Turkisten uusiokäyttö

Anonyymi-ap

Ajattelen, että on hirveätä haaskausta polttaa tai muuten hävittää vanhoja turkiksia. En missään nimessä kannata turkistarhausta, toivon sen maailmanlaajuista kieltoa mahdollisimnan pian!
Eläin on antanut kuitenkin aikanaan nahkansa ja lyhyen elämänsä turkisteollisuudelle. Minusta nuo vanhat turkikset pitäisi siis jo kunnioituksesta näitä eläinparkoja kohtaan, käyttää loppuun saakka.
En ole koskaan ostanut aitoja turkiksia uusina, enkä ns. muovisiakaan. Kirppikseltä ostin kerran aidon turkin, mutta en kehtaa sitä käyttää vaikka yo. syystä haluaisin. Moni muukin varmaan käyttäisi vanhoja turkkeja, jos voisi jotenkin osoittaa, että se on kierrätystavaraa, eikä hän ole tukenut/aiheuttanut eläinten tappamista. Kirppareilla ja marketplacessa turkkeja oli ainakin viime talvena vaikka kuinka paljon ja on yhä! Käyttöön ne pitäisi saada. Miten voisi osoittaa, vaikkapa jollain merkillä, että turkki on ns. eettisessä kierrossa? Ettei käyttäjää katsottaisi pahasti ja pidettäisi murhaajana.

0

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        282
        4150
      2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        135
        2365
      3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        82
        2016
      4. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        141
        1511
      5. Hotelli kainuu

        Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
        Kuhmo
        39
        998
      6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

        Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
        Maailman menoa
        133
        972
      7. Mistä kehon osasta

        Pidät minussa eniten?
        Ikävä
        77
        959
      8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

        Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
        Luterilaisuus
        337
        901
      9. Pitäis vaan lopettaa

        Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
        Ikävä
        8
        877
      10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

        Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
        Seinäjoki
        62
        820
      Aihe