Ikäero, onko vain numeroita?

Mitä ajattelette ikäerosta, kun nainen noin 40-vuotias ja mies noin 20-vuotias?
10405
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

En osaa sanoa, kun olen nainen noin 40-vuotias ja minulla on vain yli 25-vuotiaita. Yleensä n.30-vuotiaita tai yli.
Toimii hyvin! Mitä enemmän tukee ikää, sitä pienemmältä 10-15v ikäero tuntuu.

Äänestä

Oliko ap tarkoitus maalittaa tai vääristää asioita?

Äänestä
  • Hyvin erikoinen kysymys tähän...

    Äänestä

💔😥 ikävä sua rakas 😔

Äänestä

Ei yksin ikä ratkaise. Ihmiset ovat kovasti erilaisia. Mies 30v voi olla huonompi kuntoinen kuin 50v.

Kun parisuhteen kesto on nykyisin heiluva ja lyhytikäinen, on pahempaa jos suhde vaihtuu jatkuvasti.

Karkeasti voi sanoa, että mitä vanhempi, sitä epätodennäköisempää, että sopii parisuhteeseen 20v nuoremman kanssa. Mutta ei se fakta ole.

Ihmisten mielikuvitus on irvokas, kun parisuhteessa on ikäeroa. Mutta jos he tietäisivät siitä suhteesta todellisuuden, kyllä päät kääntyvät sen hyväksymään.

Sauli Niinistö hyvä esimerkki. Jos tiedossa on vain ikä tai iät, siitä heti ollaan jotain mieltä. Mutta se ei ole lainkaan totuudellista.

Äänestä

Jos te olette onnellisia, niin eikö se ole pääasia? Ei kuulu yhtään kellekään muulle se asia.

Äänestä

Naapurin tytön kanssa katsellaan toisiamme, ikäeroa on 30v. En tiedä miten tässä näin pääsi käymään.

Äänestä
  • Ei sen naapurin teinityttö sinusta ole kiinnostunut. Hymyilee ystvällisesti sinulle kuin kelle tahansa isänsä ikäiselle setämiehelle. Älä nyt vaan erehdy luulemaan sitä kiinnostuksen osoitukseksi niin kuin niin moni muu täällä palstalla (esim kaupan myyjän tai työpaikan nuoren naisen normaali hymyily ja ystävällisyys tulkitaan ihastukseksi vaikka nainen on samanlainen kaikkia kohtaan). Toiveajattelua se vaan on.

    Äänestä

Itse en tuollaiseen ryhtyisi, mutta jokainen tietysti päättää itse. Alle 25:set tuppaavat olemaan vielä täysin kakaroita korviensa välistä, vaikkakin usein koreita katsella.

Äänestä

Ammattikoulussa ollessani aikoinaan oli kielenopettajattareni muistaakseni 38. Kun itse täytin juuri vain 18. Suhde kesti sitten kyllä n. 5v. Mutta arvaatte varmaan, mitä se suhde oli. Varsinaiseksi parisuhteeksi ei siitä olisi ollut.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mitä ajattelette ikäerosta, kun nainen noin 40-vuotias ja mies noin 20-vuotias?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu