Ajattelen, että on hirveätä haaskausta polttaa tai muuten hävittää vanhoja turkiksia. En missään nimessä kannata turkistarhausta, toivon sen maailmanlaajuista kieltoa mahdollisimnan pian!
Eläin on antanut kuitenkin aikanaan nahkansa ja lyhyen elämänsä turkisteollisuudelle. Minusta nuo vanhat turkikset pitäisi siis jo kunnioituksesta näitä eläinparkoja kohtaan, käyttää loppuun saakka.
En ole koskaan ostanut aitoja turkiksia uusina, enkä ns. muovisiakaan. Kirppikseltä ostin kerran aidon turkin, mutta en kehtaa sitä käyttää vaikka yo. syystä haluaisin. Moni muukin varmaan käyttäisi vanhoja turkkeja, jos voisi jotenkin osoittaa, että se on kierrätystavaraa, eikä hän ole tukenut/aiheuttanut eläinten tappamista. Kirppareilla ja marketplacessa turkkeja oli ainakin viime talvena vaikka kuinka paljon ja on yhä! Käyttöön ne pitäisi saada. Miten voisi osoittaa, vaikkapa jollain merkillä, että turkki on ns. eettisessä kierrossa? Ettei käyttäjää katsottaisi pahasti ja pidettäisi murhaajana.
Turkisten uusiokäyttö
Anonyymi-ap
0
228
Luetuimmat keskustelut
- 911487
- 831022
- 67927
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su361861Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t170845- 92773
Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on61605- 63566
- 36511
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta128497