Viikon nyt olen ollut paastolla josta 2 päivää kuivapaastoa. Olo ihan normaali eikä heikota yhtään ja olen käynt joka päivä tunnin kävelylenkilläkin. Siis olo ei ole yhtään heikompi kui ennen paastoa, päinvastoin tavallista energisempi ja pirteämpi eikä väsytäkään. Jatkan paastoa vielä 3 päivää ainakin.
Paasto tekee hyvää
3
643
Vastaukset
- Anonyymi
Juutuupista katsoin että paastoennätys on yli vuosi ja sen suorittaja laihtui 125kiloa, pysyi terveenä, sinulla on vielä tuohon matkaa, mutta yritä ja päivitä tänne kuinka etenee.
- Anonyymi
Ei varmasti ole paastonnut kuin sen 2 päivää ja on lihonut heti kaiken takaisin🤣
- Anonyymi
Pitkäaikainen paasto on tietnkin tehokas tapa tiputtaa painoa, mutta laihdutuskeinona kaikkea muuta kuin suositeltava. Pätkäpaastot, jossa paasto on max vuorokausi ovat asia erikseen ja tutkimusten mukaan ne ovat paitsi hyvä tapa laihduttaa myös mm. laskea kolesteroliarvoja, useat kokevat vatsan toimivan paremmin, kun se saa välillä "huilata" jne.
Ensinnäkin pitkäaikaisessa paastossa painon pudotus tapahtuu myös lihasten kuihtumisen tekia eikä se pelkästään polta läskiä. Lihasmassan pienentäminen ei yleensä ole laihdutuksen tavoite ja toisaalta lihasmassa auttaa jatkossa painonhallintaa, koska sen ylläpito vaatii energiaa. Lisäksi paaston teho laskee päivässä tai parisssa, kun elimistö menee "säästöliekille" energiaa säästääkseen (=laihtumista hidastaakseen).
Kuivapaasto on suurinta hulluutta. Se on täyusin turhaa munuaisten rääkkäämistä. Toki paino tippuu, kun elimistö kuivuu, mutta eikö laihduttamisen tarkoitus ole läskin vähentäminen eikä elimistön epäterve kuivuminen? Kun liikakilot sinällään ovat rasite munuaisille, niin laihduttaminen liian vähällä juomisella vain pahentaa tilannetta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2032175
- 1341198
- 1131073
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa23827- 58806
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34761ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42638Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175584Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46577- 10550