Olen käynyt jopa haastattelussa eräässä vuokrafirmassa joka ilmoitteli työpaikkaa jota hain. Kävi ilmi että tätä työpaikkaa ei ole olemassakaan eikä ole tulossakaan, kunhan näytelmän ja huvin vuoksi haastattelivat. Sanoin olevani kiinnostunut muistakin työmahdollisuusksta heidän kauttaan mutta eipä ole 1,5 vuotta myöhemminkään koskaan kuulunut mitään.
Samankaltainen tapaus ihan äskettäinkin viime viikolla, eräs toinen vuokrafirma ilmoitteli työpaikkaa josta tiedustelin lisätietoja sähköpostilla, kävi ilmi että tämäkään ei ole todellinen työpaikka, vaan "yleisilmoitus", eikä ole tiedossakaan yhtään oikeaa työpaikkaa heidän "asiakkaillaan" ainakaan koko loppuvuoden aikana.
Miksi tällaisia edes ilmoitellaan? Siksikö että näennäisesti näyttäisi työpaikkoja olevan auki että saataisiin huudella työttömille että "menkää töihin laiskat!"?!?!
Miten suomalainen työelämä on voinut mennä näin pahasti kieroon, ihmettelen suuresti, tämähän on pohjiaan myöten täysin mätä, laho ja sairas systeemi joka perustuu valehteluun!!!
Olisin odottanut syntymäsuomalaisena Suomen yhteiskunnalta enemmän ja järkevämpää toimintaa enkä tällaista mielipuolista hulluutta!!!
Miksi vuokrafirmat ilmoittelee olemattomia työpaikkoja?
3
296
Vastaukset
- Anonyymi
Ne kilpailee keskenään, niin pitää näyttää, että on suosittu.
- Anonyymi
Mä menin vuokrafirman listoille kesällä 2020 ja sanoin että kaikki kelpaa. Soittelin parin kuukauden päästä, että lisättiinkö mut edes listoille, kun ei ole mitään kuulunut. Sano että listoilla ollaan, mutta mitään ei ole tullut. Vajaan vuoden päästä soittivat kysyäkseen että vieläkö kiinnostaa, mutta ei ole sen koommin kuulunut.
Eräällä tämän kaupungin keskustelupalstalla kävi ilmi, että en ole ainut joka tuolla listoilla roikkuu. Et sillee sitten - Anonyymi
Se on tuuri kysymys saako töitä ja miellyttääkö naamataulu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2752177Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys161600Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2131325Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1851145- 741085
Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v60943TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p18924- 51866
Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva126860Mä tuun aina rakastamaan sua J
Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai61833