Nainen miten lepyt

Jos miehen kanssa riitelet tai kinaatte niin miten lepyt parhaiten eli miten miehen kannattaa tehdä sovintoa kanssasi ja toinen kysymys millainen riitelijä olet
22375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Olen temperamenttinen, mutta lepyn nopeasti, kun antaa aikaa ja tilaa rauhoittua. Sen jälkeen syli ja rauhallinen keskustelu asiasta toinen toista kuunnellen. 😊Olen myös anteeksiantavainen.

Äänestä
  • Miten sinä lepyttelet miestä riitelyn päätteeksi siis kun on sovinnon aika

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Miten sinä lepyttelet miestä riitelyn päätteeksi siis kun on sovinnon aika

    En seksillä, jos sitä haet.
    Anteeksi pyytämällä, rauhassa keskustelemalla , läheisyydellä ja läsnäololla. Voin tuoda myös kukkia seuraavana päivänä tai jonkin lahjan tai syötävää.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    En seksillä, jos sitä haet.
    Anteeksi pyytämällä, rauhassa keskustelemalla , läheisyydellä ja läsnäololla. Voin tuoda myös kukkia seuraavana päivänä tai jonkin lahjan tai syötävää.

    No joo pyytää anteeksi ja keittää vaikka sovinto kahvit ja jotain hyvää kastamista tai herkkuvoileivät tai uunimakkaraa tms molemmille niin toimii aina ja siihen vielä seksiä kun sais niin kivaa olis

    Äänestä

Anteeksipyyntö ja oikea katumus käy. Aina ei edes oikeaa katumusta kaivata, jos mies osaa kertoa hyvin oman näkökulmansa.

Suhteelle tietää hyvää, jos mies osaa riidellä asioita normaalisti, ettei käy väkivaltaiseksi tai jumita oman kantansa takana uskaltamatta avata niiden taustoja ja haastaa itseään.

Tietenkään en edusta kaikkia naisia ja miten muut riitelevät yleensä. Itse saatan huutaa, mutta osaan varoa ilkeyttä, jota toinen ei antaisi sisimmässään koskaa anteeksi. Samaa odotan mieheltä.

Äänestä

Myöntää /tajuta omat virheheesä/katua aidosti/ja muuttua. 🤷‍♀️

Äänestä

En riitele.

Äänestä
  • Minun
    Täytyy saada olla omissa oloissani

    Lepyn nopeesti

    Äänestä

Helposti en tykkää mököttää enkä riidellä

Äänestä
  • Tuskimpa kukaan haluaa riidellä

    Äänestä

Lepyn parhaiten huumorilla ja sillä, että ottaa syliin ja kertoo, että rakastaa. En ole pitkävihainen, mutta vähän jääräpäinen kyllä.

Äänestä
  • Jep. Plus seksiä. Mieluiten rajua.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Jep. Plus seksiä. Mieluiten rajua.

    Kyllä, just noin.

    Äänestä

Todella harvoin äkämystyn.
Huumori oikeassa paikassa tehoaa.
En tarkoita, että toinen alkaa hillittömästi nauramaan.
Vilma

Äänestä

Tuomalla suklaata tai turkkilaista jukurttia, mysliä myös.

Viisas mies ei tietenkään edes rupea mun kanssa riitelemään. Tyhmä taas ei siltä voi välttyä.

Entinen Eivori

Äänestä

Riippuu ihan täysin mistä aiheesta se riita on.

Äänestä
  • Noin yleisesti ottaen aito ja vilpitön anteeksipyyntö, siitä se lähtee.

    Äänestä

Ihan halaaminen joskus riittää.

Äänestä

Olen yleensä hyvin leppoisa tapaus enkä välitä riitelemisestä, mutta pinnan alla minusta löytyy aika paljonkin temperamenttia. Kun minulla nousee kiukun tai suuttumuksen tunteita, tarvitsen tilaa. Tivaaminen ja jankkaaminen vain pahentaa asioita. Jos olen todella kiukkuinen, japatan ja olen todella ärsyttävä itsenikin mielestä. Joskus olen ehkä jopa vähän ylidramaattinen ainakin tiettyyn aikaan kuusta. Tälle on todella vaikea tehdä mitään, sillä vaikka järki sanoo, että tunne johtuu hormoneista, on keho aivan eri mieltä. Tässä ei auta kuin odottaa seuraavaa vaihetta. No suklaa helpottaa ehkä pahinta tuskaa 😁

Hyvä puoli minussa on, että lepyn nopeasti enkä jää kantamaan kaunaa, kun asia on sovittu. Haluan aina selvittää asiat enkä jättää niitä puolitiehen. Mikään ei ole ärsyttävämpää kuin vaikeneminen, murjottaminen ja asian uudelleen esiin vetäminen puolen vuoden päästä. Ikä on hionut kulmiani pehmeämmäksi ja minulla on paljon enemmän kypsyyttä keskustella asioista kuin nuorempana. Nykyään sitä tajuaa jo, ettei maailma kovin herkästi kaadu eikä jaksa ottaa kierroksia mistään pienistä.

Äänestä

Jos tulee riita, niin se on hyvästä syystä. Ei mun tarvitse leppyä... Kilipäitä en edes katsele sitä ekaa kilahdusta pidemmälle. Menkööt muualle toteuttamaan aggressioitaan.

Kinaaminen taas voi olla ihan kivakin. Ei jää mitään lepyteltävää.

xLiner

Äänestä

En ole ainakaan turhasta riitelevää sorttia, mutta jos minua suututtaa, niin paras on antaa hetken mun olla ihan rauhassa.. Mielelläni sovin asiat melko nopeasti, eli en sillä tavalla ole pitkävihainen. Eli sitten kun olen saanut hetken vetää rauhassa henkeä, niin jo voidaan sopia. Mitään sovintoseksiä on turha odottaa. Siihen en kykene. Osaan myöntää jos olen käyttäytynyt huonosti toivon myös toiselta samaa.

Äänestä

Moniko selittelee aggressiivisen tai dissaajaluonteen paremmaksi.
Ei jatkoon.
Mutta. Onko niin,,jos mies on hyysönnyt juoppoa äitiään, niin hänellä on taidot hyvästä naista, joka haluaa vetää perheet olalke ja mikä viinan puutteessa saa raivareita ja haukkuu miehen rumasti kerta toisensa jälkeen.
Mistä tällöin on kyse?
Mikä saa rakastumaan tuollaiseen?
Vilma - rauhaa rakastava
Asioista saa olla eri mieltä. Rauhallisesti.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jos miehen kanssa riitelet tai kinaatte niin miten lepyt parhaiten eli miten miehen kannattaa tehdä sovintoa kanssasi ja toinen kysymys millainen riitelijä olet

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu