https://yle.fi/a/74-20120644
"Helsingin ensihoito oli vuosia kriisissä, kun hälytystehtävien määrä kasvoi holtittomasti. Ensihoitopalvelua käytetään turhan herkästi, sanoo vastuulääkäri.
Ihmiset soittivat yhä herkemmin hätäkeskukseen."
Muutama päivä sitten lööppilehdessä neuvottiin sydänongelmaisia menemään lääkärin vastaanotolle saamaan hoitoa sydänvaivaan.
Eli jos tulee sydänkohtaus, niin siitä vaan sitten varaamaan aikaa lääkärille ja kuukauden päästä voi saada ajan lääkärille, mutta lääkäriaikaa ei ehkä enää silloin tarvitse, kun vaiva on itsekseen parantunut tai on kuollut.
Jos onnistut saamaan ambulanssin, niin missään tapauksessa et saa olla jalkeilla, vaan sängyssä makuulla, koska jalkeilla olevalla ei tarvitse ambulanssin kyytiä, vaan voi mennä omalla autolla, julkisella, taksilla tai polkupyörällä.
Ensiavussa ei enää saisi edes kysyä, jos sydänvaivojen takia sinne joutuu menemään, että tulitko omalla autolla vai miten, eikä missään tapauksessa ensiavussa saa siihen komentoida. että miksi et soittanut ambulanssia.
Ambulanssia ei saa kutsuttua kuten ennen
Anonyymi-ap
0
127
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012130Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2961924Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441751Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1031663Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2071607- 321321
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941123Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671089- 511057
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii241052