Lähtekääpäs ihmiset juhannuksen viettoon.Vetäkää kunnon kännit niin unnohtuu murheet.Kaikille paperimiesten vihaajille sama neuvo pullo viinaa niin unohtuu että paperimies tienaa sinua enemmän.
Tai etsikää oikeaa tietoa niin jatketaan juhannuksen jälkeen asia linjalla.Kun on tietoa ei tarvitse puhua paskaa.Unohdetaan nyt työasiat pariksi päiväksi ja heitetään vapaalle.
HYVÄÄ JUHANNUSTA KAIKILLE.
Tai etsikää oikeaa tietoa niin jatketaan juhannuksen jälkeen asia linjalla.Kun on tietoa ei tarvitse puhua paskaa.Unohdetaan nyt työasiat pariksi päiväksi ja heitetään vapaalle.
HYVÄÄ JUHANNUSTA KAIKILLE.
Vastaukset 19
Vanhimmat
_____________________________________________-!
Työ on sitä että tehdään työtä ja saadaa siitä palkkaa.Siis elätetään itse itsemme kenties muutama työtönkin.Kyllä sinunkin kannattaisi joskus kokeilla
työntekoa niin tietäisit mitä se on.
17v. menny töihin ja nyt ikää jo ties kuinka paljon niin kyllä minä sen tiiän, mutta missä paperimiehentyöasiat piilee kun ei pääse edes työpaikalle
olet aloittanut. Minä aloitin jo 15 v. Älä sinä työnteosta puhu kun et ole nähnytkään työtä tehtävän.
kuullut sanan työ. Se oli silloin, kun mentiin kyläileen ja isäntä sanoi, että mites työ näin yllättäin tulitte :)
"SAK:n puheenjohtaja Lauri Ihalainen:
- Valtakunnansovittelija Juhani Salonius on tehnyt toisen sovintoesityksen pitkittyneen ja taloudellisilta vaikutuksiltaan raskaaksi käyneen työriidan lopettamiseksi. Mielestäni sovintoesitys on tasapainoinen ja työntekijöiden sopimusturvan kannalta - mukaan lukien seisokkien kompensaatiot ja ulkopuolisen työvoiman käytön pelisäännöt - varsin turvallinen ja hyvä ratkaisu.
- Tuen sovintoesitystä ja toivon, että osapuolet suorittavat rauhassa ja vakain mielin kokonaisarvion asiasta. Työriidan pitkittyminen ei tuo merkittävää lisäarvoa kummallekaan osapuolelle. Jatkuessaan työriita sen sijaan tuo kasvavia talousongelmia myös muille aloille.
Valtakunnansovittelija Juhani Salonius jätti tiistaina 21.6. klo 18 sovintoesityksen paperiteollisuuden työehdoista. Salonius odottaa osapuolilta vastauksia torstaihin 23.6. klo 15:een mennessä."
Näin sanoi siis SAK:n iso herra Lauri Ihalainen,mutta mitä tekee tyhmä paperimies??
Taitaa syksyn lehdet tippua puista ennen kuin
savua alkaa piipusta näkymään...surullista.
"SAK:n puheenjohtaja Lauri Ihalainen:
- Valtakunnansovittelija Juhani Salonius on tehnyt toisen sovintoesityksen pitkittyneen ja taloudellisilta vaikutuksiltaan raskaaksi käyneen työriidan lopettamiseksi. Mielestäni sovintoesitys on epätasapainoinen ja työntekijöiden sopimusturvan kannalta - mukaan lukien seisokkien kompensaatiot ja ulkopuolisen työvoiman käytön pelisäännöt - varsin epäturvallinen ja huono ratkaisu.
- Olen sovintoesitystä vastaa ja toivon, että osapuolet suorittavat rauhassa ja vakain mielin kokonaisarvion asiasta. Työriidan pitkittyminen ei tuo merkittävää lisäarvoa kummallekaan osapuolelle. Jatkuessaan työriita sen sijaan tuo kasvavia talousongelmia myös muille aloille.
Valtakunnansovittelija Juhani Salonius jätti tiistaina 21.6. klo 18 sovintoesityksen paperiteollisuuden työehdoista. Salonius odottaa osapuolilta vastauksia torstaihin 23.6. klo 15:een mennessä."
Lauri Ihalainen toteaa SAK:n sivuilla olevassa tiedotteessa http://www.sak.fi/ajankohtaista_tiedotteet.shtml/02?21101 :
"Mielestäni sovintoesitys on tasapainoinen ja työntekijöiden sopimusturvan kannalta - mukaan lukien seisokkien kompensaatiot ja ulkopuolisen työvoiman käytön pelisäännöt - varsin turvallinen ja hyvä ratkaisu.
- Tuen sovintoesitystä ja toivon, että osapuolet suorittavat rauhassa ja vakain mielin kokonaisarvion asiasta. Työriidan pitkittyminen ei tuo merkittävää lisäarvoa kummallekaan osapuolelle. Jatkuessaan työriita sen sijaan tuo kasvavia talousongelmia myös muille aloille."
Hyvä Late!Löytyy näköjään myös fiksuja palkansaajien edustajia.
tämän UUTISPÄIVÄ Demarin eilisen pääkirjoituksen:
Sopimisen hetki koitti viimeinkin paperiteollisuuden työehtokiistassa
Poikkeuksellisen kauan jatkuneessa paperiteollisuuden työehtokiistassa on nyt käsillä sopimisen hetki, jota ei saa missään tapauksessa hukata.
Paperiteollisuuden sovinto ja tehtaiden käynnistyminen on kaikkien etujen mukaista.
Valtakunnansovittelija Juhani Salonius on antanut sovintoesityksen, joka pohjautuu perusteellisiin selvityksiin ja neuvotteluihin. Sen hylkääminen aiheuttaisi niin valtavat lisävahingot, että on mahdotonta ajatella osapuolten ottavan sellaisia vastuulleen.
Onko tämäkin vain kateellisten luusereiden höpinää.
on. Itse en tunne montaakaan fiksua demaria. En kyllä muitakaan vasemmistolaisia. Tätä riitaa eivät taida demarit sopia. Ja Ihalainen on yhtä kaukana työläisestä, kuin Kiina Suomesta.
nimenomaan demarit. Turha sinun on kommunismiasi häpeillä. Mutta tämä on nyt tälläkin alalla viimeinen taisto. Tai ehkäpä oletkin uusnatsi. sehän se vasta hauskaa olisi.
demareita. Joka paikkaan ne ehtii.
on pässi joka ei tiedä maailmanmenosta mitään.
Olette olleet minunkin ajatuksissani, rauhallista Jussia teille kaikille "paperipojille"! Terveisin Pamilainen Nainen Oulusta!
_töitä_ Juhannuksena. Jonkun on lypsettävä lehmät. Ei lehmät odota maanantaihin asti utareet solmussa. Tai mitä sanot jos telot itsesi Juhannuksena ja sairaalan ovessa on lappu, että olemme viettämässä Juhannusta. Tule maanantaina uudestaan.
vaan ettet jää työttömäks...et nimittäin helposti hommia löydäääää....tolla ammattitaidolla!
jos osaa jotain oikein hyvin, siitä voi pyytää kunnon palkan. Ei tarvitse ruikuttaa muille päivätolkulla, kuinka toisilla voi olla noin hyvä liksa. Osataan sitä muutakin niin hyvin ettei ikinä tarvitse työttömänä olla. Se on sellaisten höpinöitä jotka ei osaa itse edes kengännauhojaan sitoa. Hyvää jussia, kädetön!
myyään paperitehtaat puolaan niin loppuu ruikutus