihuonekaasuja kuin vastaavat bensa-autot ja siten ilmastomuutosta ajatellen ovat vähemmän haitallisia.
Jostain syystä näyttää julkisuudessa aina populistisesti otettavan esiin dieselautot, kun ilmastomuutoksen haitoista kirjoitetaan.
Jokainen voi tietysti arvuutella syitä siihen, mutta faktapohjaisia syyt eivät kuitenkaan ole.
Dieseleissä on se napajäätiköt ja Alppien ikijäät sulattava saastereikä.
Sähköautoista tuo puuttuu. Vihervassarit ajelevat siksi sähköautoilla.
On, mutta vielä pahempi se reikä on bensa-autoissa…
Tämä olikin kirjoitukseni pointti eli miksi diesel otetaan aina esimerkkinä esiin tässä yhteydessä.
Ehkä siksi, kun dieseliä runtatessa pölähtää musta nokipilvi, joka sulattaa tehokkaasti jäätä. Presidentti Niinistö tästä torui Putiniakin, kun venäläiset polttavat maakaasua soihtuina, joka synnyttää myös nokea.