Jos työntekijän palkka laahaa perässä (vuosia jo) ja pomon kanssa käyty keskustelu ei tuota tulosta, niin onko siinä vaiheessa hyvä kääntyä luottamumiehen puoleen?
Onko luottamusmiehellä tuossa asiassa vaikutusvaltaa?
Luottamusmies ja työntekijän palkka
6
225
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä jos rikotaan tessiä tai samasta työstä sama palkka.
- Anonyymi
Ei ole pakko olla täysin sama palkka vaan heko ja yko prosenttien sisällä.
- Anonyymi
Myöskin valta tilata partiomme lakkoporteille , kusiruuttapartiot, ruiskuttamaan siankusta ja lietettä rikkurien päälle jos pyrkivät lakonalaisiin töihin !!!
Talkoo-Taavetti - Anonyymi
Jos asiaa hoitaa Pro liitto niin tuskin saat mitään apua asiaan. Siellä ei kiinnosta eikä tiedetä.
- Anonyymi
On tapauksia kun työntekijä kuvittelee että minulle kuuluu tämä ja tuo etu. Mutta kun asia aletaan silvittämään niin ei sitä takka Laki eikä TES. Ja silloin työntekijä alkaa syyttämään liittoa että kun liitto ei tee mitään.
Tästä on omakohtaisia kokemuksia vuosien varrelta, kun toimin luottamustehtävissä työpaikalla. - Anonyymi
Laki takaa minimin ainoastaan ja liiton avulla saatu taisteltua pekkaset ja pitemmät lomat ja palkat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271944
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001680Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561286Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?651226Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31998Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47906Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51903Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44872Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56808