Tarkalleen ottaen aabrahamilaisissa uskoissa on vahva rasistinen twisti. Tämä perustuu siihen, että heidän oma jumalansa on oikea kun taas muiden jumalat ja tavat uskoa ovat vääriä. VT:n kertomuksia on käytetty perusteluna mm. orjuudelle. VIelä tänäkin päivänä valkoisen ylivallan kannattajat hakevat perusteluitaan Raamatusta.
Mitä mieltä sinä olet? Onko teistisisissä ja varsinkin aabrahamilaisissa uskoissa vahva rasistinen twisti? Me vastaan he? Uskon kysymykset ratkaistaan tappamalla, raiskaamalla ja ryöstämällä niitä toisia? Itsellä ei äkkiseltään tule mieleen sotaisempia ja valloitushaluisempia kulttuureja. Levantin vuohipaimenilta alkunsa saanut usko toimi polttoaineena Uuden maailman valloituksessa, joka oli ihmiskunnan pahimpia kansanmurhia.
"The genocide of indigenous peoples, colonial genocide, or settler genocide is the elimination of indigenous peoples as a part of the process of colonialism."
"Colonialism has been justified with beliefs of having a civilizing mission to cultivate land and life, based on beliefs of entitlement and superiority, historically often rooted in the belief of a Christian mission."
https://en.wikipedia.org/wiki/Genocide_of_indigenous_peoples
https://en.wikipedia.org/wiki/Colonialism
Teismin ytimessä on rasistinen twisti
Anonyymi-ap
2
93
Vastaukset
- Anonyymi
"Onko teistisisissä ja varsinkin aabrahamilaisissa uskoissa vahva rasistinen twisti?"
Twisti on lievä ilmaus. Ne ovat itse saatanasta ja pitäisi viimeistään nyt kieltää kokonaan. - Anonyymi
Ja on kummallista, että kiihkouskovaiset vihaavat "Lähi-idän kansoja", vaikka heidän oma Jeesuksensa oli samaa porukkaa. Juutalaisethan ovat samaa seemiläistä väestöä kuin muutkin Lähi-idän kansat, mutta uskonto jotenkin muuttaa asian.
No, natsithan sanoivatkin, että Jeesus ei ollut juutalainen eikä sitä tarvitse todistaa. Eihän tässä siis mitään rasismia ollut...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3073025Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612353- 1212049
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492033Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271733Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 671379
- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781233