Puuh......

Pitkä päivä, eli alkoi kahdeksalta ja päättyi nyt. Yli 600 kilometriä ajoa.
Päivän mittaan myös yksi esitys saksalaisryhmälle tulkin välityksellä, jonka tulkkauksen sekaan tungin välillä omalla kehnolla saksallani lyhyitä välikommentteja (ymmärrän kyllä, mutta puhe on surkeaa, sillä ei ole varsinkaan viimevuosina ollut käyttöä).

Nyt syön Lidlistä ostamiani halpoja suklaakonvehteja, jotka eivät varsinaisesti ole mitenkään hyviä, mutta syön niitä silti.

6

274

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eilen tuli ajeltua yli 600 km myös. Ostin halpoja sipsejä ja söin Ikean lihapullat. Ei olisi ollut sen arvoista ilman klo Ikean mutakakkua ja kermavaahtoa.

      • Anonyymi

        Nuuskaa hait? Mul on pakkasessa. Harvoin käytän. Krapulassa ei kannata ikinä käyttää, sen voin sanoa omasta kokemuksestani. Mäkin oon ostanut sipsejä ja syönyt niitä. Ostan niitä ehkä kerran kuussa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nuuskaa hait? Mul on pakkasessa. Harvoin käytän. Krapulassa ei kannata ikinä käyttää, sen voin sanoa omasta kokemuksestani. Mäkin oon ostanut sipsejä ja syönyt niitä. Ostan niitä ehkä kerran kuussa.

        No en tosiaankaan 😅 toki hienohan olisin silloin ruotsin prinsessojen malliin. En uskalla kokeilla tuollaisia, jos se kirvelee suussa tai saan rytmihäiriöitä. Ihan vaan muun tähdellisemmän ohessa sielläkin tuli käytyä, liukuhihnalla sisään ja samalla vaudilla ulos toimii asiaan oikein hyvin.

        🐾


    • Mäkin ajoin. Oliko se eilen vai sittenkin toispäivänä. Vaasaan siitä umeåhon ja skekkefteån yöks. Kävin kattoon kesken jäänyttä akkutehdasta. Siitä Morjävn hylättyyn villatehtaaseen ja alas Ouluun, jossa olinkin pitempään. Kävi pariin otteeseen Pohdossa ja sitten Kokkolaan, mutta olivat sulkeneet mökkitien sulkunauhoin, niin lähdin takas kotio. Ihme juttu kun ei Kokkolan Shellillä saanu rahalla maksaa. Parkanossa kyllä onnistu ja ATM oli heti oven pielessä. Arvostan kyllä paikkakuntia jossa rahalla saa maksaa. Ruotsissahan ei enää oikein missään. Mutta eduksihan se kun niillä on ne kruunut.

      Hieno juttu että saksalaisille pääsit esiintyy. Ne on niin mukavia. Sitten vielä Lidliin jatkoille. Niin oli oikein Saksa päivä sulla. Saksa on jotenkin kiehtova, mutta kuitenkin saavuttamaton. Tärkeä kauppakumppani. Saksassa on muuten käteinen vielä arvossaan.

      • Anonyymi

        Jo vuosia sitten Ruotsissa lesoiltiin sillä kuinka posse asennutti peukalonsa ja etusormensa väliin ihon alle mikrosirun. Mukamas sitä ei voi jäljittää ;D. Sitä perusteltiin sillä että kun se on käden sisässä niin ei tarvita erillisiä kulkulätkiä jotta pääsee työpaikan ovesta sisään. Youtubessa on niitä videoita. Tuo digitaalinen maksaminen korreloi minun näkövinkkelistäni niiden sirujen ihannoimisen kanssa.

        Nyt kun pääsin oikein vauhtiin niin mainittakoon että rakas länsinaapurimme on ollut erityisen innokas lobotomioiden suorittamisessa ja vieraiden kansojen vieraanvaraisuudestaan huolimatta r0tuoppi oli alkujaan ruotsalainen eikä itävaltalainen (Aatu) keksintö. Kenties Ruotsi on potenut huonoa omaatuntoa sen vuoksi ja kääntöpuolena vaarantanut ratkaisevasti oman sisäpoliittisen turvallisuutensa.


      • Täällä kansanvälisyys jatkuu, sillä olin puheissa erään puolalaisen firman päällikön kanssa ja kerroin mitä kaikea niiden pitää muuttaa vempeleessään, että se pysyy kunnossa. Yllättävän innokkaasti kuunteli ja kirjasi kaiken ylös ja vain yhden parannuksen kohdalla arveli, että se on vain harvoille tarpeen. Ilmeisesti kaikki muut menevät suoraan tuotantoon.
        Minulla on siis tuosta laitteesta runsaasti kokemusta ja siksi tiedän mitä sille kannattaa tehdä.

        Ja tuon jälkeen kävin hankkimassa halvalla lisää kuvauskamppeita, sillä eräs halusi päästä pikkuvikaisesta laitteestaan eroon (korjaan sen).


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      616
      1615
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      877
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      487
      753
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      12
      731
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      662
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      566
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      533
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      160
      494
    Aihe