Löytyykö täältä kokemuksia asiattomasta käytöksestä työpaikoilla ja epäasiallisesta käytöksestä ilmoittamisesta? Minkälaisia reaktioita ilmoituksen tekeminen on aiheuttanut ja miten asia on käsitelty? Onko ilmoituksesta tullut seuraamuksia, jos on niin kenelle?
Asiaton käytös työpaikalla
11
235
Vastaukset
- Anonyymi
On. Häirikölle ei mitään. Ei käsitelty mitenkään. Häiritty pyysi itse päästä toiseen toimipisteeseen töihin. Siirto tehtiin. Se siitä.
- Anonyymi
Pomo oli järjestänyt työpaikan häirikölle.
- Anonyymi
Kommentti oli poistettu. Outoa.
- Anonyymi
Varmaan suurin osa ihmisistä vain on hiljaa ja yrittää päästä pois työpaikasta, jossa on asiatonta käytöstä.
- Anonyymi
Riippuu kenestä on kyse. Työkavereista vai asiakkaista.
- Anonyymi
Keskolla oli yksi narsisti ei kukaan tehnyt asialle mitää oyin loparit taikka olisin saanut oli niin monta kertaa lähellä vetää kuonoon kaveria
- Anonyymi
Kaksi kertaa poistettu kommentti, että häirikkö oli pomon ystävä. Ei siinä ole mitään loukkaavaa ketään kohtaan. Ei tunnistettavaa henkilöä tai muuta sääntöjen vastaista.
- Anonyymi
Tuolla näkyy kommentti että joku häirikkö oli saanut siirron toiseen toimipisteeseen ja toinen kommentti että pomo oli järjestänyt työpaikan häirikölle. Molemmissa suojeltu häirikköä. Onko nuo sama keissi? (Ei ole poistettu kommenttia?)
Sitä haen aloittajana että kuinka yleistä tuo on että häirikköä suojellaan ja ilmoittaja lynkataan ja sabotoidaan. Vaikuttaa olevan jo vakiokäytäntö monessa paikassa ja tuollaiset käärmeethän pitäisi saada siivottua pois. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuolla näkyy kommentti että joku häirikkö oli saanut siirron toiseen toimipisteeseen ja toinen kommentti että pomo oli järjestänyt työpaikan häirikölle. Molemmissa suojeltu häirikköä. Onko nuo sama keissi? (Ei ole poistettu kommenttia?)
Sitä haen aloittajana että kuinka yleistä tuo on että häirikköä suojellaan ja ilmoittaja lynkataan ja sabotoidaan. Vaikuttaa olevan jo vakiokäytäntö monessa paikassa ja tuollaiset käärmeethän pitäisi saada siivottua pois.Epäpätevät esihenkilöt, jotka ei tee tehtäviään. Tai liian kiltit etteivät uskalla puuttua mihinkään.
- Anonyymi
No tää menee vähän toisesta kulmasta - Firma oli hävittänyt mun sopimuksen yli kolmen vuoden ajan, maksanut väärin - kun asiaa alettiin selvittämään, kaikki laskelmat meni firman "asiantuntijoilta" siinäkin väärin monta kertaa - sitten se säädettiin HR:n toimesta vielä enemmän sotkuun. Kun laitoin palautetta HR - päällikölle, sain varoituksen - musta tehtiin se ongelma, vaikka mulla ei ollut mitään tekoa minkään näiden sotkujen kanssa.. Näin se menee - omia virheitä ei myönnetä, mielummin annetaan työntekijöille paskaa niskaan, kuin hoidettaisiin asiat kunniallisesti. No mutta nämä on semmosia lillukan/lallukan varsia tuolla yritysmaailmassa.. Ei me rivityöntekijät voiteta ikinä noita pamppuja omissa kuplissaan.. Tuntuu että ovat kaikki tosi kaukana tosielämästä, vaikka kuinka aina vannotaan "ihmisläheiseen suhtautumiseen". Mulle ainakin tuli tosi "Resource" olo - en ole tärkeä, olen korvattavissa. Jos yritän hakea oikeutta, saan seuraamuksia.. Että silleen..
- Anonyymi
Siihen joutuu työelämässä tottumaan. Kunhan muistaa itse käyttäytyä kunnolla, ja pahimmat on hyvä ilmoittaa esihenkilölle tuoreeltaan.
Kenenkään ei pitäisi joutua pelkäämään töihin lähtemistä.
Työyhteisöissä yleensä uusin tai jonkin sattuman kautta jonkun.muun henkilön aiemman vakanssin saanut on yleensä tylytettävänä.
Epäasiallista käytöstä ei ole se mikä liittyy itse työn suorittamisen ohjeistamiseen, tai työnjohdon määräysvallan piiriin kuuluvat asiat.
Se on, jos kiusataan tai mitätöidään työyhteisössä jonkun työtä, tai fyysisesti käydään tavalla tai toisella käsiksi.
Huomattava, että asiakastahotkin osaavat käyttäytyä huonosti. Nämä tulee myös välittömästi ilmoittaa esihenkilölle kun voi. Työturvallisuuteen ei voida panostaa jos ei tiedetä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713458
Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811459Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251229- 1581202
Pitääkö penkeillä hypätä Martina?
Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit192978- 35961
Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut16923Kuinka kauan
Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?57822Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä
Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk85751- 62735