Missä vaiheessa mahtaa olla. Jos toteutuu viisinkertainen vero niin se tietää koko vuodelta yli 4000euron veroa Max 3500 kilon autoille.
Kenen älykääpiön esitys.
Jos tulee vaikkapa puoletkin tuosta niin myyn asuntoauto pois ja ostan ison sprintterin ja sinne irtokalusteet, retkisängyt yms.
Perään voi ostaa vaikka pienen poxibaunun jos tarve.
Miltä näyttää uusi käyttövoimavero
24
1168
Vastaukset
- Anonyymi
Käräväänäri on valtion ystävä.
- Anonyymi
mistä luit
ei kuulosta uskottavalle
paitsi jos on vasuri tovereiden "idea"- Anonyymi
Saattaa olla saman puolueen ajatushautomosta tuo matkailuautojen veronkorotus kuin oli tämäkin idea.
"Perussuomalaisten puheenjohtaja, ulkoministeri Timo Soini haluaa "herrojen huvikuunarit ja juppikootterit" verolle." - Anonyymi
Onko " vasureita " Orpon hallituksessa ? Persuthan siellä ottaa kuivana kakkoseen .
- Anonyymi
nyt taisi mennä vasililla hieman pieleen. hyvää viikonloppua tekoäly.
Oispa kaljaa
https://www.youtube.com/watch?v=kn8Lda7QpVg - Anonyymi
Mina lukisin etta ajonauvovero tule olemaan yli 5000e kuukausi jos auto paino on 3500 kilogramma.
- Anonyymi
Värisokeat vihreät pois hallituksesta. Sitten ei vero nouse.
- Anonyymi
Ei ole vihreitä Orpon hallituksessa . Purra siellä veroja säätelee .
- Anonyymi
Jos matkailuatojen vero viisinkertaistuu, niin Poksi vaunujen hinta myös viisinkertaistuu, kun niiden kysyntä viisinkertaistuu.
- Anonyymi
Joopa joo .
- Anonyymi
Miksi ei dieselkäyttöisten pakettiautojen käyttövoimaveroa nosteta tasolle mikä olisi yhtenäinen muiden dieselkäyttöisten. autojen kanssa.
Tämä vero uudistus on kyllä karavaanareiden syrjintää.- Anonyymi
No siksi kun niissä ei saa olla mitään sänkyjä eikä istumapaikkoja takaosassa. Matkailuautoissa on aina vähintään 4 hengelle paikat yleensä 6 hengelle istuimet turvavöillä eli saman verran kuin henkilöautoissa.Pakunkin voi rekisteröidä henkilöautoksi jos hullu eli laittaa yhden hyväksytyn penkin tavaratilaan turvavöillä ja muuten saa sitten rakentaa mitä haluaa ilman matkailuautojen pakollista korkeus mittaa.Vaan sitten vero sama kuin 3000kilon henkilöautolla.
- Anonyymi
No ja mikäs siinä ettei näitä huviveneitä laiteta verolle? Yhtälailla ne saastuttavat kuluttavat luontoa.
Ai niin ne on Orpon kavereita- Anonyymi
Joo, kyllä veronkorotukset kestää paljon paremmin, kun tietää, että kaikilla muillakin ne verot nousee. Moottoripyörät voi ekaksi verottaa ja kunnolla. Myös kaikki sähköpotkulaudat ja sähköpyörät. Myös kaikki tavalliset polkupyörät. Tonnin vuotuinen vero vähintään jokaiselle. Ehkä myös kenkävero olisi kohdallaan, että ei vaan kävelijät pääse pienemmällä verotuksella liikkumisen suhteen. Kateutta vai tasapuolisuutta...?
- Anonyymi
Mulla on 2 venettä , enkä ole Orpon kavereita .
- Anonyymi
Toteutuu ensivuonna kuusinkertainen vero . Se on hyvä , että veroetu poistuu .
- Anonyymi
Ihan sama. Auton otan pois liikennekäytöstä aina, kun sille ei ole käyttöä.
- Anonyymi
Meilläkin koko ajan pois liikennekäytöstä. Otan liikennekäyttöön vaan kun pitää käydä kaupassa tai jossain. Mutta heti Trafin sivuille poistamaan liikennekäytöstä, kun kotiin tullaan. Turhaan se on liikennekäytössä, jos se pihalla seisoo.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meilläkin koko ajan pois liikennekäytöstä. Otan liikennekäyttöön vaan kun pitää käydä kaupassa tai jossain. Mutta heti Trafin sivuille poistamaan liikennekäytöstä, kun kotiin tullaan. Turhaan se on liikennekäytössä, jos se pihalla seisoo.
Liikenne käytöstä poisto ei säästä veroissa , kun matkailuautoille tulee vuosivero . Loppuu tuo verotuki viimeinkin .
- Anonyymi
Vero myös moottoripyörille sekä huviveneille muuten valitus yhdenvertaisuus valtuutetulle.
Ei mitään syytä rokottaa vain matka autoja.
Ja onhan sekin että pian jää autot liikkeisiin kun porukka vaihtaa vaunuihin.Ja karavaanialueet tyhjenee kun ei varaa leiriytyä.Dieselin käyttö vähenee ja jää niistä verot saamatta.
Voiko tyhmempiä päättäjiä enää ollakkaan...muutakuin idässä tokikin.
Itse en enää mene moisiin enkä niitä tarvitsekkaan..enään- Anonyymi
Entäs miksi pakettiautot jätettiin veron ulkopuolelle?
- Anonyymi
Höpö höpö.
Reilun tonnin se vero tulee olemaan.
Järkikin sanoo, että nuo 4000 höpinät on paska puheita.- Anonyymi
No pitihän sitä vähän möyhäyttää että tulee kommentteja.
Mulla tulee vero olemaan noin 1400e/v.
- Anonyymi
Liikennekäytöstä poistettuja autoja säilytetä pysäköitynä kadun varsilla.
Mistä parkkipaikat jos omaa pihaa tai tallia ei ole ?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2782593Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."772443SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis512182Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj671844- 1201618
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis591544- 1341396
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin731288Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.871099Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli761089