Teslan hinnat romahtivat Saksassa 6000 - 10000 euroa

Varastot halutaan tyhjiksi ennen uusien vuosimallien ja faceliftien tuloa. Nyt hakemaan ajamaton Tesla halvalla.
Älkää väittäkö ettei vaikuta käytettyjen arvoon Suomessa.
13380
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ne käytetyt Tesla Model Y:t ovatkin olleet käytettyinä hieman yläkanttiin hinnoiteltuja. Odotetaan vielä hetki ja vaihdetaan keväällä polttis käytettyyn sähkäriin.

Äänestä

Noinhan maailmalla on toimittu aina, vanhaa mallia ja vuosimallia saa todella halvalla.
Ei siis mitään uutta.

Äänestä

Jotkut edelleen kuvittelevat että ihmiset ostelevat hetken mielijohteesta aivan liian kalliin auton, jota käyttävät hyvin vähän.
10 tuhannen km ajoihin on aivan turha hankkia 40 tonnin autoa.
Älä ole mainoksen uhri.

Äänestä
  • Usein juuri todella kalliilla autolla ajetaan todella vähän, ne ovat sinä nautintoa varten ja enemmät ajot ajellaan sitten tavallisemmalla autolla.
    Raha on nauttimista varten ja jos sitä riittää, niin miksi ei ostaisi jotain kivaa ja nauttisi elämästään ja aikaansaannoksistaan?

    Äänestä

Kohta vaihtuu tonnin ritsa uuteen Teslaan kun halvalla saa!!

Äänestä
  • 35000 euroa uudesta Teslasta on jo hyvä hinta.

    Äänestä

Jos ajamattoman auton arvo putoaa 6000 euroa, niin paljonko putoaa ajetun auton arvo? Riittääkö 12000 euroa vuodessa? Tuskin.

Äänestä
  • Se on vein hetken tarjous ennen kun halutaan tietyn ikäisisitä ja mallin autoista eroon ja sen jälkeen niitä myydään taas normaalilla hinnalla.

    Äänestä

Sinänsä kaikkien uusien normaalien käyttöautojen arvo laskee nopeasti, joten ei tuossa ole mitään uutta. Uusi auto ei ole mikään investointi ja siihen menee aina paljon rahaa.

Ja tehdään niitä uusia vuosimalleja ja faceliftejä polttismalleihinkinkin aika usein ja vanhat mallit myydään halvalla niiden tieltä. Eli ei mitään uutta tässäkään asiassa.

Äänestä
  • Onhan se vanha malli näennäisesti halpa, mutta kyllä sitten muutaman vuoden päästä myös se vaihtohyvitys on selvästi heikompi kuin samanikäisen uudemman mallin hyvitys.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Onhan se vanha malli näennäisesti halpa, mutta kyllä sitten muutaman vuoden päästä myös se vaihtohyvitys on selvästi heikompi kuin samanikäisen uudemman mallin hyvitys.

    Kaikkien saman vuosimallin käytettyjen arvokin putoaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Onhan se vanha malli näennäisesti halpa, mutta kyllä sitten muutaman vuoden päästä myös se vaihtohyvitys on selvästi heikompi kuin samanikäisen uudemman mallin hyvitys.

    Tuo on totta, mutta kannattaako kuitenkaan maksaa reilusti enemmän jos ehkä tulevaisuudessa voisit saada vaihdossa enemmän? Eri asia jos uudemmassa mallissa on jotain selkeästi parempaa, toisaalta uutuudessa voi olla lastentauteja..
    Ei niin suoraviivainen asia kun enemmän miettii.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Varastot halutaan tyhjiksi ennen uusien vuosimallien ja faceliftien tuloa. Nyt hakemaan ajamaton Tesla halvalla.
Älkää väittäkö ettei vaikuta käytettyjen arvoon Suomessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu