Kirkollisverot nousevat jälleen

Anonyymi-ap

Seurakunnat nostavat jälleen kirkollisveroa. Tässä pari esimerkkiä, Pöytyän seurakunta ja Soinin seurakunta:

https://www.avl.fi/2024/10/kiinteistostrategia-takaisin-valmisteluun-kirkollisveroon-tulossa-korotus/

https://www.jarviseutu-lehti.fi/uutiset/soinin-kirkkoneuvostolta-seurakunnan-itsen%C3%A4isyytt%C3%A4-turvaavia-p%C3%A4%C3%A4t%C3%B6ksi%C3%A4-realiteetit-kyll%C3%A4-tiedet%C3%A4%C3%A4n

Kirkon jäsenille veronkorotuksesta ei tietenkään tiedoteta millään tavalla. Asian hoksaaminen on sen varassa, että huomaa uutisen paikallislehdessä.

10

434

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirkon tuotetta ei koske mitkäät kuluttajansuojalait. Ei ole takuuta. Ei ole vastuuta tuotteen toimivuudesta. Ei tarvitse tiedottaa asiakkaita hinnanmuutoksista. Muutenkin laskutus hoidetaan verotuksen pimennossa. Tässä olisi taas yksi hyvä kokonaisuus, jonka muutosta vapaa-ajattelijat voisivat lähteä ajamaan isolla äänellä.

      • Anonyymi

        Ilman muuta seurakuntien tulisi tiedottaa jäsenilleen veronkorotuksista. Samoin kuntien. Kunnan jäsenyyttä tosin on vaikeampi lähteä vaihtamaan kuin seurakunnan, josta voi erota parissa minuutissa netissä, mutta joka tapauksessa. Ei voi olettaa, että jokainen tilaa sitä lehteä, joka kertoo veronkorotuksesta. Ja kun kirkollisverosta puhutaan, se on usein yksi pikku-uutinen, jota ei välttämättä edes huomaa.


    • Anonyymi

      Kirkkoon kuuluminen on vapaaehtoista.

      • Anonyymi

        Useimmille ne ensimmäiset vajaat 20 vuotta jäsenyyttä se eivät ole todellakaan vapaaehtoisia!

        96-97% kirkon jäsenistä on liitetty sinne vain muutaman kuukauden ikäisinä, eikä jäsenyydestä välttämättä pääse irti, ennen kuin on täyttänyt 18 vuotta.

        Se siitä vapaaehtoisuudesta!!!


    • Anonyymi

      Demokratiallehan nuo rakentuu kaikki verot rahanahneuden myötä.

    • Anonyymi

      Eikö Soini ollut kuitenkin katolinen?

    • Anonyymi

      Kallion kirkon lähellä on srk:n pieni tila, jossa kirkko on järjestänyt monenlaisia tilaisuuksia. Aikoinaan siellä näkyi usein partiolaisia. Nyt tilan ikkunassa on iso kyltti: VUOKRATAAN!

      Tätähän se kirkon kiinteistöstrategia nykyään on. Sinänsä viisasta luopua tiloista, myymällä tai vuokraamalla, kirkon toiminnan supistuessa, kun ei ole mukaan tulijoita, niin kuin joskus.

      Ei tuosta tilasta kyllä kummoista vuokraa saa. Lisänä rikka rokassa.

      • Anonyymi

    • Anonyymi
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1912
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      41
      580
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      25
      490
    4. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      37
      425
    5. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      56
      423
    6. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      14
      393
    7. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      53
      385
    8. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      377
    9. Mitä uskot että

      Välillämme käy?
      Ikävä
      32
      371
    10. Hyvää yötä mies

      Kulta söpöliini 🥺❤️
      Ikävä
      39
      368
    Aihe