No mitä muuta?
Jos meillä ei ole kulttuuria, mitä me sitten puolustaisimme?
Anonyymi-ap
7202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kulttuuri on turhaa luxusta ! Natsiaate on pyhä .
Puolustan oikeuttani elää terveenä ja vapaana niin "omia" kuin "vihollisia" vastaan.
No, minulla on kyllä kulttuuri, ja isäni puolusti Suomea talvi- ja jatkosodassa. Asun isäni rakentamassa talossa, johon minut kannettiin synnytyslaitokselta. Kotini on rakennettu suurimmaksi osaksi käytetystä materiaalista. Mahonki- ja loimukoivuovet ovat täysin isäni tekemiä kuin myös koivuhuonekalut. Tämä kaikki on minun kulttuuriperintöni ja parasta suomalaista kulttuuria. Me osaamne! Siihen venäläinen ei ikinä pystyisi.
Kysy persuilta. Hehän ovat ajamassa suomalaista kulttuuria alas ja tunkemassa tilalle omaa versiotaan kansallissosialismista.
No nythän mä hokasin!! Venäläiset rakastavat teatteria. (Miksi?). Suomalaisetkin jonkin verran tykkäävät siitä. Venäläiset pitävät suomalaisia tyhminä ja herkkäuskoisina. Siitä on tehty galluppeja.
Teatteri on valetta ja venäjällä arvostettua. Suomalainen arvostaa funktiota ja rehellisyyttä, ja olettaa, että muillakin ihmisillä on realistiset maanläheiset arvot, jopa venäläisillä.
Niinpä suomalainen muotoilu pitää sisällään funktionaalisia järkeviä piirteitä, venäjällä tsaarillista prameutta eli unelmaa menneestä, jolla ei ollut mitään tekemistä kansan syvien rivien kanssa. Onhan se vähän säälittävää, mutta myös ymmärrettävää.
Persut eivät ymmärrä mitään kulttuurista ja haluaisivat lopettaa kaiken sellaisen.
Jos haluat päästä turvalliseen persuvapaaseen ympäristöön, niin mene erilaisiin kulttuurilaitoksiin ja kulttuuritilaisuuksiin, kuten esimerkiksi kirjastoon, teatteriin, taidenäyttelyyn tai konserttiin. Ei ole mitään pelkoa että törmäisit öyhötyspersuihin siellä, koska persut haluavat lopettaa ja sulkea kaikki nuo turhina pitämänsä paikat.
https://www.adressit.com/sakset_seis
Ilmeisesti ei ole olemassakaan mitään todella "suomalaista kulttuuria", siksi siitä on helppo luopua. Kaikki on kaivoon kannettua vettä.