Ihan paskaa koko työnhaku

Anonyymi-ap

Nykyään.
Ketäpä kiinnostaa hakemukset kun niitä tulee läjäpäin. Ennen pystyi hakemaan työpaikkailmoituksen mukaista työtä ja hakijamäärä oli kohtuullinen. Nykyään useita kymmeniä tai joku 100 hakijaa.

Firmojen onneksi tekoäly/ robotti laittaa turhimmat hakemukset suoraan roskiin. Eikä niihin tietty kukaan vastaa mitään. Todennäköisesti niistä ei edes tiedetä kun ne eivät ole valintaehtojen mukaisia. Haku on pitkälti turhauttavaa ja turhaa ajankäyttöä. Alla lainaus:

Työelämä
Tomi Ek on hakenut noin 250:tä työpaikkaa – aiemmin toimitusjohtajana työskennellyt mies oli valmis kaupan kassallekin
Kysyimme lukijoilta, millaista on hakea töitä ajassa, jossa avoimien työpaikkojen määrä on laskussa. Eniten vastaajia harmitti se, että hakemuksiin ei usein edes reagoida.

3

642

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kun haet vuokrafirman ilmoituksen kautta työtä niin et voi mitenkään tietää mihin sinut myydään. Sitä on täysin pimeässä ja pussi päässä.

      • Anonyymi

        Ei niihiin kannata sotkeutua lähettää työnantajille avoimen työhakemuksen näin minä sain työpaikan ja ikääkin on jo 62v


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei niihiin kannata sotkeutua lähettää työnantajille avoimen työhakemuksen näin minä sain työpaikan ja ikääkin on jo 62v

        jep. Kun ja jos firma rekrytoi ja palkkaa ihmisen suoraan omaan henkilökuntaan niin se asennoituminen uuteen tekijään on täysin erilainen kuin vuokrafirman kautta työhön palkattaessa. Yllättävän monen firman kotisivuilla on onneksi vielä tarjolla työnhakupainike.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      81
      4512
    2. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      70
      4238
    3. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      124
      4189
    4. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      180
      3441
    5. 192
      2768
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      66
      2696
    7. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      36
      2601
    8. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2597
    9. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      69
      2485
    10. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      43
      2142
    Aihe