Koko ajan puhutaan, että pitäisi syödä terveellisesti ja epäterveellisten tuotteiden verotusta pitää nostaa.
Kuten vaikka makeiset.
Miksi esim. terveellinen jääsalaatti maksaa enemmän, kuin vaikka epäterveelliset irtomakeiset.
Jääsalaatti maksaa 0,89€/100g, joka tekee 8,90€/kg.
Irtomakeis tarjouksessa irtomakeisia saa jopa vajaa 6€/kg.
Moni ei ajattele esim. jääsalaattiia ostaessaan kilohintoja.
Katsotaan vain, että onpas halpaa jääsalaattia isossa pussissa vain 0,89€
Hedelmiä sentään saa irtokarkkeja edullisemmin, mutta miksi lähialueella tuotettu jääsalaatti maksaa enemmän, kuin kaukaa etelästä tänne rahdatut hedelmät.
Sitten vielä nämä kalasäilykkeet.
Miksi roskakala eli särki ja lahna säilyke maksaa enemmän, kuin tonnikala säilyke, vaikka maussa tonnikala on parempaa.
Terveellisen ja epäterveellisen hinnat
Anonyymi-ap
1
106
Vastaukset
- Anonyymi
Jos tehdään säilyke Suomessa (särki) , se on kallinpaa kuin se säilyke mikä tehdään ulkomailla (tonnikala).
Eräässä lehdessä oli testi. Joku mies oli kokeillut miten kunnolle käy jos syö viikon pelkkää karkkia. Kunto oli kestänyt. Hinta oli ollut 30 euroa. On se niin väärin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1096973- 954461
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista524063- 513558
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee483532- 1923525
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san242989- 672734
- 492559
- 131934