Pillereiden lopettaminen->akne?

Onko kellään tietoa mitä mun kropalle (iholle) tapahtuu?? Oon itkukurkussa katsellut rintakehääni kaulaani (naamassa myös), kun sinne on muodostunu PALJON finnejä!! Oon 23-vuotias eikä mulla ole onnekseni koskaan ollut mitään tälläisiä finniongelmia. Enkä keksi mitään muuta syytä näihin kuin e-pillereiden lopettaminen. Onko vaikutusta tähän? Minulla ei kylläkään ollut ennen pillereitäkään finnejä, joten miten ne nyt tuli!?! Pilsujen lopettamisesta on parisen kk...Ja söin niitä 4 vuotta. Mitään muita oireita en ole havainnut lopettamisen myötä. Enkä tiedä voiko nämä näppylät johtua siitä, mutta en ymmärrä...olen epätoivoinen! Kauanko tätä pitää jaksaa...menenkö heti ihotautilääkärille...? Tietääkö kukaan!? KIITOS!!!
3307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Noh, mulla kans lopetuksen jälkeen finnejä alko tuleen. ei niiihin kuulemma auta muu kun pillereiden uusiksi aloittaminen... se on ikuinen riesa! mä oon nyt kärsiny tätä näppyläisyyttä yli puolvuotta. eikä tilanne näytä yhtään rauhottuvan.. kai pitäs ihotautilääkärille mennä, tai emminä tiä enää mitä tässä tekis.......

Äänestä
  • Voisitko kertoa tarkemmin?

    Äänestä

  • näppylöitä? kirjoitti:

    Voisitko kertoa tarkemmin?

    no mun ihon "pohja" on täynnä ihan pientä näppyä,ei varsinaisia finnejä mut semmonen epätasanen ihon pohja. sit vielä tulee niitä ihan oikeita finnejä naamaan koko ajan lisää. vanhat kun ehtii vähän lähteen niin uusia tulee, ja aina naamassa 5-10 näppyä ainakin. semmosia valkopäisiä.. ei kivaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Barbara kirjoitti:

Onko kellään tietoa mitä mun kropalle (iholle) tapahtuu?? Oon itkukurkussa katsellut rintakehääni kaulaani (naamassa myös), kun sinne on muodostunu PALJON finnejä!! Oon 23-vuotias eikä mulla ole onnekseni koskaan ollut mitään tälläisiä finniongelmia. Enkä keksi mitään muuta syytä näihin kuin e-pillereiden lopettaminen. Onko vaikutusta tähän? Minulla ei kylläkään ollut ennen pillereitäkään finnejä, joten miten ne nyt tuli!?! Pilsujen lopettamisesta on parisen kk...Ja söin niitä 4 vuotta. Mitään muita oireita en ole havainnut lopettamisen myötä. Enkä tiedä voiko nämä näppylät johtua siitä, mutta en ymmärrä...olen epätoivoinen! Kauanko tätä pitää jaksaa...menenkö heti ihotautilääkärille...? Tietääkö kukaan!? KIITOS!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu