Parhaat levytetyt viulukonsertot

Anonyymi-ap

Radiossa kuultiin välilevyjä sarjan ohjelma nimeltään "parhaat viulukonsertot joita et tunne". Tarkemmin kun ajatellaan, olisi osuvampi nimi ohjelmalle "Parhaat levytetyt viulukonsertot, joita et tunne", sillä maailmassa on historian aikana sävelletty kenties satoja ellei tuhansia viulukonserttoja, joita ei vielä ole ehditty levyttää. Yksin pienessä suomessakin on sävelletty joitakin kelvollisia ja jopa kritiikin ylistämiä viulukonserttoja, joita ei ole levytetty, ja joiden saamasta kritiikistä voi lukea Hesarin vanhoista lehdistä ja joista mainittakoon esim. Sonnisen, Saikkolan ja vaikka Tuukkasen I lajityypin teos.

4

463

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Emme siis voine tuntea sellaisia teoksia, joita ei säännöllisesti esitetä konserttisaleissa ja joita ei ole levytetty, ellei joku ollut paikalla, kun Sonnisen laajaa ja myönteistä kritiikkiä saanut upea viulukonsertto esitettiin joskus mahdollisesti 60 luvulla, mutta jota ihme kyllä ei ole levytetty. Missään äänilevyuutuuksia esittelevässä ohjelmassa ei ole mielekästä puhua sellaisistakin viulukonsertoista joiden kvaliteetteja emme äänitteen puuttumisen takia voi mitenkään arvioida vaan pitäisi puhua vain levytettyjen viulukonserttojen parhaimmuudesta ja joiden kvaliteetteja pystymme arvioimaan.

    • Anonyymi

      https://wom.de/classic/detail/-/art/abbey-road-concerto/hnum/11825221

      Siinä se ainoa viulukonsertto joka voi Sibeliuksen viulukonserton paikkaa viulukonserttojen The Toppermost of The Poppermostina uhata.

      Ringo Starr olisi sitten myöhemmin halunnut nimetä erään albuminsa The Poppermost of The Toppermostiksi mutta niin ei sitten kumminkaan tapahtunut.

      • Anonyymi

        Tuukkasen ja Melartinin viulukonsertot ovat minusta huomattavasti yhtenäisempiä ja nautittavampia säilyttäessään avausosassa tunnelman alusta loppuun kun Sibbellä on enintään jotakin häivähdyksiä jostakin jota säveltäjä ei kykene kehittelemään johdonmukaisesti ja sublimoimaan adoksi koko osan draamallisen kaaren käsittäväksi yhtenäiseksi ja aidoksi tunnelmaksi vaan osaa katkovat solistin kadenssit, orkestrointi on hapuilevaa ja kömpelöä matalien soittimien, kuten bassojen hallitsemassa ja epämääräisestikin murisevassa sointikuvassaan ja episodista siirrytään hieman rapsodisesti ja improvisatorisesti toiseen ilman mitään kiinteästi laulavaa linjaa ja väliin huilut virittävät kansanomaisen nopeatempoisen välikkeen eikä alun herkästi sävytetty häivähdyksen omainen alakuloinen ja hieman utuinen tunnelmaa palaa vaan musiikki polveilee epäsinfonisesti erityyppisten jaksojen vuorotellessa särkien yhtenäisyyden vaikutelman ja orkesterimusiikkikirjassa sitä luonnehdittiin vanhanaikaiseksi lajityyppinsä edustajaksi.


      • Anonyymi

        Wieniläisklassikot ovat viulukonserttojen säveltäjinä omaa luokkaansa, enkä väheksyisi Bachiakaan, mutta suomessa kauneinta ja tunneilmaisultaan koskettavinta ja romanttisen laulavaa linjaa käsittävää sävelkieltä sisältyy Melartinin konserton avausosaan ja keskiosaan finalen ollessa pinnallisempi ja kepeämpi, mutta pidän Tuukkasenkin 2. konsertosta, mutta näistä muista en pysty sanomaan mitään, mutta veikkaan että Fordellin, Sonnisen ja Tuukkasen esikoinen ja Saikkolankin uudelleen löydetty konsertto, joka soi Kaupunginorkesterin säveltäjän syntymän satavuotismuisto konsertissa, ovat vahvoja teoksia makuuni. Sibbestä pidin joskus päälle parikymppisenä vielä, mutta lumous on haihtunut. Lumous ei tässä merkitse suinkaan varsinaista musiikkin aikaansaamaa syvää lumousta, josta esim. Hildesheimer kirjassaan puhuu, tai mitä Tuukkasesta koen vaan ehkä pitäisi puhua vaikka taian raukeamisesta kun en parempaakaan keksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      23
      4113
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      223
      3744
    3. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      24
      2689
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      33
      2686
    5. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      99
      2681
    6. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      9
      2599
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2406
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      40
      2374
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2306
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1801
    Aihe