Olen sanonut täällä ehkäiseväni liikunnalla aikaisemmin lihomista 20-30 kiloa vuodessa.
Kysyin tätä asiaa nyt cat gtp tekoälyltä.
Minulle kävi niin että söin muutamia päiviä noin 4000 kaloria kahden kuukauden aikana ja lihoin niitten aikana 2 kiloa OIKEAA läskiä yhteensä 10 kiloa joita olen nyt laihduttanut pois.☹️
Tuo 3500 kaloria on se määrä minkä yleensä syön joka päivä kun en laihduta.
Laihdutuskalorini on ollut nyt 2800 ja laihdun silläkin,kalorivajetta tulee huavein aktiivisuusrannekkeen mukaan 500 päivässä.
Aktiivisuusranneke perustuu tekoälyn.
Kysymys tekoälylle👈👈👈🚴
Kuinka paljon lihoo vuodessa 69 kiloinen joka ei liiku yhtään ja syö päivässä 3500 kaloria
Tekoälyn vastaus👈
Jos henkilö painaa 69 kg, ei harrasta lainkaan liikuntaa ja syö päivittäin 3500 kilokaloria, hän kuluttaa vähemmän kuin syö ja kerää ylimääräistä energiaa rasvana. Tarkastellaan, kuinka paljon paino voisi nousta vuodessa tällaisella elämäntavalla.
1. Perusaineenvaihdunta (BMR): Henkilön perusaineenvaihdunta (BMR, basal metabolic rate) tarkoittaa kalorimäärää, jonka hän kuluttaa levossa. Tätä voidaan arvioida esimerkiksi Harris-Benedict-kaavalla:
2. Lihominen kaloriylimäärän perusteella: Kun tiedetään BMR ja arvioidaan myös muu päivittäinen energiankulutus (mikäli henkilö esimerkiksi käy töissä tai on jonkin verran aktiivinen), voidaan laskea vuotuinen kaloriylimäärä. Jos päivittäinen kulutus on esimerkiksi noin 2000 kaloria ja henkilö syö 3500 kaloria päivässä, ylimäärää kertyy noin 1500 kaloria päivässä. Vuodessa tämä tarkoittaisi:
1500 \text{ kcal} \times 365 = 547500 \text{ kcal}
3. Painonmuutos: Yleinen sääntö on, että noin 7000 ylimääräistä kaloria vastaa 1 kg rasvakudosta. Tällöin painonmuutos voidaan arvioida jakamalla vuotuinen kaloriylimäärä tällä arvolla:
\text{Painonlisäys} = \frac{547500 \text{ kcal}}{7000 \text{ kcal/kg}} \approx 78 \text{ kg}
Lopputulos: Henkilö saattaisi lihoa teoreettisesti jopa noin 78 kg vuodessa, 😭mikäli hän ei liikkuisi ollenkaan ja söisi jatkuvasti noin 3500 kaloria päivässä. Tällöin hänen kokonaispainonsa olisi vuodessa noin 147 kg.😱😱
On kuitenkin tärkeää huomata, että kehon aineenvaihdunta ja energian kulutus voivat muuttua painon lisääntyessä, joten käytännössä painonnousu saattaa hidastua ajan myötä.
Kysymys lihomisesta ja liikunnan vaikutuksesta tekoälylle
7
236
Vastaukset
- Anonyymi
Tämä on tehty tekoälyllä pelkästä Kekkosen valokuvasta.
https://youtu.be/IgHQfkMgF9o?si=C8MLHaX22aRqqHGD Minä estän lihomista syömällä vähemmän. Tänään syöty kroisantti ja kaksi anjovisvoileipää. Illalla pastaa jauhelihakastikkeella.
- Anonyymi
Minulla on joka päivä nykyään suurehko annos porkkana-kaaliraastetta maustettuna salaatinkastikkeella ja esim. tomaatilla. Uskon sen pitävän laihdutetut kilot poissa, kun en syö makeita ollenkaan.
- Anonyymi
Kuinka monta aloitusta voi tehdä Huawei sovelluukseen viitaten, ettei mene mainostamiseksi? Nyt täällä joku myyntitykki yrittää myydä rannekeitaan ja haaveilee pääsevänsä miljonääri tuloluokkaan.. Hei pahvi, suu kiinni niin ei tule turhia kaloreita nautittua.
- Anonyymi
Gemini
**On erittäin vaikea antaa tarkkaa vastausta kysymykseesi, sillä painonnousu on hyvin yksilöllistä ja riippuu monista tekijöistä.** Näitä tekijöitä ovat muun muassa:
* **Aineenvaihdunta:** Jokaisen ihmisen aineenvaihdunta on erilainen. Jotkut ihmiset polttavat kaloreita tehokkaammin kuin toiset.
* **Ikä:** Nuoremmalla ihmisellä aineenvaihdunta on yleensä nopeampi kuin vanhemmalla.
* **Sukupuoli:** Miehillä on yleensä nopeampi aineenvaihdunta kuin naisilla.
* **Lihasmassa:** Mitä enemmän lihasmassaa on, sitä enemmän keho kuluttaa energiaa levossakin.
* **Hormonaaliset tekijät:** Hormonaaliset muutokset voivat vaikuttaa painonnousuun.
* **Genetiikka:** Perintötekijät voivat vaikuttaa siihen, miten keho varastoi energiaa.
**Yleisesti ottaen:**
* **3500 kaloria on huomattavasti enemmän kuin useimpien ihmisten päivittäinen energiantarve.** Jos henkilö syö näin paljon ja on täysin liikkumaton, on erittäin todennäköistä, että hän lihoo.
* **Kuinka paljon paino nousee vuodessa, riippuu siitä, kuinka paljon ylimääräisiä kaloreita hän saa päivittäin.** Yksi kilogramma rasvaa vastaa noin 7700 kaloria. Jos henkilö syö päivittäin 1000 kaloria enemmän kuin kuluttaa, hän lihoo teoreettisesti noin 13 kiloa vuodessa.
**On tärkeää huomata, että tämä on hyvin karkea arvio.** Todellisuudessa painonnousu voi olla hitaampaa tai nopeampaa riippuen edellä mainituista tekijöistä.
**Miksi on tärkeää liikkua ja syödä tasapainoista ruokavaliota:**
* **Liikunta:** Liikunta lisää kalorien kulutusta ja auttaa ylläpitämään terveitä lihaksia.
* **Tasapainoinen ruokavalio:** Tasapainoinen ruokavalio sisältää riittävästi kaikkia tarvittavia ravintoaineita ja auttaa pitämään painon hallinnassa.
**Jos olet huolissasi painostasi tai terveydestäsi, on suositeltavaa kääntyä lääkärin tai terveydenhoitajan puoleen.** He voivat auttaa sinua laatimaan henkilökohtaisen ruokavalion ja liikuntaohjelman.
**Muista, että terveys on tärkeämpää kuin numero vaa'alla.**- Anonyymi
Ihme pölöttäjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset25617429Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"18412399Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El706160MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny255006Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään694975Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.524120Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja503712Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta1003662NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun443181Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463129