Bolt kuskit valittavat huonoista tuloista?

Pääseehän suomesta pois vaikkapa Ruandaan tai Nigeriaan tekemään parempaa palkkaa, mikä estää?
7199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Globaali ihmisriisto.

Äänestä

Taitaa olla nyt etenkin viisasta välttää noita kuskeja, hinnoittelu voi olla mitä vaan matkasta.

Äänestä

Painuisivat vaan omiin maihinsa valittamaan, kukaan ei jää kaipaamaan.

Äänestä

Äkkiä ovat meidän tavoille oppineet.

Äänestä

Minäkin olen kuullut siellä palkkatason olevan moninkertainen, sosiaaliturva huippua ja eläkkeelle pääsee viimeistään kolmekymppisenä ja eläke vastaa täyttä palkkaa. Älkää vain kertoko kenellekään etteivät lähde sinnepäin paremman elintason perään.

Äänestä

Bolt kuskit ovat yrittäjiä. Samanlaisia kuin Wolt ja Foodora kuskit. Kukaan ei maksa vakuutuksia eikä veroja.

Äänestä

Ei kukaan ole niin hullu, että menisi enää vapaaehtoisesti Boltin tai Uberin kyytiin. Rikostilastojen ja poliisien haastattelujen mukaan vaara on todellinen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Pääseehän suomesta pois vaikkapa Ruandaan tai Nigeriaan tekemään parempaa palkkaa, mikä estää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu